REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaBobrowniki. Transport z polską pomocą humanitarną czeka przed granicą (ZDJĘCIA)

Bobrowniki. Transport z polską pomocą humanitarną czeka przed granicą (ZDJĘCIA)

-

Transport z polską pomocą humanitarną przeznaczoną do uchodźców na Białorusi czeka przed przejściem granicznym w Bobrownikach (woj. podlaskie). Ciężarówka przyjechała w eskorcie policyjnej w nocy z poniedziałku na wtorek. “Jak tylko dostaną zgodę na wjazd, to jadę” – mówi PAP kierowca Tira, Siergiej. Dodaje, że został uprzedzony, iż może czekać dwa, a nawet trzy dni.

Ciągnik siodłowy z naczepą oznakowany czerwonym krzyżem stoi w tzw. zatoczce przy drodze prowadzącej do granicy. Samochód wiozący namioty, łóżka, koce, a także środki ochrony osobistej wysłała w poniedziałek na polecenie premiera Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. W kolejce do przejścia czeka przed nim kilkadziesiąt ciężarówek.

REKLAMA

“Czekam na decyzję o wjeździe. Agencja rezerw prowadzi rozmowy ze stroną białoruską. Jak tylko dostaną zgodę na wjazd, to jadę” – mówi PAP kierowca tira, Siergiej. Dodaje, że został uprzedzony, iż może czekać na wjazd na Białoruś dwa, a nawet trzy dni. Jest również przygotowany na to, że Białorusini odmówią przyjęcia pomocy i będzie musiał wracać.

W poniedziałek późnym wieczorem prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski poinformował PAP, że ze składnicy RARS wyjechał transport z pomocą humanitarną dla imigrantów na terenie Białorusi. Wyjaśnił, że aby mógł on przekroczyć granicę, potrzebna jest zgoda władz białoruskich. PAP poprosiła MSZ Białorusi o komentarz, jednak na razie nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Na zdjęciach: uchodźcy z Afganistanu na granicy polsko-białoruskiej

Transport zawiera 8 namiotów, 80 łóżek, 160 kocy i 80 kompletów piżam oraz środki ochrony osobistej. Polski MSZ wystosował notę do MSZ białoruskiego i teraz strona polska czeka na odpowiedź. “W związku z tym, że imigranci są po stronie białoruskiej, naszą pomoc humanitarną przekażemy po przewiezieniu przez przejście graniczne” – wyjaśnił w poniedziałek Kuczmierowski.

Poinformował, że przygotowywana jest także druga część transportu, w której może być żywność i środki medyczne. “Czekamy na potwierdzenie ze strony władz białoruskich co do potrzeb i oczekiwanego wsparcia” – powiedział Kuczmierowski.

Przy granicy polsko-białoruskiej, po stronie Białorusi w pobliżu miejscowości Usnarz Górny, od kilkunastu dni koczuje grupa migrantów. Osoby te nie są wpuszczane do Polski, granicę zabezpiecza Straż Graniczna i żołnierze. Według informacji Straży Granicznej grupa liczy obecnie 24 osoby. (PAP)

Autorzy: Wojciech Kamiński, Justyna Prus

Zdjęcia: EPA-EFE/Shutterstock

REKLAMA

2119022434 views

REKLAMA

2119022531 views

REKLAMA

REKLAMA

2120818886 views

REKLAMA

2119022604 views

REKLAMA

2119022664 views

Zwierzęta warte miliony

Nigeryjski przekręt

Na tropie USS Grayback

Czarodziejskie pióro

REKLAMA

2119022715 views