REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównakoronawirusCIR opublikowało grafikę o ryzyku zakażenia koronawirusem, m.in. w restauracjach i klubach...

CIR opublikowało grafikę o ryzyku zakażenia koronawirusem, m.in. w restauracjach i klubach fitness

-

Centrum Informacyjne Rządu opublikowało we wtorek grafikę obrazującą ryzyko zakażenia koronawirusem w różnych miejscach, m.in. w restauracjach, sklepach czy w klubach fitness.

Grafika zamieszczona na Twitterze powołuje się na dane opublikowane na łamach „Nature” pod linkiem https://www.nature.com/articles/s41586-020-2923-3

REKLAMA

W pracy tej omówiono symulację komputerową opracowaną przez zespół z Uniwersytetu Stanforda (USA). Naukowcy stworzyli model, który przewidywał rozwój pandemii. Stwierdzili m.in., że za rozsiewania koronawirusa odpowiadają głównie wybrane miejsca, w których ludzie przebywają w bliskim kontakcie przez dłuższy czas, np. restauracje, kawiarnie i kluby fitness.

Badacze wzięli pod uwagę dane na temat mobilności 98 mln mieszkańców dużych amerykańskich miast i ponad 500 tys. odwiedzanych lokalizacji, sprawdzając, gdzie ludzie przemieszczają się w ciągu dnia, jak długo przebywają w danym miejscu i jak wiele jest osób w danej lokalizacji w tym samym czasie. Wykorzystywano m.in. anonimowe dane pochodzące z telefonów komórkowych, informacje demograficzne i epidemiologiczne.

Model pokazał kolosalne znaczenie pewnych miejsc sprzyjających roznoszeniu wirusa. Badacze wymieniali w tym kontekście m.in. oferujące kompleksową obsługę restauracje, kawiarnie czy kluby fitness – miejsca, w których ludzie przebywają w bliskim kontakcie przez dłuższy czas.

Model pokazał jednocześnie, dlaczego – przynajmniej w USA – szczególnie narażone na zachorowanie są osoby należące do mniejszości i o niskich dochodach.

W opracowaniu wskazano, że osoby biedniejsze m.in. więcej się przemieszają ze względu na swoją pracę, a także robią zakupy w mniejszych, bardziej zatłoczonych sklepach. Bogatsi zaś częściej mogą pracować w domu i zamawiać dowóz potrzebnych im towarów. Oceniano, że ograniczenia liczby osób w zatłoczonych zwykle miejscach najbardziej będą chroniły ludzi z mniej uprzywilejowanych grup. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

REKLAMA

2100200844 views

REKLAMA

REKLAMA

2100201077 views

REKLAMA

REKLAMA

2101997469 views

REKLAMA

2100201220 views

REKLAMA

2100201321 views

REKLAMA

2100201430 views