REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polska Chrzanowski dla PAP: składam dymisję z funkcji szefa KNF

Chrzanowski dla PAP: składam dymisję z funkcji szefa KNF

-

Szef KNF Marek Chrzanowski poinformował we wtorek PAP, że składa dymisję z pełnionej przez siebie funkcji. Jak dodał, czyni to “z odpowiedzialności za sprawne funkcjonowanie nadzoru nad rynkiem finansowym i konieczność wnikliwego wyjaśnienia sprawy dla dobra państwa”.

Wtorkowa “Gazeta Wyborcza” napisała, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, Chrzanowski w marcu 2018 roku miał zaoferować przychylność dla tego banku w zamian za mniej więcej 40 mln zł; Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF. Na środę rano do KPRM Chrzanowskiego wezwał premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zażądał też natychmiastowych wyjaśnień od szefa KNF oraz zlecił prokuraturze i służbom niezwłoczne zebranie informacji.

REKLAMA

“W związku z nieuczciwymi i bezpodstawnymi atakami oraz oskarżeniami wysuwanymi przez pana Leszka Czarneckiego, będącymi w sposób niebudzący wątpliwości prowokacją dokonaną przez układ pragnący zdyskredytować moją osobę jako przewodniczącego KNF w celu wywarcia nacisku na rzetelnie prowadzony w KNF proces restrukturyzacji jednego z banków, z odpowiedzialności za sprawne funkcjonowanie nadzoru nad rynkiem finansowym i konieczność wnikliwego wyjaśnienia sprawy dla dobra państwa, składam dymisję z pełnionej przeze mnie funkcji” – podkreślił Chrzanowski.

Równocześnie oświadczył, że podjął kroki prawne “w związku z fałszywymi oskarżeniami” naruszającymi jego dobre imię i godzącymi w zaufanie publiczne dla kierowanego przeze niego urzędu.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował we wtorek, że Mateusz Morawiecki wezwał na środę rano do KPRM przewodniczącego KNF, a w spotkaniu weźmie udział również koordynator służb specjalnych minister Mariusz Kamiński. Wcześniej szef KPRM informował, że premier wezwał szefa KNF do natychmiastowych wyjaśnień oraz zlecił prokuraturze i służbom niezwłoczne zebranie informacji w związku z enuncjacjami prasowymi, które się pojawiły.

Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska w rozmowie z PAP dodała, że “jeżeli zarzuty wskazane przez dziennikarzy w całości lub części potwierdzą się, wobec osób odpowiedzialnych zostaną wyciągnięte konsekwencje wynikające z przepisów prawa”.

Sam Chrzanowski – który przebywał służbowo w Singapurze – deklarował wcześniej w rozmowie z RMF FM, że “nie rozważa rezygnacji”.

Natomiast Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w oświadczeniu stwierdził, iż odczytuje opisane w artykule “GW” działania Czarneckiego “jako próbę wywierania wpływu na Komisję Nadzoru Finansowego poprzez szantaż, o czym świadczy brak niezwłocznego powiadomienia prokuratury przez p. Czarneckiego w marcu br., do czego był zobowiązany w przypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa przez Przewodniczącego KNF”.

“Informacje te pojawiają się w momencie, kiedy media donoszą o problemach związanych z procesem dystrybucji instrumentów finansowych spółki GetBack SA przez Idea Bank SA i potencjalnych działaniach Komisji Nadzoru Finansowego w tym zakresie. Przewodniczący KNF Marek Chrzanowski podjął kroki prawne w związku z fałszywymi oskarżeniami wysuwanymi przez p. Czarneckiego oraz w związku ze zniesławieniem mającym na celu utratę zaufania publicznego” – głosi oświadczenie KNF.

We wtorek PO zażądała powołania komisji śledczej ds. KNF i Getin Noble Banku.

Według “GW” z nagrania, którego stenogram Czarnecki – właściciel Getin Noble Bank i Idea Bank – przekazał prokuraturze wraz z zawiadomieniem o przestępstwie, wynika, że Chrzanowski miał proponować mu następujące przysługi: usunięcie z KNF Zdzisława Sokala – przedstawiciela prezydenta w Komisji i szefa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego – bo jest on zwolennikiem przejęcia banków Czarneckiego przez państwo; złagodzenie skutków finansowych zwiększenia tzw. stopy podwyższonego ryzyka (kosztowało to bank ok. 1 mld zł) oraz życzliwe podejście KNF i NBP do planów restrukturyzacji banków Czarneckiego.

W zamian bankier miałby zatrudnić prawnika wskazanego przez Chrzanowskiego, którego sugerowane wynagrodzenie – “powiązane z wynikiem banku” – miałoby wynosić 1 proc. wartości Getin Noble Banku, czyli ok. 40 mln zł.

Zgodnie z ustawą o nadzorze nad rynkiem finansowym, Prezes Rady Ministrów odwołuje przewodniczącego Komisji przed upływem kadencji wyłącznie w przypadku: prawomocnego skazania za umyślne przestępstwo lub przestępstwo skarbowe; rezygnacji ze stanowiska; utraty obywatelstwa polskiego lub utraty zdolności do pełnienia powierzonych obowiązków na skutek długotrwałej choroby, trwającej dłużej niż 3 miesiące. (PAP)

Na zdjęciu: Marek Chrzanowski
fot.Wikipedia

11 KOMENTARZE

  1. Opozycja w Polsce prawie nie istnieje. PO i safanduła Schetyna, wyjątkowy tchórzliwy kalkulator -nie liczy się. Pyzata Lubnauer i ta druga gąska Pihowicz znikną po wyborach jak Palikot i jego kociarnia czyli palikociarnia. PiS jednak potyka się o własne nogi. Manekiny prezesa nie ogarniają tematu, nie panują nad sytuacją w kraju. Zamiast np. do komisji przy aferze Amber Gold wziąć stare prokuratorskie wygi – to wzięli gówniarzy, którzy w czasie przesłuchania Tuska, klikali sobie na smartfonach. To kpina z Komisji Sejmowej, nie pierwszy raz zresztą.

  2. Jak tam się mają teraz wszyscy których bulwersowaly ośmiorniczki za czasów PO? Ile ton ośmiorniczek można kupić za 40 milionów? Dojna zmiana zamienia ustrój Polski w putinowska oligarchie czyli państwo mafijne, gdzie żeby robić interesy trzeba opłacać władzę inaczej zostaniesz zniszczony i pozbawiony majątku. Oglądałem jakiś czas temu dokument o Putinie, o tym jak doszedł do władzy, jak ukrywa majątek i jak cała machina państwowa kontroluje wszelkie gałęzie gospodarki i przejmuje majątki niepokornych biznesmenów. Dokładnie w tym samym kierunku poszedł na Węgrzech Orban a teraz ten mechanizm wprowadza w Polsce dojna zmiana…..

  3. Jakoś dużo krzyku nie było, że za czasów Jelcyna, Rosję rozkradali rosyjscy oligarchowie pochodzenia żydowskiego. Nastał Putin i dał Żydkom po łapach…zwrócisz majątek, albo do łagru. Oczywiście zapijaczony Jelcyn był na rękę Zachodowi. Jakoś tak się stało, że bez fałszowania wyborów Putin ma poparcie 80% Rosjan. Ukrainę Amerykanie chcieli mieć jako bazę wypadową, no to na takie harce Putin nie pozwolił i ją “skroił”. W Polsce 85% prasy jest w rękach Niemców i zachodnich firm, podobnie było w Polsce. Podobnie było w Rosji. Putin widząc ekspansję pogonił zachodnie wydawnictwa i kapitał (udział) nie rosyjski nie może przekraczać chyba 40 %. Wiadomo, że to się Zachodowi nie podoba. Stąd te sankcje, ale one co podkreślają ekonomiści w dłuższym czasie wychodzą Rosjanom na korzyść. Wzięli się do roboty, a nie tylko prawie wszystko kupować na Zachodzie za rosyjską ropę.

  4. Tekst poprawiony. Dużo krzyku nie było, że za czasów Jelcyna, Rosję rozkradali rosyjscy oligarchowie pochodzenia żydowskiego. Nastał Putin i dał żydkom po łapach. Dał wybór: zwrócisz majątek, albo do łagru?! Oczywiście zapijaczony Jelcyn był na rękę Zachodowi. Nastał Putin z poparciem przekraczającym 80% . Powiedział: stop, Rosja wraca do gry! Amerykanie, którzy podpisali, że nie będzie ekspansji na Wschód, słowa nie dotrzymali i zaczęli nowe państwa z radzieckiego bloku wcielać do swojej strefy wpływów, montując tam bazy wojskowe. Otoczona Rosja poczuła zagrożenie, gdy z Ukrainy Amerykanie chcieli zrobić bazę wypadową. Na takie harce Putin nie pozwolił i „skroił” zdemoralizowaną Ukrainę. W Polsce 85% prasy jest w niemieckich rękach i zachodnich firm, podobnie było w Rosji. Putin widząc ekspansję zachodu pogonił wydawnictwa nie-rosyjskie i nakazał, że kapitał zachodni, nie może przekraczać chyba 40 %. Wiadomo, że to się Zachodowi nie podoba. Stąd te sankcje, ale one (co podkreślają ekonomiści) w dłuższym czasie wychodzą Rosjanom na zdrowie. Wzięli się do roboty, zaczęli wytwarzać swoje produkty, a nie prawie wszystko kupować na Zachodzie za rosyjską ropę.

  5. Nowe fakty podaje dawny minister w rządzie PiS-u Rooooman Giertych, kreatura jakkolwiek pojętego polityka, obecnie zagorzały przeciwnik (?) PiS. Otóż ta sprzedajna szuja ujawniła nowe nagrania z rozmów Chrzanowskiego z Czarneckim. Wiadomo, że chodzi o “podgrzewanie tematu”.

    • yaroon —— czy ty nie masz co innego robic, tylko “siedziec” na tej stronie? Przeciez nie mieszkasz tutaj tylko podobno w Szczecinie, a to troche “daleko” od USA?…….:)

  6. Piszę (może zauważyłaś?! 🙂 o sprawach polskich dla Polaków. Powinnaś być wdzięczna (tłumoczku) że po przyjściu ze sprzątania bogatych, żydowskich domów, dowiadujesz się czegoś o Polsce i to z pierwszej ręki, autentyczny, prawdziwy w miarę rzetelne wieści – a nie jakiś produkt medialny.

  7. Chrzanowski podobno na złamanie karku uciekał z KNF do którego wpadł prosto z lotniska. A tak w ogóle to obawiam się tego, że ani ta ani żadna inna afera nie zaszkodzi PiS na tyle aby przegrali wybory. Mają rzesze pretorianów – beneficjentów 500 plus dla których tylko to jest ważne. Jeszcze podobno będą mieli pretorianów w postaciach najbiedniejszych emerytów którym mają dołożyć 1000 złotych. I co? Wygrana w kieszeni.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks