REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaGenerał dywizji Richard J. Hayes odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę

Generał dywizji Richard J. Hayes odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę

-

Dziękuję za pańskie zaangażowanie we współpracę z polskim wojskiem i za przekazywane doświadczenia – zwrócił się do dowódcy Gwardii Narodowej stanu Illinois gen. Richarda J. Hayesa prezydent Andrzej Duda. Podkreślił polsko-amerykańską przyjaźń wojskową i braterstwo broni.

Generał dywizji Richard J. Hayes – dowódca Gwardii Narodowej stanu Illinois, wspierającej rozwój Wojsk Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – został w środę odznaczony przez prezydenta. Generał otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej odznaczony został.

REKLAMA

Prezydent Duda pogratulował odznaczenia gen. Hayesowi. „Panie generale dziękuję za pańskie zaangażowanie we współpracę z polskim wojskiem, dziękuję za przekazywane doświadczenia, dziękuję za współdziałanie, które podejmuje pan generał z taką odpowiedzialnością i z taką życzliwością wobec Polski i wobec polskich żołnierzy, wobec polskich sił zbrojnych. Jestem za to głęboko wdzięczny” – zwrócił się do gen. Hayesa prezydent Duda.

Podkreślił, że „polsko-amerykańska przyjaźń wojskowa, nasze braterstwo broni, można powiedzieć śmiało, jest starsze niż Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych, jest starsze niż amerykańska konstytucja”.

„Myślę tu w tej chwili o Tadeuszu Kościuszce, myślę o gen. Kazimierzu Pułaskim – bohaterach nie tylko Rzeczypospolitej, nie tylko walki o naszą wolność i niepodległość, ale także bohaterach walki o waszą wolność i niepodległość” – powiedział prezydent Duda.

Mówił, że w wojnie z 1920 r. brała udział 7. Eskadra Myśliwska im. Tadeusza Kościuszki, a w tej eskadrze służyło 17 obywateli Stanów Zjednoczonych.

Podczas przemówienia prezydent Duda nawiązał do przyjaźni polsko-amerykańskiej. „Chciałbym abyśmy tę przyjaźń rozwijali, i życzę zarówno nam Polakom, polskim żołnierzom, polskim rodzinom, jak i panu generałowi i armii Stanów Zjednoczonych i rodzinom żołnierzy w Stanach Zjednoczonych, aby na tej ziemi nigdy nie zginął żaden żołnierz Stanów Zjednoczonych” – mówił.

„Aby dzięki naszej współpracy Polska zawsze cieszyła się pokojem, dobrym rozwojem i dobrobytem” – dodał.

„Gratuluję wszystkim państwu odznaczonym. Niech żyje wolna, niepodległa Polska. Niech żyje Wojsko Polskie. Cześć i chwała bohaterom” – podkreślił na zakończenie prezydent Duda. (PAP)

Na zdjęciu: Odznaczenie dla generała Richarda J. Hayes

fot.Jakub Szymczuk/KPRP

REKLAMA

2095825383 views

REKLAMA

REKLAMA

2095825616 views

REKLAMA

2097622012 views

REKLAMA

2095825765 views

REKLAMA

2095825866 views

REKLAMA

2095825977 views