REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaBBN: nowy sekretarz generalny NATO przyjedzie do Polski 

BBN: nowy sekretarz generalny NATO przyjedzie do Polski 

-

Jens Stoltenberg, który w środę obejmie stanowisko sekretarza generalnego NATO, za kilka dni przyjedzie do Polski; 6 października spotka się z prezydentem – powiedział PAP szef BBN Stanisław Koziej, potwierdzając informacje uzyskane przez PAP nieoficjalnie m. in. w Brukseli.

Stoltenberg ma przybyć w niedzielę 5 października, na następny dzień jest przewidywana wizyta u prezydenta Bronisława Komorowskiego. Spodziewanym tematem rozmów będzie wypełnienie postanowień szczytu w Newport.

REKLAMA

„Mogę potwierdzić, że jest przewidywane przyjęcie przez prezydenta nowego sekretarza generalnego w przyszły poniedziałek. Uważamy za znaczące, że sekretarz generalny w pierwszych dniach urzędowania przybywa do Polski, na wschodnią flankę NATO” – powiedział PAP w poniedziałek Koziej.

„Zakładamy, że głównym tematem, który pan prezydent będzie chciał omówić z nowym sekretarzem generalnym NATO, jest wdrożenie postanowień szczytu NATO w Newport, zwłaszcza tych, które dotyczą wzmocnienia wschodniej flanki” – dodał.

Zdaniem szefa BBN zostaną poruszone zagadnienia ciągłej obecności wojsk sojuszniczych w państwach brzegowych, sposób zorganizowania i działania tzw. szpicy – sił natychmiastowego reagowania NATO, utrzymywania odpowiedniej infrastruktury – magazynów sprzętu i amunicji – dla przybywających wojsk wzmocnienia.

„Będziemy mówić, jakie są możliwości zrealizowania zadania postawionego przez głowy państw w Newport, jak przygotowują się do tego wojskowi. Jesteśmy w fazie początkowych uzgodnień dotyczących sposobu wypełnienia tego zadania przez struktury wojskowe NATO” – dodał szef BBN.

„To na pewno będzie jeden z głównych tematów. Niewątpliwie ważną sprawą jest także zatrzymanie tendencji do redukcji budżetów obronnych w Europie. Z naszego punktu widzenia bardzo ważnym tematem jest też umacnianie więzi transatlantyckich” – zaznaczył.

Stoltenberg, były socjaldemokratyczny premier Norwegii, obejmie stanowisko sekretarza generalnego sojuszu 1 października, zastępując Andersa Fogha Rasmussena.

O powierzeniu Stoltenbergowi tej funkcji Rada Północnoatlantycka zdecydowała w marcu.

W czerwcu Stoltenberg odwiedził Polskę. Spotkali się z nim prezydent Komorowski i premier Donald Tusk. Rozmowy dotyczyły m.in. kryzysu na Ukrainie i jego znaczenia dla krajów położonych na wschodnich obrzeżach NATO, a także przyszłości sojuszu.

Polska była pierwszym krajem, w którym Stoltenberg prowadził konsultacje przed formalnym objęciem stanowiska.

Przyjęty w Newport plan działań na rzecz gotowości (Readiness Action Plan – RAP) to odpowiedź na agresję Rosji na Ukrainę oraz na zagrożenia związane z niestabilną sytuacją w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, w tym postępy Państwa Islamskiego. Kraje sojuszu uzgodniły też, że kraje, które wydają na obronność mniej niż uzgodnione 2 proc. PKB, będą zwiększać wydatki obronne, aby osiągnąć ten pułap w ciągu dekady.(PAP)

Na zdjęciu:

Jens Stoltenberg fot.Facundo Arrizabalaga/EPA

 

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem

REKLAMA

2097798283 views

REKLAMA

REKLAMA

2097798518 views

REKLAMA

REKLAMA

2099594910 views

REKLAMA

2097798661 views

REKLAMA

2097798762 views

REKLAMA

2097798874 views