REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaIPN: śledztwo ws. podejrzenia poświadczenia nieprawdy w dokumentach TW "Bolek"

IPN: śledztwo ws. podejrzenia poświadczenia nieprawdy w dokumentach TW „Bolek”

-

fot.Jacek Turczyk/EPA
fot.Jacek Turczyk/EPA

Zostało wszczęte śledztwo ws. podejrzenia poświadczenia nieprawdy przez funkcjonariuszy SB w dokumentach TW „Bolek”, przejętych przez IPN w domu Czesława Kiszczaka – poinformował w czwartek prezes IPN Łukasz Kamiński.

Jak powiedział szef Instytutu Pamięci Nardowej, w czwartek prokurator IPN w Białymstoku „wydał decyzję o postanowieniu wszczęcia śledztwa ws. przestępstwa polegającego na ewentualnym poświadczeniu nieprawdy przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, w celu osiągniecia korzyści majątkowej lub osobistej w dokumentach tajnego współpracownika o pseudonimie Bolek, ujawnionych w dn. 16 lutego, tj. o czyn z art. 271 par. 3 kodeksu karnego w związku z art. 2 ust. 1 ustawy o IPN”.

REKLAMA

Kamiński dodał, że śledztwo wszczęto w związku z wypowiedziami Lecha Wałęsy, w których „twierdził, że funkcjonariusze SB sfałszowali pokwitowania odbioru pieniędzy przez TW +Bolek+”. „Wersja ta wymaga zweryfikowania w trybie procesowym, w ramach śledztwa, gdyż taki ewentualny czyn jest przestępstwem ściganym z urzędu” – zaznaczył prezes IPN.

Powtórzył, że dokumenty dotyczące TW „Bolka”, zabezpieczone w domu wdowy po Kiszczaku, zostaną poddane specjalistycznym ekspertyzom, w tym badaniom pisma ręcznego, w ramach śledztwa prowadzonego przez IPN.

Musieli wykazywać, że współpracuję, i pisali za mnie donosy, by brać na moje konto pieniądze – tak działania funkcjonariuszy SB opisał Lech Wałęsa na swoim mikroblogu we wtorek. B. prezydent oświadczył też kolejny raz, że nie współpracował z SB, nigdy na nikogo nie donosił, nie brał żadnych pieniędzy i nie dał się złamać.

W 2015 r. pion śledczy IPN w Białymstoku umorzył z powodu przedawnieniu śledztwo ws. działań SB wobec Wałęsy, m.in. fabrykowania dokumentów, które miały świadczyć o jego współpracy z SB. Prokuratorzy IPN ustalili, że w latach 1982-83 w ramach Biura Studiów MSW podjęto próbę podrobienia dokumentów dotyczących rzekomej współpracy Wałęsy z organami bezpieczeństwa państwa. „Sporządzane w trakcie tej operacji +dokumenty+ były na bieżąco poddawane badaniom przez pracujących w strukturach MSW biegłych z zakresu identyfikacji pisma ręcznego, którzy za każdym razem stwierdzali ich nieautentyczność. W tej sytuacji wszystkie wytworzone materiały zostały zniszczone” – podał IPN.

W uzasadnieniu wyroku Sądu Lustracyjnego, który w 2000 r. orzekł, że Wałęsa złożył prawdziwe oświadczenie lustracyjne, iż nie był agentem służb specjalnych PRL (był lustrowany z urzędu jako kandydata w wyborach prezydenckich), sędzia Paweł Rysiński powołał się na dokument SB z 1985 r., w którym rekonstruowano „działania specjalne” SB wobec Wałęsy. Wynika z niego, że trzy lata wcześniej – w 1982 roku – SB fałszowała własne akta, by skompromitować Wałęsę nie tylko w społeczeństwie polskim i w „Solidarności”, ale także za granicą. Według autora notatki – oficera SB – działania te doprowadziły do tego, że w 1982 r. Wałęsa nie dostał pokojowej Nagrody Nobla (ówczesny lider podziemnej „S” otrzymał ją rok później – PAP). Według notatki stało się tak m.in. dzięki przesłaniu ambasadorowi Norwegii w Polsce podrobionych donosów Wałęsy i pokwitowań za nie.

16 lutego w domu Marii Kiszczak prokurator IPN zabezpieczył dokumenty, które podlegały przekazaniu do IPN – w sumie było to sześć pakietów. Czynności podjęto w ramach wszczętego w 2015 r. śledztwa ws. ukrycia przez osobę nieuprawnioną dokumentów podlegających przekazaniu IPN. Prawo przewiduje karę od 6 miesięcy do 8 lat więzienia dla tego, kto „będąc w posiadaniu dokumentów podlegających przekazaniu Instytutowi, uchyla się od ich przekazania, utrudnia przekazanie lub je udaremnia”. Wdowa po Kiszczaku zgłosiła się do IPN, oferując sprzedaż dokumentów za 90 tys. zł.

IPN udostępnił w poniedziałek dokumenty TW „Bolka”, w których jest m.in. odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy, podpisane: Lech Wałęsa „Bolek”. Prezes IPN zapowiedział, że dokumenty będą poddane różnego rodzaju badaniom i weryfikacji, w tym także „ekspertyzom typu grafologicznego”. Według opinii eksperta archiwisty dokumenty „Bolka” są autentyczne.

W środę Instytut udostępnił drugą partię materiałów znalezionych w domu gen. Kiszczaka. To dwadzieścia cztery różne dokumenty, głównie historyczne. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

7 KOMENTARZE

  1. Nie jestes pudelkiem bis i podajesz rzetepne informacje to wyjasnij to.Tu masz link na temat ustawy handlowej PIS ,ktora wedlug Ciebie juz dawno zostala ustalona z handlowcami.Ja caly czas twierdzilem ,ze bylo zawarte wstepne porozumienie ktore mowilo ,ze rzad uchwali nowa ustawe do 18 lutego a ty twierdziles inaczej.No to masz tu swoja prawde ,a raczej goowno prawde.Przeczytaj sam poczatek ,ktory mowi ze dopiero w srode 2 marca rzad przedstawi nowy projekt ustawy.I to by bylo na tyle jesli chodzi o telewizje radom.Nie dosc ze jestes oszolomem o watpliwej inteligencji to jeszcze klamiesz.

    http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kto-zaplaci-najwiecej-podatku-handlowego,215,0,2029527.html

    • Jak zwykle ,zadaje konkretne pytanie dlaczego telewizja radom klamie a ty mi na nie nie odpowiadasz.Byles na szkoleniu w PIS ? Tam Cie tak wyszkolili czy moze jeszcze w czsach PRL- u przeszedles szkolenie jak nie odpowiadac na pytanie?Przedstawilem Ci czarno na bialym fakty ,ze klamales a ty co? Nic.Schowaj sie lepiej do nory z ktorej wylazles ze swoimi rewelacjami.

  2. @ Normals To nie były pytania tylko obelgi. Ja mam pytanie gdzie ty się nauczyłeś zadawać pytania-obelgi. Próbowałem uczyć PO PR-owych sztuczek, ale marni z nich uczniowie i tylko kłamią. To idzie im najlepiej. A i jeszcze są bezkonkurencyjni w złodziejstwie – tego ich nie uczyłem zapewniam. Nie wierzysz to popatrz na Towarzysza Andrzeja B.rzuć Lisweeka do nocnika 🙂

REKLAMA

2095892498 views

REKLAMA

REKLAMA

2095892731 views

REKLAMA

2097689128 views

REKLAMA

2095892881 views

REKLAMA

2095892982 views

REKLAMA

2095893093 views