0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaCBOS: 54 proc. badanych uważa, że wybory do PE mają niewielkie znaczenie

CBOS: 54 proc. badanych uważa, że wybory do PE mają niewielkie znaczenie

-

54 proc. Polaków uważa, że wybory do Parlamentu Europejskiego mają niewielkie lub znikome znaczenie, według 43 proc. są one ważne – wynika z przesłanego PAP sondażu CBOS.

Gmach parlamentu europejskiego fot.Patrick Seeger/EPA
Gmach parlamentu europejskiego fot.Patrick Seeger/EPA

W badaniu przeprowadzonym w czerwcu, po majowych wyborach do PE, CBOS spytał Polaków o to, jak oceniają znaczenie wyborów do europarlamentu. 54 proc. ankietowanych nie dostrzega znaczenia wyborów do PE: według 30 proc. badanych są one „raczej mało ważne”, a zdaniem 24 proc. – „praktycznie nie mają znaczenia”.

REKLAMA

Wagę wyborów do PE dostrzega 43 proc. respondentów – 20 proc. uważa, że są one bardzo ważne, a dla 23 proc. są raczej ważne.

Dla porównania CBOS informuje, że wybory samorządowe za ważne uznaje 66 proc. respondentów (36 proc. uważa je za bardzo ważne, 30 proc. – za raczej ważne), wybory prezydenckie – 63 proc. (dla 36 proc. są bardzo ważne, dla 27 proc. – raczej ważne), a wybory parlamentarne – 57 proc. (31 proc. uznaje je za bardzo ważne, 26 proc. – za raczej ważne).

Ankietowani pytani byli też o ocenę znaczenia tego, jakich ludzi wybieramy jako posłów do PE. Zdaniem 74 proc. badanych ma to znaczenie dla wizerunku Polski na arenie międzynarodowej; z kolei według 22 proc. ma to niewielkie lub znikome znaczenie. 63 proc. ankietowanych oceniło, że to, jakich ludzi wybieramy na europosłów, ma znaczenie dla właściwej reprezentacji polskich interesów w UE; 32 proc. tak nie uważa.

CBOS zwraca uwagę, że w porównaniu z badaniem sprzed pięciu lat obserwujemy spadek znaczenia eurowyborów dla Polaków – mniej osób niż w 2009 roku uznaje obecnie, że wybory przedstawicieli naszego kraju do europarlamentu są ważne ze względów wizerunkowych czy prestiżowych, mniej osób także docenia wagę tych wyborów dla właściwiej reprezentacji polskich interesów w UE.

Ośrodek podkreśla też, że zarówno przedwyborcze, jak i powyborcze deklaracje dotyczące uczestnictwa w wyborach wyraźnie odbiegają od stanu faktycznego. CBOS przypomniał, że w ostatnim przedwyborczym badaniu zrealizowanym w pierwszej połowie maja 2014 roku zamiar udziału w tegorocznych wyborach do europarlamentu deklarowało 40 proc. dorosłych Polaków. Ostatecznie do urn wyborczych poszła niespełna jedna czwarta uprawnionych (23,82 proc.). Po blisko dwóch tygodniach od dnia wyborów o swoim uczestnictwie w nich zapewniało 35 proc. ankietowanych, a więc również znacznie więcej niż faktycznie wzięło udział w tym głosowaniu.

Wśród przyczyn niewzięcia udziału w wyborach do PE ankietowani podawali m.in. brak czasu, pobyt poza miejscem zamieszkania, brak zainteresowania polityką czy brak odpowiednich kandydatów.

Badani, którzy deklarowali, że wzięli udział w wyborach do PE, pytani byli o to, kiedy zdecydowali, na kogo zagłosują. Na tak postawione pytanie 19 proc. odpowiedziało, że w dniu wyborów, 3 proc. – w przeddzień wyborów, 17 proc. – w ostatnim tygodniu przed wyborami, 7 proc. – dwa tygodnie przed wyborami, 54 proc. – jeszcze wcześniej.

Padło też pytanie, czy – zaznaczając nazwisko konkretnego kandydata na europosła – głosujący kierował się przede wszystkim osobą kandydata czy też nazwą partii czy komitetu wyborczego. 58 proc. ankietowanych zadeklarowało, że kierowali się przede wszystkim osobą kandydata, 40 proc. – nazwą partii lub komitetu wyborczego, 1 proc. – nie ma zdania w tej sprawie.

Respondenci proszeni też byli o ocenę tegorocznej kampanii wyborczej do PE – czy raczej zachęcała, czy też zniechęcała do udziału w tym głosowaniu. Ponad połowa badanych (55 proc.) przyznała, że kampania ich zniechęciła; 25 proc. ankietowanych kampania zachęciła; 20 proc. nie miało sprecyzowanego zdania na ten temat.

Ponad połowa badanych (54 proc.) deklaruje, że interesowała się wynikami majowych wyborów do PE; 46 proc. nie było tym zainteresowane. 49 proc. badanych, którzy twierdzą, że wzięli udział w głosowaniu, zadeklarowało, że kandydat na którego głosowali został europosłem. 32 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nie został. 19 proc. odpowiedziało, że nie wie.

Sondaż przeprowadzono w dniach 5-11 czerwca metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo na liczącej 1044 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2091254617 views

REKLAMA

2091254917 views

REKLAMA

2093051379 views

REKLAMA

2091255201 views

REKLAMA

2091255349 views

Cykady (nie na Cykladach)

UFO nad Fukushimą

Hamas kontra Izrael

Tragiczne 30 milisekund

REKLAMA

2091255496 views