REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaDowódca US Army w Europie z roboczą wizytą w Polsce

Dowódca US Army w Europie z roboczą wizytą w Polsce

-

Perspektywy rozwoju współpracy wojsk lądowych Polski i USA to temat spotkania w Warszawie dowódcy generalnego gen. broni Lecha Majewskiego z dowódcą Wojsk Lądowych USA w Europie gen. Donaldem Campbellem. Amerykanin odwiedził też swoich żołnierzy ćwiczących w Polsce.

O czwartkowej wizycie powiadomił w południe ambasador USA w Warszawie Stephen Mull. “Dziś gościmy dowódcę wszystkich sił lądowych USA w Europie gen. Campbella na rozmowach o powiększeniu amerykańskiej obecności wojskowej w PL” – napisał dyplomata na Twitterze.

REKLAMA

Szef polskiego MON Tomasz Siemoniak, pytany o tę informacje, powiedział dziennikarzom, że wizyta ma charakter roboczy i służy “konkretyzacji różnych ustaleń dotyczących terminów i zakresu ćwiczeń”.

W czwartek późnym popołudniem Campbell spotkał się z dowódcą generalnym rodzajów sił zbrojnych gen. broni Lechem Majewskim oraz inspektorem Wojsk Lądowych gen. dyw. Januszem Bronowiczem. “Generałowie będą rozmawiać o perspektywach rozwoju współpracy Wojsk Lądowych Polski i USA” – poinformował przed spotkaniem rzecznik prasowy dowództwa generalnego ppłk Artur Goławski.

Gen. Majewski powiedział PAP, że chcą z amerykańskim dowódcą zatwierdzić ustalenia, które przygotowano na szczeblu roboczym, i rozpocząć ich wykonywanie. Zapowiedział, że od września rozpoczną się w naszym kraju bardzo intensywne ćwiczenia żołnierzy polskich i amerykańskich, nie tylko z sił lądowych. “Będzie to Aviation Detachment, czyli lotnicy, ale będą też wojska powietrznodesantowe i będę ciężkie jednostki amerykańskie uzbrojone w czołgi, razem ponad 600 żołnierzy” – poinformował.

Gen. Majewski podkreślił, że w ostatnim czasie spotkał się z wieloma amerykańskimi dowódcami, m.in. w czerwcu w Warszawie był szef sztabu Wojsk Lądowych USA gen. Raymond Odierno, a w tym tygodniu – dowódca 3. Armii Sił Powietrznych USA gen. Daryll Roberson. “Wszystkie te wizyty służą temu, żeby uzgodnić, uszczegółowić przedsięwzięcia tak, żebyśmy mogli maksymalnie wykorzystać nasze możliwości i umiejętności do współdziałania” – wyjaśnił dowódca generalny.

Jak zapowiedział ppłk Goławski, w przyszłym tygodniu spodziewana jest w Polsce robocza wizyta delegacji z dowództwa sił lądowych USA w Europie. “W Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych grupa oficerów US Army będzie rozmawiać z naszymi oficerami na temat intensyfikacji współpracy wojskowej wojsk lądowych Polski i USA. Omawiane będą kwestie pozwoleń dyplomatycznych, wizyt oficjeli, logistyczne, transportu, łączności, szkolenia w warunkach zimowych, odszkodowań za ewentualne zniszczenia, żywienia, poczty itp.” – zapowiedział Goławski.

Przed przyjazdem do Warszawy gen. Campbell spotkał się z żołnierzami z USA, którzy szkolą się w Polsce na poligonie w Drawsku Pomorskim i w Mirosławcu. W pierwszym z tych miejsc ćwiczą spadochroniarze z amerykańskiej 173. Brygady Piechoty, w drugim – śmigłowce z 12. Brygady Lotnictwa Bojowego US Army. (PAP)

Zdjęcie: Generał Donald M. Campbell Jr. fot.Boris Roessler/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

2123349937 views

REKLAMA

REKLAMA

2123349954 views

REKLAMA

REKLAMA

2125146274 views

REKLAMA

2123349964 views

REKLAMA

2123349970 views

REKLAMA

2123349974 views