REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia II Kongres Rodzin Polonijnych o duszpasterskim towarzyszeniu małżeństwom na emigracji

II Kongres Rodzin Polonijnych o duszpasterskim towarzyszeniu małżeństwom na emigracji

-

Duszpasterskie towarzyszenie małżeństwu i rodzinie w środowiskach polonijnych było głównym tematem II Kongresu Rodzin Polonijnych, które odbyło się w sobotę on line. Wzięło w nim udział ok. 400 osób z ponad 20 krajów.

Obradom przewodniczył Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz.

“Kongres pełni funkcję informacji i wymiany doświadczeń w różnych częściach świata. Zależy nam również na koordynacji działań i inicjatyw, aby współpraca była efektywna nie tylko w skali poszczególnych krajów, ale również w skali międzynarodowej” – powiedział PAP bp Wiesław Lechowicz. Dodał, że jest to również dla wielu duszpasterzy, którzy przewodzą różnych ośrodkom polonijnym – czas konkretnej formacji w zakresie towarzyszenia małżeństwom.

W ocenie Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej jednym z największych wyzwań jest towarzyszenie małżeństwo mieszanym. Poza tym, wiele rodzin żyje w różnych krajach w środowiskach negatywnie nastawionych do Kościoła, co sprawia, że nie jest im łatwo zachować swoją chrześcijańską, katolicką tożsamość” – zauważył bp Lechowicz.

Powiedział, że przeniesienie spotkania kongresowego do świata wirtualnego spowodowało, że mogło w nim uczestniczyć więcej zainteresowanych. “W ubiegłym roku w I Konkresie Rodzin Polonijnych, który odbył się w La Ferte-sous-Jouarre pod Paryżem – uczestniczyło blisko 200 osób, podczas gdy, w tym roku w wersji on line – ok. 400 z różnych kontynentów” – zauważył hierarcha.

W czasie obrad kongresu bp Lechowicz nawiązując do adhortacji Amoris Laetitia wskazał na cztery postawy: przyjąć, towarzyszyć, rozeznawać, integrować, którymi – jak zaznaczył – “powinno odznaczać się duszpasterstwo małżeństw i rodzin”.

Ks. dr hab. Ryszard Skrzypczak w wystąpieniu “Kościół a kryzys małżeństwa” ukazał sytuację małżeństw i rodzin we współczesnym kontekście społecznym i kulturowym. Podkreślał, że “rodzina to ostatni bastion broniący sensu rzeczywistości i wyczucia jej granic przed całkowitym zatraceniem się w iluzorycznej dowolności”.

W ocenie ks. Skrzypczaka “misyjnym priorytetem Kościoła, poza przepowiadaniem kerygmatu o Chrystusie, winno być ukazywanie ludziom pełnej chrześcijańskiej wizji męskości i kobiecości, całej prawdy o ich seksualności i miłości”. “W tym celu św. Jan Paweł II wyposażył nas w ogromny intelektualny i duchowy potencjał w postaci teologii ciała, zaś papież Franciszek proponuje +nowy małżeński katechumenat+ pomagający kochającym się osobom w sztuce korzystania z łaski sakramentalnej tkwiącej w chrześcijańskim małżeństwie” – zwrócił uwagę prelegent.

Konsultor Rady ds. Rodziny KEP dr hab. Mieczysław Guzewicz w wystąpieniu “Problemy i wyzwania towarzyszenia małżonkom w krajach emigracji” zwrócił uwagę na sytuację, w jakiej obecnie żyją małżeństwa i rodziny. Zachęcał do uczynienia z duszpasterstwa małżeństw i rodzin głównej płaszczyzny duszpasterskiego zaangażowania w parafii. Następnie omówił działania, jakie powinny być realizowane ze szczególnym uwzględnieniem duchowego fundamentu życia małżeńskiego.

W dalszej kolejności dr Bożena Bassa przedstawiła wizję towarzyszenia małżonkom w nauczaniu Kościoła. Natomiast wykładowca UKSW w Warszawie i Instytutu Studiów nad Rodziną im. Ks. Abp K. Majdańskiego w Łomiankach oraz diecezjalny doradca życia rodzinnego Małgorzata Walaszczyk przedstawiła model systemowej pracy formacyjnej z małżeństwami będący prezentacją autorskiego programu abp. Henryka Hosera SAC zatytułowanego “Ewangelizacja intymności małżeńskiej”. Stanowi on praktyczną odpowiedź na wskazania duszpasterskie zawarte w adhortacji Amoris Laetitiae papieża Franciszka w odniesieniu do potrzeby towarzyszenia małżeństwom i rodzinom.

Na temat praktycznych form towarzyszenia małżeństwu na przykładzie Francji i Irlandii opowiedzą ks. dr Robert Czarnowski i ks. Stanisław Hajkowski. Z kolei na zagadnienie praktycznego wykorzystania portali społecznościowych w towarzyszeniu na emigracji opowie dr Mirosław Dynia. W obradach wzięli także udział uczestnicy m.in. z Anglii, Austrii, Belgii, Danii, Francji, Grecji, Holandia, Irlandii, Islandii, Kanady, Norwegii, czy Szwecji.

Kolejny Kongres Rodzin Polonijnych odbędzie się 16 stycznia 2021 roku – zapowiedział bp Lechowicz. (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks