REKLAMA

2129392621 views

REKLAMA

2129392620 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaKarta Polaka po raz pierwszy trafiła do mieszkańców Ameryki Łacińskiej

Karta Polaka po raz pierwszy trafiła do mieszkańców Ameryki Łacińskiej

-

Polska na was czeka, Polska jest na was otwarta. Zapraszamy was do Polski, jesteście Polakami – mówił we wtorek pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak podczas uroczystości wręczenia pierwszej Karty Polaka mieszkańcom Ameryki Łacińskiej.

W uroczystości wziął udział także m.in. wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Zgodnie z danym MSZ Polonia w Ameryce Łacińskiej to ponad 2,5 miliona osób.

REKLAMA

“Wspieramy Polonię mieszkającą w Ameryce Łacińskiej na wiele sposobów. To jest wsparcie z jednej strony za pośrednictwem placówek dyplomatyczno-konsularnych, to jest też wsparcie przez organizacje pozarządowe, wsparcie, które niesie Wspólnota Polska, to jest wiele przedsięwzięć kulturalnych, wiele projektów edukacyjnych otrzymujących dofinansowanie ze strony MSZ, organizowanie kursów języka polskiego, prowadzenie zespołów folklorystycznych” – mówił wiceminister spraw zagranicznych podczas uroczystości, która odbyła się w warszawskim Domu Polonii.

Jak dodał, “wzbudzenie polskości tymi projektami, tym wsparciem, wzbudziło oczekiwanie na to, by Karta Polaka była dostępna dla Polonii w krajach Ameryki Południowej”. Według Szynkowskiego vel Sęka to szef KRPM Michał Dworczyk najszybciej dostrzegł to zainteresowanie Kartą Polaka w krajach, w których nie była ona dostępna. “Wyszedł on naprzeciw temu zainteresowaniu, był jednym z współpatronów tej inicjatywy, aby dzięki nowelizacji otworzyć możliwość wydawania Kart Polaka osobom odwołującym się do polskości w wielu krajach świata” – powiedział wiceszef MSZ o Dworczyku.

Dziedziczak podkreślił, że wtorkowa uroczystość ma “charakter historyczny”. “Polska otwiera się także w wymiarze legislacyjnym na dwa miliony Polaków z Brazylii. Dziękujemy – jako państwo polskie – za to, co przez te ponad sto lat nasi rodacy w Brazylii robili. Przechowaliście polskość, a to nie jest takie oczywiste w wielu krajach” – powiedział pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą.

Zaznaczył, że Karta Polaka ułatwia osiedlenie się w Polsce i uzyskanie polskiego obywatelstwa. “Pamiętajcie proszę i przekażcie tę wiadomość: Polska na was czeka, Polska jest na was otwarta. Zapraszamy was do Polski. Jesteście Polakami, jesteście potomkami tych, którzy z Polski wyjechali i macie prawo do naszego kraju przyjechać, to również wam daje Karta Polaka, dokument potwierdzający przynależność do narodu polskiego” – powiedział Dziedziczak.

W czerwcu 2019 r. prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Karcie Polaka, która rozszerzyła jej działania na wszystkie kraje świata. Ustawa weszła w życie 14 lipca 2019 r. Od tego dnia Karta Polaka może być przyznana każdej osobie nieposiadającej polskiego obywatelstwa lub zezwolenia na pobyt stały na terytorium Polski, która spełni określone warunki.

Karta Polaka potwierdza przynależność do narodu polskiego. Osoby ubiegające się o Kartę Polaka muszą wykazać swój związek z polskością – w tym przynajmniej bierną znajomość języka polskiego, wykazać, że jedno z rodziców lub dziadków bądź dwoje pradziadków było narodowości polskiej; bądź przedstawić zaświadczenie organizacji polonijnej o działalności na rzecz kultury i języka polskiego.

Posiadacze Karty Polaka, którzy przyjadą do Polski z zamiarem osiedlenia się na stałe, dostaną bezpłatnie Kartę Stałego Pobytu, po roku otrzymają obywatelstwo polskie, a w międzyczasie będą mogli liczyć na pomoc w okresie adaptacji – m.in. będą mogli ubiegać się o świadczenie pieniężne na pokrycie kosztów zagospodarowania i bieżącego utrzymania na okres do 9 miesięcy, dofinansowanie do wynajmu mieszkania, intensywnej nauki języka polskiego czy kursów zawodowych.

Do czasu ubiegłorocznej nowelizacji Karta Polaka przyznawana była osobom polskiego pochodzenia żyjącym w 15 krajach za wschodnią granicą, powstałych lub odrodzonych po rozpadzie ZSRR, które nie uznają podwójnego obywatelstwa. Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy rozszerzyła działania Karty Polaka na wszystkie kraje świata.(PAP)

REKLAMA

2121591915 views

REKLAMA

REKLAMA

2121591935 views

REKLAMA

REKLAMA

2123388255 views

REKLAMA

2121591946 views

REKLAMA

2121591955 views

REKLAMA

2121591959 views