REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaGen. Gocuł: baterie Patriot będą współdziałać z tarczą

Gen. Gocuł: baterie Patriot będą współdziałać z tarczą

-

Generał Mieczysłąw Gocuł fot.Patrick Seeger/EPA
Generał Mieczysłąw Gocuł fot.Patrick Seeger/EPA

Zestawy obrony powietrznej średniego zasięgu Patriot będą zdolne współdziałać z elementami obrony przeciwbalistycznej w Redzikowie, co zwiększy bezpieczeństwo Polski – powiedział w piątek szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Gocuł.

„Jestem z tej decyzji bardzo zadowolony” – powiedział Gocuł o decyzji rządu, podkreślając, że wybór oznacza możliwość połączenia polskich baterii Patriot z bazą amerykańskiej tarczy antybalistycznej, która ma powstać w Redzikowie. Według szefa sztabu ta zdolność – która ma być osiągnięta po spełnieniu wszystkich wymagań strony polskiej – sprawia, że wybrane rozwiązanie jest korzystniejsze od proponowanego przez francuskie konsorcjum z zestawami SAMP/T.

REKLAMA

Płk Adam Duda z Inspektoratu Uzbrojenia podkreślił, że umowa, która będzie negocjowana między rządami Polski i USA, ma dotyczyć ośmiu, a nie sześciu, jak zakładano wcześniej, zestawów. Przypomniał, że ani oferta francuska, ani amerykańska nie spełniały wszystkich polskich wymagań, jednak rządy USA i Francji deklarowały ich spełnienie w momencie dostawy. W przypadku oferty zestawów Patriot dotyczy to radaru 360 stopni i otwartej architektury, umożliwiającej na łączenie baterii z innymi systemami rozpoznania i dowodzenia.

Po spełnieniu warunku sieciocentryczności ma być możliwe łączenie baterii Patriot z bazą rakiet SM-3 w Redzikowie. Duda podkreślił, że Polska oczekuje znacznego udziału swojego przemysłu w produkcji elementów zestawów. „Zestawy Patriot będą się posiłkowały tarczą antyrakietową, czyli instalacją w Redzikowie, oba systemy będą mogły działać autonomicznie lub współdziałać” – powiedział Gocuł. Argumentował, że dzięki temu w razie ataku połączone systemy byłyby w stanie śledzić i zwalczać większą liczbę pocisków.

We wtorek rząd postanowił o wyborze dla systemu obrony powietrznej zestawów średniego zasięgu Patriot amerykańskiej firmy Raytheon, której rywalem było konsorcjum Eurosam, zawiązane przez francuskie oddziały MBDA i Thalesa. Podpisanie umowy – ma ona być zawarta między rządami – jest planowane na przyszły rok.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2097991052 views

REKLAMA

REKLAMA

2097991285 views

REKLAMA

2099787677 views

REKLAMA

2097991428 views

REKLAMA

2097991529 views

REKLAMA

2097991639 views