REKLAMA

2130731709 views

REKLAMA

2130731708 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaBodnar: mogę nadal interweniować w imieniu obywateli; służę im do wyboru następcy

Bodnar: mogę nadal interweniować w imieniu obywateli; służę im do wyboru następcy

-


O możliwości dalszego interweniowania w imieniu obywateli zapewnił w piątek Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. “Muszę dalej pilnować praw obywatelskich; służę obywatelom do czasu wyboru następcy” – powiedział w piątek RPO.

Adam Bodnar był pytany w Radiu Zet, czy w świetle czwartkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego rzecznik działał w ostatnich miesiącach “na nielegalu”. “Absolutnie nie. Działałem w pełni legalnie. Byłem i jestem Rzecznikiem Praw Obywatelskich jeszcze przez trzy miesiące, do czasu wygaśnięcia tego przepisu” – powiedział RPO.

REKLAMA

Dopytywany, czy z momentem zakończenia kadencji 9 września ub.r. mógł spakować się i wyjść z pracy odparł: “Nie mogłem”. To jest jak z tym ratownikiem na kąpielisku, który nie przyszedł na zmianę. Muszę dalej pilnować praw obywatelskich. Muszę dalej stać na straży praw i wolności obywatelskich” – dodał.

“Ja po prostu wykonuję swoje zadania. Służę obywatelom do czasu wyboru następcy” – przyznał.

Był też pytany, czy po wyroku TK, przez najbliższe trzy miesiące, może podejmować interwencje w imieniu obywateli. “Uważam, że absolutnie mogę. A szczególnie w tych sprawach, które są pilne, które wymagają natychmiastowej reakcji, czy w których biegną terminy procesowe” – wskazał.

Dodał, że w związku z tzw. przełamaniem domniemania konstytucyjności, które nastąpiło w konsekwencji wyroku TK musi być “wstrzemięźliwy” w swoich interwencjach, aby nie narażać się na zarzut przekroczenia mandatu.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich, który pozwala pełnić obowiązki RPO po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę, jest niezgodny z konstytucją. Przepis ten straci moc obowiązującą po upływie trzech miesięcy od opublikowania wyroku w Dzienniku Ustaw. Jak wskazano, w tym czasie parlament powinien uchwalić ustawę, która ureguluje sytuacje, w których urząd Rzecznika jest nieobsadzony przez jakiś czas po upływie kadencji.

Kadencja rzecznika Adama Bodnara upłynęła 9 września ub.r. Jeszcze w czwartek Sejm wybrał posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich. Musi go teraz zaakceptować Senat, w którym większość mają kluby niechętne jego kandydaturze.(PAP)

REKLAMA

2126395924 views

REKLAMA

REKLAMA

2126395941 views

REKLAMA

REKLAMA

2128192261 views

REKLAMA

2126395951 views

REKLAMA

2126395955 views

REKLAMA

2126395959 views