REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaInscenizacja przejścia kanałami w 70. rocznicę ewakuacji powstańców

Inscenizacja przejścia kanałami w 70. rocznicę ewakuacji powstańców

-

Czterej harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej ubrani w stroje powstańców warszawskich przeszli w poniedziałek fragmentem łódzkich kanałów. W ten sposób uczcili 70. rocznicę rozpoczęcia ewakuacji kanałami powstańców ze Starego Miasta do Śródmieścia stolicy.

Harcerze weszli do kanałów rzeki Łódki przy ul. Źródłowej, przeszli nimi ponad 150 metrów i wyszli w Parku Helenów. Ubrani byli w historyczne stroje powstańców, które użyczyło Łódzkie Centrum Filmowe.

REKLAMA

Przejście kanałami odbyło się przy zachowaniu środków bezpieczeństwa. „Kanały zostały przewietrzone, a uczestnicy akcji byli przypięci specjalnymi szelkami do liny tak, by w razie gdyby któryś z nich źle się poczuł, mógł zostać ewakuowany na powierzchnię. Mieli przy sobie także czujniki gazu” – powiedział PAP rzecznik Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi Miłosz Wika.

Podkreślił, że wejście do kanału to śmiertelne zagrożenie ze względu m.in. na obecność gazów, często niewyczuwalnych, a także możliwość gwałtownego przyboru wody z opadów deszczu.

Ze względu na przepisy ZWiK do kanału mogli wejść tylko mężczyźni, choć podczas Powstania Warszawskiego służbę w nich pełniły przeważnie dziewczęta. Kanałami przeprowadzano ludzi, przenoszono meldunki, pocztę, broń, amunicję i środki medyczne. Służba w kanałach była niezwykle trudna – ważna była przede wszystkim odporność psychiczna.

Inscenizacja odbyła się w Łodzi, bowiem – jak przekonuje Wika – w tym mieście są podobne kanały jak w Warszawie – w obu miastach systemy kanalizacji projektował William H.Lindley.

„Przy okazji inscenizacji chcemy przypomnieć, że w Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi powstawał pierwszy po wojnie fabularny film o powstaniu: „Kanał” Andrzeja Wajdy. Łódzkie Centrum Filmowe dysponuje zaś największą w kraju kolekcją kostiumów, rekwizytów i broni na potrzeby produkcji filmowej” – dodał Wika.

W nocy z 25 na 26 sierpnia przypada 70. rocznica rozpoczęcia ewakuacji kanałami powstańców warszawskich ze Starego Miasta do Śródmieścia – pierwszy raz na tak duża skalę wykorzystano wówczas kanały do ewakuacji. (PAP Life)

Zdjęcie: Inscenizacja przejścia powstańców kanałami fot.Paweł Kula/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2105069517 views

REKLAMA

2105069750 views

REKLAMA

2106866142 views

REKLAMA

2105069893 views

REKLAMA

2105069993 views

REKLAMA

2105070102 views