REKLAMA

2115008520 views

REKLAMA

2115008518 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaDyrektor Szpitala Św. Rodziny dostał wypowiedzenie

Dyrektor Szpitala Św. Rodziny dostał wypowiedzenie

-

Dyrektor szpitala im Św. Rodziny prof. Bogdan Chazan otrzymał w poniedziałek wypowiedzenie z pracy. Jak powiedział, dotyczy ono też możliwości pracy w tym szpitalu na stanowisku lekarza. Od wtorku obowiązki Chazana przejmie jego dotychczasowy zastępca.

Bogdan Chazan fot.Jakub Kamiński/EPA
Bogdan Chazan fot.Jakub Kamiński/EPA

REKLAMA

Wypowiedzenie wręczyli Chazanowi w szpitalu urzędnicy Biura Polityki Zdrowotnej. Po południu Chazan rozmawiał w ratuszu z wiceprezydentem Warszawy Jackiem Wojciechowiczem.

“Mój światopogląd, jak widzę, stoi na przeszkodzie w wykonywaniu przeze mnie funkcji dyrektora szpitala, ale pewnie i szeregu innych zajęć” – powiedział dziennikarzom Chazan po spotkaniu.

Dodał, że nie wie, czym będzie się zajmował w najbliższej przyszłości. “Na razie idę na 12-dniowy urlop, a później będę zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, aż do 31 października. Nie wiem, czy będę miał szanse gdzieś pracować, bo osoba, która ma określony pogląd, spotyka się z opresją” – powiedział Chazan.

Zaznaczył, że nie zmieniłby nic w swoim postępowaniu; “może tylko niektóre wypowiedzi do mediów”. Dodał, że rozważa odwołanie się od decyzji ratusza do sądu pracy.

Według Wojciechowicza rozmowa z prof. Chazanem przebiegła bez emocji, w spokojnej atmosferze. “Obie strony powiedziały to, co miały do powiedzenia, nie przekonaliśmy się wzajemnie” – powiedział Wojciechowicz.

Tłumaczył, że chciał spotkać się z Chazanem osobiście, żeby “uzasadnić punkt widzenia ratusza” i zapytać o sytuację w szpitalu. Powtórzył, że podstawą decyzji o zwolnieniu Chazana była utrata zaufania do dyrektora szpitala Św. Rodziny. “Nie chodzi o światopogląd, tylko o przestrzeganie prawa (…), prawo obowiązuje wszystkich” – powiedział Wojciechowicz.

Jak podał rzecznik Ratusza Bartosz Milczarczyk, Chazan przyjął i podpisał wypowiedzenie w szpitalu.

Chazan w poniedziałek przyszedł do pracy po urlopie. Właśnie z powodu urlopu dyrektora ratusz nie mógł mu wcześniej wręczyć decyzji o odwołaniu ze stanowiska. O zamiarze odwołania Chazana z funkcji dyrektora szpitala na początku lipca poinformowała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Sam Chazan mówił dziennikarzom, że nie zasłużył na zwolnienie z funkcji dyrektora. “Uważam, że kara, jaka mnie spotkała, jest niezasłużona, ponieważ myślę, że sprawowałem się zupełnie nieźle. Wysokość tej kary (…) jest nieproporcjonalna do moich tzw. win. Jest mi z tego powodu przykro, odczuwam żal, dyskomfort i smutek” – powiedział Chazan w TVN24.

Ratusz przygotowuje konkurs na nowego dyrektora szpitala Św. Rodziny – zostanie on rozpisany jesienią.

Podstawą do decyzji prezydent Warszawy stały się wyniki kontroli ratusza w szpitalu im. Św. Rodziny. Chazan powołując się na klauzulę sumienia odmówił wykonania w szpitalu aborcji, choć były do tego wskazania medyczne ze względu na wady płodu. Z raportu urzędu miasta wynika, że działając jako dyrektor szpitala, a nie będąc lekarzem prowadzącym pacjentki, w świetle obowiązujących przepisów nie mógł on powołać się na klauzulę sumienia, ponieważ ma ona charakter indywidualny. Nie wskazał też pacjentce – do czego był zobowiązany – innego lekarza lub placówki, gdzie można zabieg wykonać.

Własne kontrole w szpitalu Św. Rodziny wszczęły też: NFZ, Rzecznik Praw Pacjenta oraz konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa. Postępowanie wyjaśniające prowadzi też na wniosek ministra zdrowia rzecznik odpowiedzialności zawodowej Naczelnej Izby Lekarskiej.

NFZ nałożył na szpital karę w wysokości ok. 70 tys. zł. Postępowanie Rzecznika Praw Pacjenta jeszcze trwa, w ramach tej kontroli sprawdzane jest także, czy dziecko miało po urodzeniu zapewnione niezbędne świadczenia zdrowotne.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi także warszawska prokuratura.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz w poniedziałkowym oświadczeniu w sprawie prof. Chazana podkreślił, że “reprezentując samorząd zawodowy wszystkich lekarzy i lekarzy dentystów w Polsce nie jest osobą, która może oceniać zgodność z prawem i Kodeksem Etyki Lekarskiej działań jakiegokolwiek lekarza”. “Wszelkie sugestie mówiące o tym, że prezes NRL broni lub oskarża prof. Chazana, są nieuprawnione” – zaznaczył.

Przypomniał, że w ramach działalności samorządu zawodowego lekarzy postępowanie dotyczące prof. Chazana prowadzi obecnie Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej. Dodał, że Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej w Warszawie prowadzi z kolei postępowanie ws. ujawniania szczegółów dokumentacji medycznej i opisów wad rozwojowych u dziecka przez lekarzy w związku z przekazami medialnymi, w których wykorzystywane były publicznie fragmenty dokumentacji medycznej, “co zgodnie z polskim prawem jest objęte tajemnicą lekarską”.

Prezes NRL dodał, że TK przyjął do rozpatrzenia wniosek samorządu zawodowego lekarzy w sprawie sprawdzenia zgodności zapisów dotyczących klauzuli sumienia z Konstytucją RP.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

2116576711 views

REKLAMA

REKLAMA

2116576912 views

REKLAMA

REKLAMA

2118373284 views

REKLAMA

2116577023 views

REKLAMA

2116577110 views

REKLAMA

2116577201 views