REKLAMA

2132063685 views

REKLAMA

2132063684 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaHistoriaIPN z pomocą internautów ustala dane kobiety z archiwalnej fotografii

IPN z pomocą internautów ustala dane kobiety z archiwalnej fotografii

-

Instytut Pamięci Narodowej z pomocą internautów ustala dane młodej kobiety z archiwalnej fotografii, którą opublikował w mediach społecznościowych. Wiemy, że służyła w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, cieszy nas zainteresowanie tą sprawą – przekazał PAP Adam Stefan Lewandowski z IPN.

UPDATE: Zagadka rozwiązana:

REKLAMA

“Zdjęcie zostało odnalezione przy okazji wpisu na mediach społecznościowych IPN z okazji Dnia Kobiet. Przypomnieliśmy wówczas o roli Polek w walce o niepodległość naszego kraju w XX w. Ilustracją tego wpisu było kilka fotografii z zasobu Archiwum IPN, w tym to przedstawiające naszą +nieznaną bohaterkę+” – poinformował PAP Adam Stefan Lewandowski z Instytutu Pamięci Narodowej.

“Na tę chwilę wiemy, że służyła w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie (tak też opisano teczkę, w której znajdowało się zdjęcie). Prawdopodobnie służyła w Pomocniczej Służbie Kobiet (tzw. Pestki). Jednak niektórzy wskazują, że mogła to być Pomocnicza Lotnicza Służba Kobiet” – podkreślił.

“W tym momencie zbieramy wszelkie informacje na jej temat, weryfikujemy i konfrontujemy. To jeszcze nie jest czas na podsumowanie naszych działań. Cieszy nas natomiast duże zainteresowanie tą sprawą. Jesteśmy dobrej myśli” – dodał Lewandowski.

O pomoc w rozpoznaniu osoby uwiecznionej na fotografii, która do Archiwum IPN trafiła z WSI, Instytut poprosił w poniedziałek, publikując post w tej sprawie na swoim koncie na Facebooku. Zdjęcie pochodzi z teczki zatytułowanej “Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie”.

“Postanowiliśmy poznać historię nieznajomej dziewczyny sfotografowanej ponad 70 lat temu na jednej z angielskich ulic. Chcielibyśmy dowiedzieć się, czy pozostała na emigracji czy też może wróciła do zniszczonej wojenną pożogą Ojczyzny, w której na dobre szalał stalinowski terror” – podano we wpisie.

“Pomimo przeprowadzonej w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej kwerendy archiwalnej nadal nie wiadomo, kim jest bohaterka ze zdjęcia, czy jeszcze żyje a może żyją jej dzieci lub wnuki” – dodano, zaznaczając też, że fotografia mogła zostać wykonana w Londynie, Edynburgu, Glasgow lub St Andrews. (PAP)

REKLAMA

2129397399 views

REKLAMA

REKLAMA

2129397414 views

REKLAMA

REKLAMA

2131193734 views

REKLAMA

2129397424 views

REKLAMA

2129397427 views

REKLAMA

2129397431 views