REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaByli prezydenci i premierzy: nie weźmiemy udziału w pseudowyborach korespondencyjnych

Byli prezydenci i premierzy: nie weźmiemy udziału w pseudowyborach korespondencyjnych

-

Procedura korespondencyjnego głosowania w takiej formule i czasie, jak proponuje rządząca partia to pseudowybory; nie weźmiemy w nich udziału – zadeklarowali w liście otwartym byli prezydenci i premierzy.

Pod listem opublikowanym m.in. na Twitterze przez byłego premiera Leszka Millera podpisali się oprócz niego: byli prezydenci Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski, a także byli premierzy Marek Belka, Jan Krzysztof Bielecki, Włodzimierz Cimoszewicz, Ewa Kopacz i Kazimierz Marcinkiewicz.

REKLAMA

Podkreślają oni, że “wybory Prezydenta Rzeczypospolitej powinny być przeprowadzone w zgodzie z przepisami Konstytucji i w sposób nie budzący wątpliwości, co do ich powszechności, równości, tajności i uczciwości”.

“Procedura korespondencyjnego głosowania w takiej formule i czasie, jak proponuje rządząca partia to pseudowybory. Nie weźmiemy w nich udziału. Mamy nadzieję, że podobnie uczynią kandydaci i wyborcy, którzy podzielają naszą troskę o demokratyczną przyszłość Polski” – podkreślili.

Byli prezydenci i premierzy wskazują, że “konstytucja przewiduje sytuację stanu nadzwyczajnego, który powoduje przesuniecie terminu wyborów z zachowaniem ciągłości władzy”. “Jak podkreślili, “pandemia na terenie całego kraju jest oczywistym nadzwyczajnym stanem klęski żywiołowej”.

“Forsowane przez Prawo i Sprawiedliwość wybory korespondencyjne uchwalono wbrew Konstytucji i regulaminowi Sejmu nie będą ani powszechne, ani równe. Nie dają gwarancji, że wszyscy wyborcy otrzymają karty do głosowania. Stwarzają możliwości nielegalnego oddawania głosu za innych. Nie zapewniają tajności głosowania. Uniemożliwiają obywatelom skuteczną kontrolę uczciwości wyborów” – napisali byli prezydencki i premierzy. Jak podkreślili, przeprowadzenie tych wyborów w czasie panującej epidemii stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia obywateli. (PAP)

REKLAMA

2123319742 views

REKLAMA

REKLAMA

2123319759 views

REKLAMA

REKLAMA

2125116079 views

REKLAMA

2123319769 views

REKLAMA

2123319775 views

REKLAMA

2123319779 views