REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polska CBOS: PiS wspólnie z SP i PR - 32 proc.; PO -...

CBOS: PiS wspólnie z SP i PR – 32 proc.; PO – 26 proc.

-

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w sierpniu, wygrałoby je PiS (32 proc. poparcia), które w sondażu zostało ujęte wraz z Solidarną Polską i Polską Razem – wynika z najnowszego badania CBOS. Na drugim miejscu znalazłoby się PO – 26 proc.

Do Sejmu weszłyby też: SLD – 9 proc., Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego – 7 proc. i PSL – 6 proc. Poza Sejmem znalazłby się Twój Ruch z poparciem 4 proc. wyborców.

REKLAMA

CBOS zauważa, że w lipcu Prawo i Sprawiedliwość, Polska Razem Jarosława Gowina i Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry zawarły porozumienie w celu stworzenia alternatywy dla obecnej koalicji rządzącej. Strony porozumienia zobowiązały się do wystawienia swych kandydatów z list PiS – w szczególności w wyborach samorządowych i wyborach parlamentarnych w 2015 r. oraz do popierania wspólnego kandydata na prezydenta w 2015 r. W związku z tym – jak tłumaczy CBOS – w sierpniowym badaniu na liście ugrupowań partyjnych PiS ujęte zostało wraz z SP i PR.

CBOS zaznacza, że od początku lipca o 8 punktów procentowych wzrosło łączne poparcie dla PiS wraz z SP i PR, przy jednoczesnym kolejnym spadku notowań Platformy Obywatelskiej (o 3 punkty procentowe w stosunku do lipca, a o 6 punktów do czerwca br.).

Tak jak w lipcu trzecie miejsce zajmuje SLD, którego wynik nieznacznie się poprawił (z 8 do 9 proc.). Po raz kolejny trochę wzrosło także poparcie dla Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego (wzrost o 1 punkt do 7 proc.), która osiągnęła tym samym swój najlepszy wynik w historii rankingu CBOS. Od trzech miesięcy na niezmienionym poziomie utrzymują się natomiast notowania PSL (6 proc.).

O 2 pkt proc. w porównaniu z lipcem wzrosły notowania Twojego Ruchu, ale wynik 4 proc. nie umożliwiłby wejścia do Sejmu. Poza Sejmem znalazłyby się również Prawica Rzeczpospolitej (1 proc.) oraz Polska Partia Pracy – Sierpień’80 (0 proc.).

Co dziewiąty ankietowany (11 proc.) deklarujący, że na pewno weźmie udział w wyborach parlamentarnych, nie potrafi jeszcze określić swoich preferencji partyjnych.

Zamiar głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu zadeklarowała tylko połowa dorosłych Polaków (50 proc., o 1 pkt proc. mniej niż w lipcu). CBOS zwraca uwagę, że jest to najgorszy wynik od stycznia 2010 roku.

W porównaniu z lipcem nieco zmniejszył się natomiast odsetek badanych twierdzących, że na pewno nie wzięliby udziału w hipotetycznych wyborach (31 proc., od lipca spadek o 2 punkty). O 3 pkt proc. w porównaniu z czerwcem i lipcem zwiększyła się grupa osób niezdecydowanych, czy głosować w potencjalnych wyborach do parlamentu – 19 proc.

CBOS przeprowadził badanie metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 19–25 sierpnia roku na liczącej 980 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.(PAP)

fot.Radek Pietruszka/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Obraźliwe słowo

Po linie na randkę

Śmierć przyszła nocą

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks