0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaBejda: budżet CBA rośnie po raz pierwszy od wielu lat

Bejda: budżet CBA rośnie po raz pierwszy od wielu lat

-

fot.cba.gov.pl
fot.cba.gov.pl

Budżet Centralnego Biura Antykorupcyjnego rośnie po raz pierwszy od wielu lat; pozwoli to na rozwój Biura, a nie jedynie trwanie, jak w poprzednich latach – ocenił w rozmowie z PAP p.o. szef CBA Ernest Bejda.

REKLAMA

Według projektu ustawy budżetowej na 2016 r. budżet CBA ma wynieść 156,4 mln zł. Biuro i w 2014 r., i w 2015 r. dysponowała budżetem wynoszącym ponad 100 mln zł.

“Mówiłem posłom, że ten wzrost, to jest poważne traktowanie takiej służby, jaką jest CBA” – powiedział PAP Bejda we wtorek, wychodząc z posiedzenia sejmowej komisji ds. służb specjalnych, która opiniuje budżety służb na 2016 r. „Zaniedbywanie spraw budżetu było widać przynajmniej od ostatnich pięciu lat” – dodał.

Zaznaczył, że nie chodzi tylko o wzrost wynagrodzeń. „Budżety w poprzednich latach pozwalały tylko na przetrwanie Biura, i to nawet bez możliwości wymiany zużytego sprzętu, czy bez jakichkolwiek możliwości zasilenia kadrowego Biura” – powiedział PAP p.o. szef CBA. „Był kanibalizm funduszu operacyjnego, który był przerzucany na inne koszty” – dodał.

W ocenie Bejdy to były lata, w których Biuro mogło jedynie trwać, a nie rozwijać się.

„W tej chwili chcemy się rozwinąć, tak jak planowano rozwój Biura jeszcze w 2006 r. To nie jest kwestia ogromnego rozrostu, bo to nadal ma być jednostka stosunkowo nieliczna, ale jednak elitarna w tym dobrym znaczeniu; dobrze wyposażona, ale też dobrze wynagradzana” – zapowiedział. „I ten budżet, który dostaliśmy w tym roku – skorygowany po zmianie rządu po wyborach – pozwala na realizację tego rodzaju przedsięwzięć” – zapewnił.

Pytany przez PAP czy część budżetu pójdzie na nową siedzibę Biura przyznał, że problem nowej siedziby jest, ale zakup jej na rynku to nie jest jedyne rozwiązanie. „Jest możliwość przejęcia w trwały zarząd jakiegoś budynku należącego do Skarbu Państwa. Tych możliwości nie było, myślę, że teraz one się otwierają, a budżet można przeznaczyć na zakupy majątkowe – realne zakupy sprzętu, który – krótko mówiąc – zużył się” – podkreślił.

„Choćby większość samochodów pochodzi z lat 2005-07. Mamy 2016 r., to pokazuje stan Biura” – zauważył. Przypomniał też, że mnożnik wynagrodzeń przy powstawaniu CBA wynosił 3,9, a teraz ten wskaźnik to 3,5. „To też wskazuje sposób traktowania tej jednostki przez poprzednio rządzących” – dodał.

Komisja we wtorek jeszcze budżet Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wcześniej oceniała budżety Agencji Wywiadu i służb wojskowych – Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego. Na zakończenie wtorkowego posiedzenia ma wydać opinię w tej sprawie.

Według projektu ustawy budżetowej na 2016 r. budżet ABW to 564,1 mln zł, w tym 27,5 mln na wydatki majątkowe. Służba Wywiadu Wojskowego ma otrzymać 181,2 mln zł, Służba Kontrwywiadu Wojskowego 233,7 mln zł, a Agencja Wywiadu 189,4 mln zł.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2127098263 views

REKLAMA

REKLAMA

2127098280 views

REKLAMA

REKLAMA

2128894600 views

REKLAMA

2127098290 views

REKLAMA

2127098294 views

REKLAMA

2127098298 views