REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaCBOS: Bronisław Komorowski i Angela Merkel politykami roku 2014

CBOS: Bronisław Komorowski i Angela Merkel politykami roku 2014

-

Prezydent Bronisław Komorowski po raz czwarty z rzędu otrzymał tytuł polityka roku w sondażu CBOS. Wśród polityków zagranicznych na miano polityka roku 2014 zasłużyła, według respondentów, kanclerz Niemiec Angela Merkel.

CBOS jak co roku zapytało Polaków, któremu z rodzimych polityków należy się, miano polityka roku 2014. Chodziło o wskazanie człowieka, który ich zdaniem najlepiej działał i najwięcej zrobił w interesie kraju i społeczeństwa.

REKLAMA

Większość ankietowanych – 55 proc. – nie wskazało żadnego polityka, który by zasługiwał na takie wyróżnienie. Przy czym 26 proc. oceniło, że po prostu nie ma nikogo takiego. Z kolei 29 proc. przyznało, że nie umie go wskazać, bo nie interesuję się polityką.

Pozostali respondenci wymienili w sumie ponad czterdzieści nazwisk polityków, z których tylko pięciu uzyskało przynajmniej po 2 proc. głosów.

Tytuł polityka roku 2014 Polacy przyznali prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu – 16 proc. wskazań. CBOS przypomina, że Polacy uhonorowali Bronisława Komorowskiego tytułem polityka roku już po raz czwarty z rzędu. W roku 2011 prezydent dzielił ten tytuł z ówczesnym premierem Donaldem Tuskiem, w natomiast w latach 2012 i 2013 badani typowali go już wyraźnie częściej niż innych polityków.

Drugie miejsce, z minimalną stratą do prezydenta, uzyskał były premier, a obecnie szef Rady Europejskiej Donald Tusk – 15 proc. Trzecie miejsce, zajęli ex aequo nowa premier Ewa Kopacz oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński (po 3 proc.).

Dwóch na stu badanych typowało do miana polityka roku 2014 Janusza Korwin-Mikkego (2 proc.). Po 1 proc. głosów uzyskali lider Polski Razem Jarosław Gowin i wieloletni szef resortu spraw zagranicznych, a obecnie marszałek Sejmu Radosław Sikorski.

Tytuł polityka roku 2014 na arenie międzynarodowej Polacy przyznali kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Wytypowało ją 19 proc. ankietowanych. Drugie miejsce w rankingu, z wynikiem prawie o połowę niższym – 10 proc. – zajął prezydent USA Barack Obama.

Kanclerz Niemiec po raz siódmy uznana została przez Polaków za światowego polityka roku; po raz piąty z rzędu wygrała też w rankingu CBOS z prezydentem USA Barackiem Obamą.

Ta dwójka polityków pod względem popularności u Polaków zdecydowanie dystansuje pozostałych przedstawicieli światowej sceny politycznej. Kolejne miejsca w tegorocznym rankingu zajęli prezydent Rosji Władimir Putin (3 proc.), premier Wielkiej Brytanii David Cameron oraz papież Franciszek (po 1 proc. głosów).

W gronie światowych polityków pojawiło się także nazwisko urzędującego już w Brukseli Donalda Tuska (1 proc.).

Ponadto 16 proc. respondentów uznało, że żaden z zagranicznych polityków nie zasłużył w tym roku na wyróżnienie. Z kolei aż 46 proc. zaznaczyło, że nie umie wskazać polityka roku na arenie międzynarodowej, bo nie interesuje się polityką.

Sondaż przeprowadził CBOS w dniach 4–11 grudnia 2014 roku na liczącej 936 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

Na zdjęciu: Angela Merkel i Bronisław Komorowski fot.Rainer Jensen/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2115447295 views

REKLAMA

2115447527 views

REKLAMA

REKLAMA

2117243917 views

REKLAMA

2115447667 views

REKLAMA

2115447766 views

REKLAMA

2115447874 views