REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polska Gdańsk. Przedłużono śledztwo ws. zabójstwa i porwania Krzysztofa Olewnika

Gdańsk. Przedłużono śledztwo ws. zabójstwa i porwania Krzysztofa Olewnika

-

Do końca roku Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku przedłużyła śledztwo, w którym ustalane są okoliczności porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika. Prokuratorzy nadal pracują nad dowodami mogącymi wskazywać, że przebieg zdarzeń był inny niż dotąd przypuszczano.

fot.Marcin Bielecki/EPA
fot.Marcin Bielecki/EPA

REKLAMA

2147483647 clicks

O przedłużeniu śledztwa poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy PA Mariusz Marciniak. Wyjaśnił, że w ostatnich miesiącach prokuratorzy zlecili analitykom kryminalnym analizę całego materiału dowodowego zgromadzonego od początku postępowania. Dodał, że chodziło o świeże spojrzenie na sprawę, by uzyskać wskazówki, nad czym jeszcze śledczy powinni popracować. W opinii Marciniaka analiza „umożliwiła skorygowanie i skoncentrowanie dalszego kierunku postępowania”. Prokurator odmówił jednak informacji na temat szczegółów.

Dodał, że śledczy nadal zapoznają się z dokumentami powstałymi w różnych jednostkach policji, które pracowały nad sprawą. „Ciągle przesłuchiwani są świadkowie. Czekamy także na dwie ekspertyzy, w tym fonoskopijną dotyczącą dowodów zabezpieczonych w śledztwie oraz analizę śladów opon utrwalonych na zdjęciach wykonanych przed domem Olewnika po jego porwaniu” – powiedział Marciniak dodając, że na tę ostatnią ekspertyzę zdecydowano się, bo fotografie pokazują, iż przed budynek zajeżdżało wyjątkowo dużo aut i śledczy chcą mieć pewność, że znają wszystkie pojazdy, które się tam pojawiły w feralnym czasie.

Śledztwo, w którym badane są okoliczności porwania i zabójstwa Olewnika, zostało zainicjowane w październiku 2001 r., tuż po uprowadzeniu mężczyzny. Wszczęła je prokuratura w Sierpcu. Potem postępowanie przejmowały inne jednostki, aż w 2006 r. trafiło do olsztyńskiej prokuratury, która rok później oskarżyła 13 osób o udział w grupie, która uprowadziła i zabiła Olewnika. Osoby te zostały prawomocnie osądzone.

Jednak olsztyńscy śledczy nadal badali sprawę, licząc się z tym, że mogli nie wykryć wszystkich osób odpowiedzialnych za te przestępstwa. W maju 2008 r. postępowanie to trafiło do Gdańska.

Po przejęciu sprawy gdańscy prokuratorzy zdecydowali się na nowo zweryfikować dotychczasowe ustalenia. Przeprowadzono m.in. powtórną analizę akt i dowodów, powtórzono też niektóre ekspertyzy. Przesłuchano ponownie większość osób związanych ze sprawą i jeszcze raz przeszukano istotne dla śledztwa miejsca.

Efektem pracy śledczych było m.in. znalezienie w domu Olewnika nieznanych wcześniej śladów biologicznych, w tym śladów krwi. Zlecono ekspertyzę, ale prokuratorzy nie ujawnili jej wyników, podobnie, jak innych efektów swej pracy. Jedynie w listopadzie 2011 r., po tym, jak dokonali przeszukań w domach rodziny Olewników, śledczy wyjaśnili, że zdecydowali się na taki krok, bo podejrzewali, że rodzina nie przekazała im wszystkich dowodów w sprawie.

Prokuratorzy zdradzili też wówczas, że mają nowe dowody, które “każą podać w wątpliwość dotychczas ustaloną wersję przebiegu zdarzeń, zarówno w czasie zaginięcia K. Olewnika 26-27 października 2001 r., jak i w późniejszym okresie”. Śledczy wyjaśniali m.in., że niektóre dowody wskazują na to, iż porwanie Olewnika mogło zostać sfingowane, a on sam brał udział w jego przygotowaniu. „Ta wersja nadal jest analizowana” – powiedział we wtorek PAP Marciniak.

Rodzina Olewników kategorycznie zaprzecza, jakoby miała ukrywać przed śledczymi jakiekolwiek dowody. Zdaniem rodziny nieprawdziwa jest także wersja zakładająca, że Olewnik sam się uprowadził.

W gdańskim śledztwie podejrzanych jest dziesięć osób. Głównym podejrzanym jest przyjaciel porwanego – Jacek K., któremu śledczy na początku 2009 r. przedstawili zarzuty współpracy z grupą, która porwała Olewnika. Prokuratura nie zdradza, na czym miałby polegać udział K., a sam mężczyzna zaprzecza oskarżeniom. Pozostali podejrzani mają m.in. zarzuty związane z wyłudzeniem od rodziny Olewników pieniędzy: obiecywali za nie pomóc w ustaleniu losów porwanego.

Po porwaniu Olewnika w październiku 2001 r. sprawcy kilkadziesiąt razy kontaktowali się z jego rodziną, żądając okupu. W lipcu 2003 r. porywaczom przekazano 300 tys. euro, jednak Olewnik nie został uwolniony. Jak się później okazało, miesiąc po odebraniu przez przestępców pieniędzy, został zamordowany. Jego ciało zakopano w lesie w pobliżu miejscowości Różan (Mazowieckie). Odnaleziono je w 2006 r. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2131953824 views

REKLAMA

REKLAMA

2131953839 views

REKLAMA

REKLAMA

2133750159 views

REKLAMA

2131953849 views

REKLAMA

2131953852 views

REKLAMA

2131953856 views