REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polska Kantar Public: 36 proc. poparcia dla PiS, 23 proc. - dla PO

Kantar Public: 36 proc. poparcia dla PiS, 23 proc. – dla PO

-

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w kwietniu, 36 proc. osób, które zadeklarowały gotowość wzięcia udziału w wyborach, zagłosowałoby na PiS, a 23 proc. na PO; próg wyborczy przekroczyłyby też SLD (7 proc.), Kukiz’15 (6 proc.) i Nowoczesna (5 proc.) – wynika z sondażu Kantar Public.

Z badania wynika, że do Sejmu nie dostałyby się PSL i Partia Wolność, które uzyskały po 3 proc. poparcia, oraz Partia Razem, oddanie głosu na którą zadeklarował 1 proc. ankietowanych. 15 proc. spośród badanych wyrażających gotowość udziału w wyborach nie umiało określić, na jakie ugrupowanie oddaliby głos.

REKLAMA

W porównaniu z poprzednim miesiącem notowania PiS spadły o 1 punkt proc., a o taki sam odsetek wzrosło poparcie dla Platformy. Poprawę notowań odnotowały SLD (o 3 punkty proc.), PSL (o 1 punkt proc.) i Wolność (o 2 punkty proc.). O 5 punktów proc. spadł odsetek osób o niesprecyzowanych preferencjach partyjnych. Od marca nie zmieniło się poparcie dla Nowoczesnej, Kukiz’15 i Partii Razem.

Chęć udziału w wyborach wyraziło 61 proc. respondentów, z czego 26 proc. stwierdziło, że zdecydowanie, a 35 proc., że raczej poszłoby do głosowania. 28 proc. badanych zadeklarowało, że nie wzięłoby udziału w wyborach (14 proc. raczej nie, 14 proc. zdecydowanie nie), a 11 proc. było w tej sprawie niezdecydowanych.

Zdaniem ekspertki pracowni Kantar Public Urszuli Krassowskiej wyniki sondażu oznaczają, że główni gracze – Prawo i Sprawiedliwość oraz Platforma Obywatelska “utrzymują elektoraty na prawie takim samym poziomie jak w marcu”.

“Mimo zwiastunów zmian pojawiających się w sondażach telefonicznych, w naszym badaniu prowadzonym metodą wywiadów bezpośrednich nie odnotowaliśmy radykalnych spadków i wzrostów” – zwróciła uwagę Krassowska. Na uwagę zasługuje natomiast – według niej – “coraz lepszy wynik Sojuszu Lewicy Demokratycznej”. “Wciąż jednak osoby o poglądach lewicowych wolą oddać swój głos na PO niż SLD” – zauważyła ekspertka.

Badanie Kantar Public przeprowadzono w dniach 6-11 kwietnia na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1024 pełnoletnich mieszkańców Polski, techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI). (PAP)

fot.Leszek Szymański/EPA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks