REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaDruga tura wyborów na prezydenta Polski. Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski

Druga tura wyborów na prezydenta Polski. Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski

-

W drugiej turze wyborów na prezydenta Polski ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda zmierzy się z Rafałem Trzaskowskim. Rezultaty pojedynku poznamy w niedzielę 12 lipca. Poniżej przedstawiamy sylwetki obu kandydatów.

Andrzej Duda fot. Maciej Kulczynski/EPA-EFE/Shutterstock

Andrzej Duda (48 l.) – obecny prezydent Rzeczypospolitej Polskiej ubiegający się o drugą kadencję na urzędzie.
Andrzej Duda jest doktorem nauk prawnych. Był wykładowcą w Katedrach Postępowania Administracyjnego i Prawa Administracyjnego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W 2005 roku założył własną kancelarię prawną i w tym samym roku rozpoczął karierę w Prawie i Sprawiedliwości – został ekspertem od legislacji Klubu Parlamentarnego PiS. Niedługo potem został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości (2006-2007) w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, gdzie pracował do chwili wyboru do Trybunału Stanu (2007-2011). W 2008 roku został powołany przez Lecha Kaczyńskiego na podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta (2008-2010). Złożył rezygnację ze stanowiska po katastrofie smoleńskiej i wyborze Bronisława Komorowskiego na prezydenta RP. Był radnym w Krakowie (2010-2011), posłem na Sejm VII kadencji (2011-2014) oraz szefem sztabu kampanii do Parlamentu Europejskiego i posłem do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji (2014–2015). Od 2013 do 2014 roku pełnił również funkcję rzecznika prasowego Prawa i Sprawiedliwości (2013-2014).
W wyborach na prezydenta RP w 2015 r. zwyciężył z Bronisławem Komorowskim, uzyskując 51,55 proc. głosów.
Andrzej Duda uznaje, że największym sukcesem jego prezydentury jest program „500+” oraz obniżenie wieku emerytalnego. W 2018 roku przyznał w wywiadzie dla TVP Info, że nie udały się mu reforma sądownictwa i obrona frankowiczów.
Podczas drugiej kadencji Andrzej Duda zamierza utrzymać programy społeczne, w tym wspomniane „500+” oraz wprowadzić dodatek solidarnościowy w wysokości 1200 zł na 3 miesiące dla wszystkich, którzy z powodu pandemii stracili pracę. Deklaruje podniesienie do 1300 zł zasiłku dla bezrobotnych, chce zakazać prywatyzacji służby zdrowia oraz powołać fundusz leczenia chorób rzadkich w wysokości 3 mld złotych, natomiast 6 mld złotych przeznaczyć na Narodową Strategię Onkologiczną. Według deklaracji wyborczych, Andrzej Duda zamierza zobowiązać banki do wprowadzenia tzw. „wakacji kredytowych” – czasowego zawieszenia spłat.
Część jego postulatów została zawarta w tzw. Karcie Rodziny, która ma zabezpieczyć w przyszłości wsparcie dla rodzin, obronę instytucji małżeństwa – w tym wprowadzenie do Konstytucji zapisu, że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny, brak zgody na na adopcję dzieci przez pary homoseksualne i ochronę dzieci przed tzw. „ideologią LGBT”, wsparcie dla seniorów – m.in. poprzez programy społeczne „13. emerytura” i darmowe leki po 75 roku życia oraz przyjazne rodzinie warunki na rynku pracy.
Andrzej Duda pochodzi z Krakowa, jest synem Jana Dudy, profesora Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i radnego sejmiku małopolskiego oraz Janiny Milewskiej-Dudy, profesor nauk chemicznych Akademii Górniczo-Hutniczej. Od 1994 roku jest żonaty z Agatą Kornhauser-Dudą i ojcem dorosłej córki Kingi.

REKLAMA

Rafał Trzaskowski fot. TOMASZ GZELL/EPA-EFE/Shutterstock

Rafał Trzaskowski (48 l.) – prezydent Warszawy ubiegający się o urząd prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Trzaskowski jest anglistą, politologiem, doktorem nauk humanistycznych, specjalistą w zakresie spraw europejskich. Był wykładowcą w Krajowej Szkole Administracji Publicznej i Collegium Civitas, a także analitykiem w Centrum Europejskim w Natolinie k. Warszawy. Posługuje się pięcioma językami: angielskim, francuskim, rosyjskim, hiszpańskim i włoskim.
W swojej karierze politycznej był posłem do Parlamentu Europejskiego VII kadencji (2009-2013), ministrem cyfryzacji (2013-2014) w rządzie Donalda Tuska, sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w rządzie Ewy Kopacz (2014-2015), posłem na Sejm VIII kadencji (2015-2018). W 2018 zwyciężył w wyborach na prezydenta miasta stołecznego Warszawy z Patrykiem Jakim, kandydatem Prawa i Sprawiedliwości, uzyskując 56,67 proc. głosów. Od 2020 roku jest również wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej.
W ramach pracy w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji odpowiadał m.in. za stworzenie systemu powiadamiania Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, współpracę z samorządami i cyberbezpieczeństwo. Negocjował z Unią Europejską i koordynował prace resortów w relacjach z instytucjami unijnymi. Jako poseł na Sejm złożył 150 interpelacji i ponad 70 zapytań poselskich. Jako prezydent Warszawy wprowadził program darmowych żłobków dla warszawskich dzieci, zwiększył dofinansowanie w ramach warszawskiego programu in vitro. W czasie półtora roku jego kadencji oddano do użytku 6 nowych stacji metra, a także rozpoczęto prace nad budową III linii.
Swój program wyborczy w kampanii na prezydenta RP spiął hasłem „Nowa Solidarność”. Trzaskowski chce wspierać osoby pracujące i przedsiębiorczość Polaków poprzez tzw. „inwestycje za rogiem”, zwiększyć finansowanie dla służby zdrowia, stworzyć równe szanse edukacyjne dla dzieci. Rozpisał tzw. „Nową Umowę Społeczną” w ramach której obiecuje dążyć do zapewnienia równości wszystkich Polek i Polaków wobec prawa, realnej równości szans i ochrony godności każdego człowieka. Zadeklarował także przedstawienie projektu dot. związków partnerskich dla wszystkich obywateli zawieranych w urzędzie stanu cywilnego. W debatach wyborczych wypowiedział się przeciwko możliwości adopcji dzieci przez pary homoseksualne. Kandydat chce kontynuować program „500+” i obiecuje dobrą współpracę z rządem.
Trzaskowski proponuje również szereg zmian politycznych: chce m.in. powołać na stanowisko prokuratora generalnego osobę niezależną od partii politycznych oraz rozdzielić funkcję prokuratora generalnego od stanowiska ministra sprawiedliwości. Chce przeprowadzić audyt bezpieczeństwa narodowego. Deklaruje nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, likwidację abonamentu i gwarancję realizacji misji w mediach publicznych.
Rafał Trzaskowski pochodzi z Warszawy, jest synem nieżyjących Andrzeja Trzaskowskiego – kompozytora, pianisty i jazzmana oraz Teresy Trzaskowskiej z d. Arens. Od 2002 jest żonaty z Małgorzatą, mają dwójkę dzieci – Olę i Stasia.

Opr. Katarzyna Korza
k.korza@zwiazkowy.com

REKLAMA

2095843370 views

REKLAMA

REKLAMA

2095843604 views

REKLAMA

2097640000 views

REKLAMA

2095843753 views

REKLAMA

2095843855 views

REKLAMA

2095843966 views