REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaKOD: Władysław Bartoszewski będzie patronem Komitetu Obrony Demokracji

KOD: Władysław Bartoszewski będzie patronem Komitetu Obrony Demokracji

-

Władysław Bartoszewski fot.Julien Warnand/EPA
Władysław Bartoszewski fot.Julien Warnand/EPA

Zmarły w ubiegłym roku prof. Władysław Bartoszewski będzie patronem Komitetu Obrony Demokracji – poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka KOD Beata Kolis. Podkreśliła, że prof. Bartoszewski to postać, która działaczom KOD w sposób szczególny kojarzy się z walką o równość i demokrację.

Jak informuje rzeczniczka KOD, na patronat zgodę wyraziła wdowa po zmarłym 27 kwietnia 2015 r. prof. Bartoszewskim, Zofia Bartoszewska. „Dostaliśmy dzisiaj pięknego maila, w którym pani profesorowa wyraziła zgodę, jesteśmy też umówieni z nią na bezpośrednie spotkanie” – powiedziała Kolis.

REKLAMA

Dodała, że Bartoszewski to dla działaczy KOD postać najbardziej kojarząca się z zasadami, którymi kieruje się Komitet, czyli walką o demokrację. Wybór jego postaci ma – jak mówiła – również związek z przypadającą w najbliższą niedzielę pierwszą rocznicą śmierci Bartoszewskiego. „Jest oczywiście wiele wspaniałych postaci w naszym życiu publicznym, ale to hasło +warto być przyzwoitym+, jak również to, że pan profesor prawie całe życie poświęcił walce o demokrację, równość, o różne wspaniałe idee, przesądziło o tym wyborze” – zaznaczyła Kolis.

KOD brał też pod uwagę, by patronem stowarzyszenia został zmarły przed trzema laty Tadeusz Mazowiecki, pierwszy premier III RP. „Myślę jednak, że pan premier i tak będzie zapewne jeszcze patronem innych stowarzyszeń, czy przedsięwzięć” – dodała rzeczniczka Komitetu.

W komunikacie przesłanym w czwartek PAP działacze KOD podkreślili m.in., że Bartoszewski „pozostaje na zawsze wzorem Polaka, Patrioty, Obywatela i +człowieka przyzwoitego+ , który poświęcił całe swe życie walce o wolność, demokrację, poszanowanie człowieka i użycie gorzkich, dzielących doświadczeń raczej do budowania mądrej, wspólnej przyszłości, niż do pogłębiania i poszerzania istniejących już podziałów”. „Tym bardziej będziemy uważnie postępować w przestrzeni publicznej, aby nie nadużyć zaufania Bliskich oraz osób, dla których Pan Profesor Władysław Bartoszewski jest autorytetem” – czytamy w komunikacie.

„Postać Pana Profesora, Jego dzieło, Jego spuścizna zawsze będzie drogowskazem dla naszego ruchu i dla każdego KOD-era i KOD-erki” – napisali działacze Komitetu Obrony Demokracji.

Zmarły przed rokiem prof. Bartoszewski – historyk, publicysta, pisarz, działacz społeczny, dyplomata był m.in. dwukrotnie ministrem spraw zagranicznych oraz doradcą premierów Donalda Tuska i Ewy Kopacz. W czasie II wojny światowej żołnierz Armii Krajowej, działacz Polskiego Państwa Podziemnego, uczestnik powstania warszawskiego, więzień Auschwitz. Kawaler Orderu Orła Białego, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2103321038 views

REKLAMA

2103321271 views

REKLAMA

2105117663 views

REKLAMA

2103321414 views

REKLAMA

2103321514 views

REKLAMA

2103321623 views