REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPodróżeDziałania na rzecz Polonii tematem spotkania pierwszej damy z szefem Stowarzyszenia "Wspólnota...

Działania na rzecz Polonii tematem spotkania pierwszej damy z szefem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

-

Działania edukacyjne skierowane do Polonii i Polaków za granicą, nauczanie polonijne oraz pomoc Ukrainie to niektóre tematy piątkowego spotkania pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy z prezesem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariuszem Bonisławskim.

Jak przekazała na swej stronie prezydencka kancelaria, rozmowa odbyła się w piątek w Belwederze. „Tematami spotkania z pierwszą damą były działania edukacyjne skierowane do Polonii i Polaków za granicą oraz do mieszkańców krajów ich obecnego pobytu jak również nauczanie polonijne i pomoc Ukrainie” – podkreślono.

REKLAMA

KPRP podkreśliła, że stowarzyszenie jest organizacją pozarządową zajmującą się m.in. wspomaganiem i prowadzeniem wszechstronnej współpracy Polonii oraz Polaków z zagranicy z ojczyzną, propagowaniem, wspieraniem i prowadzeniem nauczania języka polskiego wśród rodaków mieszkających za granicą czy obroną praw polskiej mniejszości narodowej.

„Małżonka prezydenta rozmawiała z Dariuszem Bonisławskim o działaniach organizacji w bieżącym roku oraz planowanych przedsięwzięciach. Mówiono o międzynarodowych projektach edukacyjnych dla szkół polskich i polonijnych, w tym lekcjach pokazowych, środowiskowych działaniach kulturalnych i publikacjach edukacyjnych w ramach projektu mającego na celu popularyzację i upowszechnianie wiedzy o Mikołaju Koperniku. Inicjatywa została zaplanowana na przyszły rok i szacuje się, że weźmie w niej udział ok. 75 tysięcy dzieci i młodzieży z 32 krajów świata” – czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

W trakcie spotkania – jak przekazano – poruszony został także temat prowadzonej od lat inicjatywy „Lato z Polską”, dedykowanej dzieciom i młodzieży polskiego pochodzenia mieszkającym poza Polską oraz akcjom poświęconym pomocy mieszkańcom Ukrainy. Prezydencka kancelaria podkreśliła, że stowarzyszenie wysłało do ogarniętego wojną kraju już kilka tysięcy paczek pomocowych, a w Polsce prowadzi, cieszące się dużym zainteresowaniem pedagogów, kursy języka ukraińskiego dla nauczycieli. „Dodatkowo organizowany jest wypoczynek letni dla ukraińskich dzieci przebywających w Polsce” – zaznaczyła KPRP.

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” działa od 1990 roku i zrzesza ponad 4 tysiące członków skupionych w 23 oddziałach na terenie całego kraju. Jak zaznaczyła KPRP, stowarzyszenie prowadzi Domy Polonii w Krakowie, Rzeszowie, Poznaniu, Lublinie, Ostródzie i Warszawie oraz Dom Polonii – Zamek w Pułtusku, gdzie pierwsza dama dwukrotnie spotykała się z mieszkającymi tam repatriantami, a w kwietniu tego roku także z uchodźcami z Ukrainy, którzy – uciekając przed wojną – znaleźli schronienie w Domu Polonii.(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

REKLAMA

2102874687 views

REKLAMA

2102874920 views

REKLAMA

2104671312 views

REKLAMA

2102875063 views

REKLAMA

2102875163 views

REKLAMA

2102875272 views