0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaJagland będzie rozmawiał z władzami Polski o TK; w Polsce też Timmermans

Jagland będzie rozmawiał z władzami Polski o TK; w Polsce też Timmermans

-

fot.Rafał Guz/EPA
fot.Rafał Guz/EPA

Sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland spotka się 4 kwietnia z najwyższymi władzami Polski, w tym z prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło – poinformowała RE. 5 kwietnia w Polsce będzie wiceszef KE Frans Timmermans.

REKLAMA

Jagland podczas swej wizyty ma omawiać m.in. sytuację wokół Trybunału Konstytucyjnego. Z informacji RE wynika, że w czasie dwudniowego pobytu będzie rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą, a także wicepremierem, ministrem kultury Piotrem Glińskim.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski potwierdził w rozmowie z PAP, że w poniedziałek wieczorem prezydent Andrzej Duda spotka się z sekretarzem generalnym Rady Europy na jego prośbę. Według Szczerskiego będzie to spotkanie kurtuazyjne.

Jagland ma się też spotkać z przedstawicielami organizacji pozarządowych. W komunikacie RE podkreślono, że w czasie wizyty zostanie poruszona kwestia opinii Komisji Weneckiej na temat zmian w TK, a także zmian prawnych dotyczących mediów publicznych.

Jak potwierdził oficjalnie w czwartek rzecznik Komisji Europejskiej Alexander Winterstein, we wtorek 5 kwietnia wizytę w Polsce złoży wiceszef KE Frans Timmermans. O tym, że będzie on wówczas w naszym kraju, informował wcześniej minister Waszczykowski. KE nie przekazuje na razie informacji na temat spotkań Timmermansa w Polsce.

6 kwietnia KE ma wrócić do debaty o sytuacji w Polsce, po tym jak 11 marca Komisja Wenecka przyjęła opinię w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Komisja Wenecka poinformowała, że konkluzją jej opinii jest to, że “osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa” w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że “zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania”.

Po wydaniu opinii przez Komisję Wenecką premier Szydło skierowała tę opinię do Sejmu, by tam wypracowano rozwiązanie sporu wokół TK. W czwartek odbyło się spotkanie liderów partii politycznych, na którym rozmawiano o możliwości przełamania kryzysu. Szef PiS Jarosław Kaczyński poinformował po nim, że Sejm podejmie prace nad nową ustawą o TK. Szef PO Grzegorz Schetyna oświadczył natomiast, że na spotkaniu nie było przełomu i nie widzi obecnie szans na kompromis. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2127097147 views

REKLAMA

REKLAMA

2127097164 views

REKLAMA

REKLAMA

2128893484 views

REKLAMA

2127097174 views

REKLAMA

2127097178 views

REKLAMA

2127097182 views