REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polska Dziwisz: metoda in vitro niemoralna

Dziwisz: metoda in vitro niemoralna

-

Kardynał Stanisław Dziwisz  fot.Massimo Percossi/EPA
Kardynał Stanisław Dziwisz
fot.Massimo Percossi/EPA

Metoda in vitro jest niemoralna, nie do przyjęcia przez chrześcijan i przez ludzi szanujących fundamentalne prawo każdej ludzkiej istoty do życia – mówił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz w czasie czwartkowych uroczystości Bożego Ciała w Krakowie.

REKLAMA

“Niepokoją nas pewne sprawy w życiu społecznym, mówiliśmy już o nich wielokrotnie. Przygotowywana jest w polskim parlamencie niezwykle liberalna ustawa o metodzie in vitro. Stosując tę metodę nie można zapominać, że łączy się ona także z selekcją, niszczeniem lub zamrażaniem na długi czas ludzkich zarodków. A więc jest to metoda niemoralna, nie do przyjęcia przez chrześcijan i przez ludzi szanujących fundamentalne prawo każdej ludzkiej istoty do życia” – mówił kard. Dziwisz.

Metropolita krakowski skrytykował także ratyfikację konwencji o przeciwdziałaniu przemocy. “Została już ratyfikowana i podpisana konwencja o przemocy. Przemocy trzeba przeciwdziałać, ale nie przez przyjęcie założeń bazujących na fałszywej ideologii gender. Prowadzi to do zmian niszczących małżeństwo, rodzinę, wychowanie dzieci i tradycję. Szkoda, że głos biskupów polskich i katolików świeckich nie został wysłuchany w tej sprawie” – powiedział.

Kard. Dziwisz mówił także o “nieodpowiedzialnym dopuszczeniu do sprzedaży pigułki wczesnoporonnej, i to dostępnej bez recepty dla piętnastoletnich dziewcząt”.

“Chodzi o fundamenty życia społecznego. Chodzi o dobro nas wszystkich, niezależnie od przekonań światopoglądowych. Dlatego tak aktualne są słowa Jana Pawła II, który dwadzieścia lat temu przypominał nam, że +Polska woła o ludzi sumienia+ (…). Polska woła dziś o ludzi sumienia, także w polityce i w stosunkach społecznych” – powiedział kard. Dziwisz.

Wezwał wszystkich do przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w lipcu przyszłego roku. Jego zdaniem stolica Małopolski powinna się “odnowić duchowo i moralnie”. Podziękował też młodzieży, która modli się codziennie o moralną odnowę miasta w ramach akcji “Szpital Domowy”.

Kard. Dziwisz mówił także, że nadzieję na pozytywne zmiany w Polsce należy pokładać w ludziach młodych. “Może dzięki nim coś się zmieni. Liczymy na mądrość i zaangażowanie w nasze wspólne i ważne sprawy młodego pokolenia Polek i Polaków” – powiedział metropolita krakowski.

W uroczystości Bożego Ciała w Krakowie wziął udział prezydent elekt Andrzej Duda z rodziną. Pod koniec uroczystości kard. Dziwisz podziękował Dudzie za obecność. Prezydent elekt pozdrowił zebranych, po czym długo go oklaskiwano.

“Stanowiliśmy dziś jedną wspólnotę, wspólnotę wiary Jezusa Chrystusa. On nas jednoczy. Niech nasza wiara, ta jedność, będzie symbolem jedności naszego społeczeństwa, naszej ojczyzny” – powiedział kard. Dziwisz na zakończenie procesji, w której – według policji – szło ok. trzech tys. osób.

Uroczystość Bożego Ciała w Krakowie rozpoczęła msza sprawowana na dziedzińcu przed Katedrą Wawelską. Po niej procesja przeszła Drogą Królewską z Wawelu na Rynek Główny. Przy każdym z czterech ołtarzy, które zostały zbudowane obok kościołów św. Idziego, świętych apostołów Piotra i Pawła, św. Wojciecha i przy Bazylice Mariackiej, rozważane było jedno z błogosławieństw: „Błogosławieni miłosierni”, „Błogosławieni ubodzy w duchu”, „Błogosławieni pokój czyniący” i „Błogosławieni czystego serca”.

Projekt ustawy o leczeniu niepłodności, nad którym pracuje parlament, przewiduje m.in., że z procedury in vitro będą mogły korzystać małżeństwa i związki nieformalne. Liczba tworzonych zarodków ma być ograniczona do sześciu, chyba że kobieta skończy 35. rok życia lub gdy będą ku temu wskazania medyczne. Zarodek będzie można przekazać na rzecz anonimowej biorczyni. Projekt zakazuje też niszczenia zarodków zdolnych do prawidłowego rozwoju. Za taki czyn ma grozić kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 5 lat. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

2 KOMENTARZE

  1. Jak zawsze kosciol zaglada pod koldre swoim wiernym i mowi co wolno a czego nie .Mamy 21 wiek a klecha bedzie mi zabranial antykoncepcji czy in vitro? Jakim prawem pytam- bo napewno nie Bozym.Religia jest najwiekszym problemem czlowieka od jego powstania.Wyznawcy jednej religi mordowali ,rabowali innowiercow i na odwrot.To juz jest chore ,a w szczegolnosci kosciol Polski.Przeciez oni wymyslaja jakies dzieci z bruzdami czy jak to ostatnio mowil Jerzy Zelnik o dzieciach poczetych metoda in vitro ,ze to sa jakies chore polamane twory.Chorym i polamanym tworem jest Polski kosciol ,ktory zamiast poswiecic sie Bogu i rozwojowi duchowemu zajal sie polityka ,biznesem i decydowaniem o jakosci zycia swoich wiernych.Gdzie sie podziali prawdziwi duspasterze tak jak ks.Popieluszko?Sam osobiscie slyszalem wypowiedz ksiedza ,ktory opowiadal ze byl na jakiejs imprezie i ze musi mniej pic poniewaz po alkoholu staje sie agresywny.Takich teraz mamy ksiezy .Oportunisci,karierowicze nie majacy zbyt wiele wspolnego z Bogiem czy prawdziwa wiara.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks