REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polska "DGP": Szybka rekompensata za powikłanie

“DGP”: Szybka rekompensata za powikłanie

-

Powstaje szybka ścieżka rekompensat za potencjalne działania niepożądane szczepionek przeciw COVID-19 – podaje poniedziałkowy “Dziennik Gazeta Prawna”.

Według dziennika, prawdopodobnie w poniedziałek resort zdrowia przedstawi projekt ustawy wprowadzającej Fundusz Kompensacyjny (FK), z którego będą pochodzić rekompensaty za potencjalne działania niepożądane szczepionek przeciw COVID-19. W tym roku pieniądze mają być przeznaczone dla osób dotkniętych działaniami niepożądanymi zastrzyków przeciwcovidowych. W następnych latach fundusz objąłby również obowiązkowe szczepienia dla dzieci. Na razie wypłaty mają być finansowane przez Skarb Państwa – pisze “DGP”.

REKLAMA

Jak podaje, rekompensata będzie przysługiwać, jeśli po otrzymaniu szczepionki u pacjenta dojdzie do wstrząsu anafilaktycznego, czyli nagłej zagrażającej życiu reakcji, która pojawia się po zetknięciu z substancją uczulającą, bądź pojawią się inne objawy, które wymuszą co najmniej 14-dniowy pobyt w szpitalu. Maksymalna rekompensata – według informacji dziennika – ma wynieść 100 tys. zł. Gazeta zastrzega, że projekt ustawy wprowadzającej Fundusz Kompensacyjny nie został jeszcze oficjalnie przedstawiony, więc do ostatniej chwili mogą zajść w nim zmiany.

Specjalna komisja, prawdopodobnie powoływana przez resort zdrowia, będzie oceniać, czy faktycznie doszło do powikłań w związku z podaniem wakcyny przeciw COVID-19. Znajdą się w niej lekarze, ale też prawnicy – informuje gazeta.

Artur Zawolski z Kancelarii Kosicka Michalak Zawolski i Partnerzy ocenił w rozmowie z dziennikiem, że wypłaty rekompensat powinny być całkowicie zdecentralizowane i niezależne od państwa. Jego zdaniem należałoby wypracować prosty system zgłaszania niepożądanych odczynów poszczepiennych, a wypłatami rekompensat powinni się zająć ubezpieczyciele, z którym państwo zawrze umowy. Zawolski zwrócił uwagę, że zakresem odszkodowań powinny być objęte nie tylko odczyny bezpośrednio po szczepieniu, ale i odległe potencjalne powikłania.(PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Trudny wizjoner

Na śmierć i życie

Wykradziony mózg Einsteina

Zbrodnie Candymana

REKLAMA