REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polska Cichocki: wizyta Dudy w USA nie będzie tylko "wizerunkowa"

Cichocki: wizyta Dudy w USA nie będzie tylko “wizerunkowa”

-

Wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki po rozmowach w czwartek w Departamencie Stanu USA powiedział, że zbliżająca się wizyta państwowa prezydenta Andrzeja Dudy w USA “nie będzie miała wyłącznie wizerunkowego charakteru” lecz można spodziewać się, że przyniesie konkretne rezultaty.

Minister Cichocki nie chciał zdradzać konkretów, aby – jak to ujął – “nie kraść show” prezydentowi Dudzie. Dał jednak do zrozumienia, że wzmiankowane konkretne rezultaty będą dotyczyły m.in. współpracy wojskowej. Prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas wizyty w Białym Domu będzie towarzyszył m.in minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

REKLAMA

Wiceszef polskiej dyplomacji po zakończeniu rozmów w Departmaencie Stanu poinformował korespondentów polskich mediów, że program planowanej na 18 września pierwszej oficjalnej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki w Białym Domu jest już “właściwie opracowany”.

“Jestem przekonany, że zbliżająca się wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie będzie okazją do ogłoszenia postępu w kluczowych dziedzinach naszej współpracy” – powiedział Cichocki.

Kilka dni wcześniej prezydencki minister Krzysztof Szczerski, który w ubiegłą sobotę uczestniczył w Waszyngtonie w uroczystościach żałobnych po śmierci senatora Johna McCaina, poinformował polskich dziennikarzy, że “fundamentalnymi tematami” zbliżającego się spotkania prezydentów Polski i USA będzie współpraca w dziedzinie militarnej, energetycznej oraz inwestycje amerykańskie w Polsce.

Cichocki przybył do Waszyngtonu w ramach wznowionego po dwóch latach Polsko-Amerykańskiego Dialogu Strategicznego – nieformalnych konsultacji w dziedzinie kluczowych zagadnień stosunków dwustronnych i polityki międzynarodowej.

“Format dialogu strategicznego daje okazję do rozmawiania w szerszym gronie, z udziałem specjalistów, o szerokiej gamie kwestii dotyczących bezpieczeństwa, bezpieczeństwa energetycznego, relacji transatlantyckich, relacji w Europie i sąsiedztwa europejskiego. Rezultaty rozmów, przeszły nasze najśmielsze rezultaty” – powiedział Cichocki po zakończeniu prawie pięciogodzinnych rozmów.

Oprócz rozmów w Departamencie Stanu Cichocki podczas obecnej wizyty spotka się w Białym Domu z przedstawicielami Rady Bezpieczeństwa Narodowego oraz z amerykańskimi ustawodawcami na Kapitolu.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

Na zdjęciu: Andrzej Duda

fot.CHRISTIAN BRUNA/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks