REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaCBA kontroluje przetargi informatyczne w Prokuraturze Generalnej

CBA kontroluje przetargi informatyczne w Prokuraturze Generalnej

-

fot.Salvatore Di Nolfi/EPA
fot.Salvatore Di Nolfi/EPA

CBA prowadzi kontrolę przetargów informatycznych w Prokuraturze Generalnej. Wg prokuratury kontrola obejmuje trzy przetargi dotyczące systemu wsparcia postępowań przygotowawczych i system cyfryzacji akt. Ze spokojem czekamy na jej wyniki – mówi rzecznik PG Mateusz Martyniuk.

Rzecznik Centralnego Biura Antykorupcyjnego Jacek Dobrzyński powiedział PAP, że CBA na podstawie własnych materiałów i analiz postanowiło skontrolować przetargi w Prokuraturze Generalnej z lat 2012-15 i dysponowanie mieniem prokuratury w tym czasie.

REKLAMA

Kontrola CBA rozpoczęła się 27 maja i potrwa trzy miesiące. Zgodnie z prawem można ją przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy. Nieoficjalnie PAP dowiedziała się, że w kręgu zainteresowań Biura są przetargi informatyczne i komputerowe.

Dobrzyński nie sprecyzował, czy chodzi o te przetargi, ale przypomniał, że szef CBA Paweł Wojtunik już w 2010 r. zapowiadał, że Biuro będzie się przyglądało zamówieniom publicznym urzędów publicznych. Było to po wybuchu tzw. infoafery m.in. w MSW, MSZ i Komendzie Głównej Policji.

Według tvn24.pl, który napisał o kontroli, chodzi o przetargi dotyczące rozbudowy wspomagającego pracę prokuratury systemu Libra oraz na system cyfryzacji akt postępowań przygotowawczych.

Rzecznik prasowy PG prok. Mateusz Martyniuk powiedział PAP we wtorek, że sprawa dotyczy trzech przetargów: w sprawie systemu informatycznego prokuratury Libra oraz dwóch kolejnych związanych z projektem digitalizacji akt, czyli przetargu na sprzęt komputerowy oraz na odpowiednią aplikację.

„Każdego roku Prokuratura Generalna przekazuje CBA informacje dotyczące przetargów. Ze spokojem czekamy na wyniki tej kontroli” – zaznaczył Martyniuk.

Dodał, że przetarg na system Libra był już wiele razy kontrolowany przez sądy i Krajową Izbę Odwoławczą. „Bez żadnych zastrzeżeń KIO orzekła, że przetarg został przeprowadzony zgodnie z prawem i wszelkimi procedurami” – wskazał Martyniuk.

Co do dwóch przetargów związanych z cyfryzacją akt w związku z tym, że jest ona finansowana ze środków unijnych, co miesiąc – jak zaznaczył prokurator – „jesteśmy dogłębnie kontrolowani przez tzw. władzę wdrażającą”. „Te kontrole unijne nie miały najmniejszych zastrzeżeń do realizacji tego zamówienia” – dodał.

„Projekty związane z digitalizacją akt zostały już zakończone. Sprzęt został dostarczony w listopadzie 2014 r., a aplikacja została dostarczona w kwietniu tego roku. Ten projekt został już także rozliczony, o jego wynikach i samej idei digitalizacji akt będziemy jeszcze w czerwcu informować” – dodał prokurator Martyniuk.

Od 2011 r. CBA prowadzi czynności śledcze w postępowaniu Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie ws. nieprawidłowości w przetargach z lat 2007-10 na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych przez Centrum Projektów i Usług Informatycznych b. MSWiA i Komendy Głównej Policji. W październiku 2011 r. zatrzymano w tej sprawie pierwsze osoby. W toku postępowania zebrano też dowody przestępstw związanych z zamówieniami także w innych instytucjach, m.in. w MSZ i GUS.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2107397592 views

REKLAMA

2107397824 views

REKLAMA

2109194215 views

REKLAMA

2107397965 views

REKLAMA

2107398064 views

REKLAMA

2107398172 views