REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Gospodarka GfK: Polacy masowo ograniczają wydatki na święta

GfK: Polacy masowo ograniczają wydatki na święta

-

Wydłużająca się pandemia i narastające obostrzenia błyskawicznie przełożyły się na plany Polaków dotyczące świątecznych wydatków; 41 proc. wyda mniej pieniędzy niż w zeszłym roku – wynika z najnowszego badania GfK „Corona Mood”.

W komunikacie GfK napisano, że tegoroczne święta Bożego Narodzenia będą zupełnie inne niż dotychczas, a nadchodzące zmiany najmocniej odczuć może branża handlowa.

REKLAMA

2147483647 clicks

“Z badania +Corona Mood+ przeprowadzonego w listopadzie br. przez GfK wynika, że aż 4 na 10 polskich gospodarstw domowych planuje ograniczyć wydatki na świąteczne prezenty, dekoracje czy jedzenie. Taki sam odsetek spodziewa się, że na zakupy przeznaczy tyle samo środków, co przed rokiem, a zaledwie 6 proc. z nas deklaruje, że tegoroczny budżet świąteczny w jego domu urośnie” – napisano w informacji.

Zaznaczono, że większe wydatki nie muszą jednak oznaczać większych zakupów, ponieważ w relacji rok do roku wzrosły ceny większości popularnych kategorii produktowych.

Według dyrektor ds. marketing & consumer intelligence w GfK Polonia Dominiki Grusznic-Drobińskiej, deklaracje konsumentów z jednej strony wynikają z troski o finanse i rozsądnego zarządzania domowym budżetem w dobie niepewności. Z drugiej strony, wszyscy zdajemy sobie sprawę, że tegoroczne święta, ze względu na wprowadzane obostrzenia, będą po prostu mniej liczne.

“Ze względu na dystans społeczny większość z nas zrezygnuje również z małych upominków, corocznie wręczanych na spotkaniach przedświątecznych ze znajomymi albo w pracy. W grudniu nie wyjedziemy także w góry. Deklaracja o mniejszych wydatkach wydaje się więc jak najbardziej racjonalna, a kolejne obostrzenia wprowadzone w ostatnich dniach mogą jeszcze wzmocnić naszą konsumpcyjną wstrzemięźliwość. Zapowiadają się więc wyjątkowo +chude+ Święta” – uważa Grusznic-Drobińska, cytowana w komunikacie GfK.

Badanie “Corona Mood” mierzy dynamikę zachowań konsumenckich w Polsce oraz monitoruje styl życia i nastroje polskich gospodarstw domowych w obliczu pandemii COVID-19. Najnowsza, siódma fala badania, została zrealizowana między 7 a 9 listopada br. (PAP)

REKLAMA

2131813394 views

REKLAMA

REKLAMA

2131813410 views

REKLAMA

REKLAMA

2133609730 views

REKLAMA

2131813420 views

REKLAMA

2131813423 views

Alexandra Sankowska

Tomasz Witkowski

Maya Woroszyło

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

Patrick Jerabek

Mateusz Boksa

Hubert Dybiński

REKLAMA

2131813427 views