REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polska Kaczyński o Tusku: życzę mu jak najlepiej i gratuluję

Kaczyński o Tusku: życzę mu jak najlepiej i gratuluję

-

“Premierem był złym, nawet bardzo złym, ale życzę mu jak najlepiej jako przewodniczącemu Rady Europejskiej, gratuluję tego wyboru” – powiedział w niedzielę podczas konferencji w Ostrowcu Świętokrzyskim o Donaldzie Tusku, prezes PiS Jarosław Kaczyński.

“Jest tylko pytanie, czy będzie to sukces osobisty, czy to będzie sukces Polski” – powiedział. Według Kaczyńskiego, jeśli Tusk podejmie się spraw „do załatwienia dla Polski”, takich jak tych związanych np. z pakietem klimatycznym oraz kwestiami związanymi z wizerunkiem Polski na świecie, „to będzie dobre dla kraju” – ocenił.

REKLAMA

Zapytany o wpływ wyboru Tuska na wybory samorządowe oraz kampanię wyborczą powiedział: „nie sądzę, żeby był jakoś specjalnie wielki”.

Kaczyński odniósł się także do możliwości przeprowadzenia w Polsce przedterminowych wyborów parlamentarnych w związku z wyborem Tuska na szefa Rady Europejskiej i jego zapowiadaną dymisją. Wymienił konstytucyjne możliwości rozwiązania parlamentu przed upływem kadencji, jednak nie powiedział, czy jest zwolennikiem takiego rozwiązania.

„W tej chwili można rozwiązać parlament większością 2/3 pełnego składu i wtedy to jest kwestia naszej decyzji. Nie potrafię powiedzieć w tej chwili, jaka ta decyzja by była, to zależałoby od okoliczności” – powiedział

Zdaniem Kaczyńskiego istnieje także druga możliwość skrócenia kadencji – poprzez nieuchwalenie budżetu. „Wtedy prezydent w ciągu dwóch tygodni ma prawo rozwiązać parlament” – powiedział.

„Oczywiście taki chwyt jak nieuchwalenie budżetu może być zastosowany. On jest – wbrew temu, co kiedyś twierdzono – zgodny z konstytucją i zgodny z celami konstytucji. W związku z tym zobaczymy, ja w tej chwili nie chcę niczego przewidywać” – zaznaczył Kaczyński.

Dodał, że ma nadzieję, iż wybór nowego premiera będzie związany nie tylko „z relacjami tej osoby z Donaldem Tuskiem”. „Byłoby to wtedy bardzo niedobre” – ocenił.

Kaczyński przebywa w Ostrowcu Świętokrzyskim m.in. w ramach kampanii przed uzupełniającymi wyborami do Senatu, które 7 września odbędą się w północno-wschodnich powiatach regionu. Kandydatem PiS jest w nich poseł Jarosław Rusiecki. (PAP)

Na zdjęciu: Jarosław Kaczyński fot.Paweł Supernak/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks