REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaGen. Andrzejczak do weteranów: obiecuję, że będę dbał o to, by pamięć...

Gen. Andrzejczak do weteranów: obiecuję, że będę dbał o to, by pamięć o was trwała

-

Obiecuję, że będę dbał o to, aby pamięć o was trwała – oświadczył w piątek Szef Sztabu Generalnego WP gen. Rajmund Andrzejczak, zwracając się do weteranów misji poza granicami kraju. Z okazji Dnia Weterana Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa opublikowano serię filmów z życzeniami od najwyższych dowódców polskich sił zbrojnych.

Szef Sztabu Generalnego WP gen. Rajmund Andrzejczak podkreślił, że w Dniu Weterana Działań Poza Granicami Państwa trzeba mówić o braterstwie, odwadze i poczuciu odpowiedzialności. Podkreślił, że polscy żołnierze od kilkudziesięciu lat znaczą szlak na mapie świata i są obecni w wielu zapalnych rejonach. „Służymy na rzecz pokoju oraz bezpieczeństwa na terenach zagrożonych wojną, tam, gdzie nas potrzebują. To obecność obowiązkowa” – zaznaczył gen. Andrzejczak.

REKLAMA

Jak zapewnił, biorąc udział w misjach, Polska potwierdza wiarygodność sojuszniczą i zyskuje zaufanie. „Walcząc o bezpieczeństwo Polski daleko od jej granic, udowadniamy, że nasz kraj, jako część wspólnoty międzynarodowej angażuje się w problemy światowego bezpieczeństwa” – zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że działania żołnierzy poza granicami kraju, poza doskonaleniem umiejętności w warunkach bojowych, trenowaniem interoperacyjności i zdobywaniem nowych doświadczeń, niosą za sobą także koszty i nieodwracalne straty.

„Ryzyko i poczucie zagrożenia, wielomiesięczna rozłąka z najbliższymi, narażanie własnego zdrowia i życia ludzkie dramaty. To wielki dowód poświecenia i oddania, które zasługują na najgłębsze uznanie i szacunek. Wielu polskich żołnierzy, podczas operacji zagranicznych oddało życie o odniosło rany służąc sprawie pokoju poza krajem” – podkreślał gen. Andrzejczak.

„Chylę czoła i obiecuję, że będę dbał o to, aby pamięć o was trwała” – oświadczył. Słowa wsparcia skierował również do rodzin żołnierzy. „Będę robił wszystko, aby postawa waszych bliskich była doceniana i honorowana” – oświadczył.

„W dniu weterana składam najserdeczniejsze podziękowania wszystkim uczestnikom misji wojskowych, byłym i obecnym żołnierzom, funkcjonariuszom oraz pracownikom wojska za waszą gotowość i poświecenie” – powiedział gen. Andrzejczak. „Bądźcie silni i nieustępliwi w szukaniu nowych wyzwań” – dodał.

Dowódca Generalny RSZ gen. Jarosław Mika, dziękując weteranom i żołnierzom służącym obecnie na misjach podkreślił, że słowa uznania są również wyrazem pamięci o tych, którzy nie wrócili z zagranicznej misji. Gen. Mika słowa uznania i podziękowania skierował także do rodzin i bliskich weteranów i żołnierzy.

Dowódca Operacyjny RSZ gen. broni Tomasz Piotrowski podkreślił, że Polacy od ponad pół wieku uczestniczą w wojskowych misjach zagranicznych. „To olbrzymia armia ludzi, którzy służyli Polsce poza jej granicami, wobec których wszyscy zaciągnęliśmy szczególny dług wdzięczności” – zaznaczył.

Dyrektor Centrum Weterana płk Szczepan Głuszczak podkreślił, że w niespełna siedemdziesięcioletniej historii udziału Polski w misjach, życie straciło 122 żołnierzy. „Naszą powinnością jest, aby pamięć o nich nigdy nie zginęła” – podkreślił.

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa został ustanowiony przez Sejm w 2011 r. Obchodzony jest 29 maja wraz z Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych. W ponad 90 misjach i operacjach poza granicami państwa wzięło udział ponad 115 tys. polskich żołnierzy i pracowników wojska. (PAP)

Autor: Monika Zdziera

REKLAMA

2096920814 views

REKLAMA

REKLAMA

2096921047 views

REKLAMA

REKLAMA

2098717441 views

REKLAMA

2096921194 views

REKLAMA

2096921295 views

REKLAMA

2096921406 views