REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaKomorowski: bez silnej armii nie ma niepodległości

Komorowski: bez silnej armii nie ma niepodległości

-

fot.Radek Pietruszka/EPA
fot.Radek Pietruszka/EPA

Obronność należy do najważniejszych spraw, silna armia to warunek niepodległości – powiedział prezydent Bronisław Komorowski, żegnając się w środę z siłami zbrojnymi. Wicepremier Tomasz Siemoniak podkreślał wieloletnie zaangażowanie Komorowskiego w sprawy armii i jej finansowania.

REKLAMA

“Są rzeczy ważne i najważniejsze. Do rzeczy najważniejszych należy bezpieczeństwo, należy obronność kraju. Nie wszyscy tak uważają. Ale każdy, komu w sercu gra odpowiedzialność za Polskę, musi wiedzieć, i powinien dawać temu wyraz, że bez bezpiecznej Polski, bez armii silnej, skutecznej nie będzie niepodległości” – ocenił prezydent w trakcie ceremonii na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.

“Dlatego dzisiaj, żegnając się ze sztandarem, żegnając się z siłami zbrojnymi, jako ustępujący zwierzchnik sił zbrojnych pragnę serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy wiedzieli zawsze i zawsze w tym kierunku działali razem, wiedząc, że sprawy obronności kraju należą do kategorii spraw najważniejszych” – powiedział.

Komorowski dziękował wszystkim, z którymi współpracował w sprawach bezpieczeństwa i obronności od 1989 r. Wspominał okres, “gdy trzeba było uporczywie walczyć o reformę polskich sił zbrojnych w duchu najpierw przywracania armii narodowi, jej siły niepodległemu państwu polskiemu, a potem – aby uczynić armię polską wiarygodnym członkiem, wiarygodną częścią sojuszu północnoatlantyckiego”.

Ustępujący prezydent dziękował wszystkim współpracownikom z okresu pięcioletniej prezydentury. “Patrzę z radością na rosnącą nowoczesność polskich sił zbrojnych, na ich zwiększającą się skuteczność w działaniu” – dodał. „Zawsze wiemy, że dobrym prawem żołnierza jest być dobrze dowodzonym” – powiedział prezydent. Życzył wojsku, „aby w dalszym ciągu ta zasada znajdowała potwierdzenie w praktyce”.

Życzył także „siłom zbrojnym i całemu systemowi obronnemu”, by wciąż trwała praca na rzecz umocnienia ich zdolności, „ale również na rzecz umacniania związków polskich sił zbrojnych ze społeczeństwem, z narodem”.

“Pragnę życzyć, aby polskie siły zbrojne cieszyły się nie tylko miłością Polaków, ale również szacunkiem, zrozumieniem, że trzeba na polskie siły zbrojne łożyć wystarczającą ilość pieniędzy; należy kochać, ale jednocześnie wymagać i oczekiwać” – powiedział ustępujący prezydent.

„Cieszę się, że w tym miejscu, gdzie dzisiaj żegnam się ze sztandarem, gdzie dzisiaj żegnam się z armią, już w przyszłym roku będzie miał miejsce fragment spotkań w ramach szczytu NATO w Warszawie; że w tym pałacu, gdzie kiedyś podpisano Układ Warszawski, będzie miało miejsce spotkanie przywódców państw członkowskich sojuszu, którego jesteśmy dobra częścią” – mówił Komorowski.

Wicepremier, minister obrony Tomasz Siemoniak dziękował ustępującemu prezydentowi za pięcioletnie zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi. „Ten okres był wyjątkowy pod wieloma względami. Wymagał wielkiej politycznej mądrości, rozwagi i widzenia spraw obronnych w bardzo dalekiej perspektywie. Bez pana zaangażowania i współpracy z rządem nie byłoby takiej armii, jaką mamy dzisiaj. A są to siły zbrojne, które cieszą się wielkim szacunkiem Polaków i wysoką oceną sojuszników. Siły zbrojne, które intensywnie się modernizują i przeszły reformę systemu dowodzenia. Mają zapewnione finansowanie w wysokości 2 procent PKB, a to przecież tradycyjnie środki na obronę były w centrum uwagi pana prezydenta jeszcze jako ministra obrony narodowej” – przypomniał szef MON. Podkreślił, że „własne zdolności obronne to klucz do bezpieczeństwa Polaków, podobnie jak siła i zwartość sojuszu północnoatlantyckiego”.

Siemoniak wskazał, że zaangażowanie Komorowskiego na rzecz podstawowej funkcji NATO – kolektywnej obrony zapisanej w artykule 5. traktatu przyczyniło się do ”zmiany podejścia do tych zagadnień w sojuszu wobec kryzysu bezpieczeństwa w Europie, przyniosło też „dobre dla Polski decyzje szczytu w Newport”. Wicepremier przypomniał, że na ubiegłorocznym szczycie Komorowski wystosował zaproszenie na kolejny szczyt NATO do Warszawy w 2016 roku.

Wicepremier dziękował nie tylko za to, co Komorowski rozbił dla armii jako zwierzchnik sił zbrojnych, ale także wcześniej – jako poseł, przewodniczący sejmowej komisji obrony, wiceminister i minister obrony. „Bez pana nie można sobie wyobrazić budowania demokratycznej, nowoczesnej, profesjonalnej armii” – ocenił szef MON. „Dziękuję za wsparcie, jakiego udzielał pan resortowi obrony narodowej i mi osobiście w ciągu ostatnich lat” – dodał.

Zwrócił uwagę, że prezydent spędził dużo czasu z wojskiem, z żołnierskimi rodzinami, weteranami i kombatantami oraz że angażował się w popularyzację dokonań oręża polskiego.

“Gratuluję dokonań i w imieniu rządu, wojska i własnym serdecznie życzę wszystkiego dobrego na przyszłość – jestem przekonany, że – jak całe pańskie życie – związaną z niepodległością, wolnością i siłą Rzeczypospolitej” – zwrócił się Siemoniak do prezydenta.

Uroczystość, z udziałem szefa Sztabu Generalnego WP i najwyższych dowódców, zakończyła defilada pododdziałów reprezentacyjnych, w tym szwadronu kawalerii. W trakcie ceremonii przed bramą pałacu hałaśliwie demonstrowali przeciwnicy aborcji.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

1 KOMENTARZ

  1. WICEPREMIER SIEMONIAK niech publicznie wyjaśni postępowania prowadzone w sprawie nielegalnych podsłuchów Żandarmerii Wojskowej wobec kadry 16 batalionu dowodzenia w Elblągu i odpowie na pytania: Dlaczego nie zabezpieczono urządzeń podsłuchowych wskazanych przez pokrzywdzonego. Dlaczego umorzono sprawy bez zapoznania się z materiałami operacyjnymi ŻW w Elblągu Dlaczego prokurator TOMASZ MACKIEWICZ z Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Elbląg zataił dane chor. Grzegorza. K. z wydziału operacyjno-rozpoznawczego ŻW i dlaczego nie poniósł za ten czyn konsekwencji. Dlaczego szef prokuratury garnizonowej w Elblągu JAROSŁAW ŻELAZEK po otrzymaniu ponownego wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie nielegalnych podsłuchów w 2008r nie wykonał czynności sprawdzających . Dlaczego tylko pokrzywdzony był przesłuchiwany, żandarmi byli tylko rozpytani bez pouczenia o karalności składania fałszywych zeznań, co to oznacz a i jaka jest wartość dowodowa takiego rozpytania nie muszę tłumaczyc. Czy istnieje związek między pierwszym doniesieniem z lipca 2007w sprawie nielegalnie stosowanym podsłuchem , a wypowiedzeniem złożonym przez chor. Grzegorza K w lipcu 2007r A SIEMONIAK niech ujawni i poda do publicznej wiadomości zakres i wyniki kontroli przeprowadzonej dn.31.01.2008r w oddziale elbląskim ŻW dotyczącej nielegalnego stosowania podsłuchów. Dlaczego pokrzywdzony nie otrzymał informacji mimo upływu 5 lat na temat zakresu i wyników kontroli.

REKLAMA

2128784332 views

REKLAMA

REKLAMA

2128784348 views

REKLAMA

REKLAMA

2130580668 views

REKLAMA

2128784358 views

REKLAMA

2128784362 views

REKLAMA

2128784366 views