REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaBartoszewski na 93. urodziny: szczęście - sprostać własnym wyobrażeniom o sobie

Bartoszewski na 93. urodziny: szczęście – sprostać własnym wyobrażeniom o sobie

-

Szczęście to poczucie sprostania własnym wyobrażeniom o sobie samym – mówił w środę Władysław Bartoszewski w Warszawie podczas spotkania w przeddzień swoich 93. urodzin. Jubilat dodał, że szczęście to też zdrowie, ale „to się wie, jak się ma 60 lat i później”.

19 lutego prof. Władysław Bartoszewski – polityk, działacz społeczny, historyk, dziennikarz, pisarz, więzień Auschwitz, żołnierz Armii Krajowej, działacz Polskiego Państwa Podziemnego, uczestnik powstania warszawskiego, dwukrotnie minister spraw zagranicznych, kawaler Orderu Orła Białego, obecnie sekretarz stanu i pełnomocnik premiera do spraw dialogu międzynarodowego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – będzie obchodził swoje 93. urodziny.

REKLAMA

„Moja recepta nie jest receptą dla wszystkich, ale myślę, że szczęściem jest poczucie sprostania własnym wyobrażeniom o maksimach, do których jesteśmy zdolni” – powiedział Bartoszewski, którego podczas urodzinowego spotkania w jednym z warszawskich kin o to, jak być szczęśliwym, zapytał Artur Wolski. „Oczywiście szczęściem jest zdrowie. W pewnym wieku to się wie. Tego się nie wie, jak się ma lat 30, ale jak się ma lat 60, to już się wie, a później to już się na pewno wie, jeżeli się żyje” – dodał z uśmiechem jubilat, którego słowa publiczność przyjęła oklaskami.

„Gdybym zapytał siebie, czy gdybym mógł zacząć życie drugi raz, to czy robiłbym to samo i tak samo – odpowiedziałbym: tak, robiłbym to samo, tylko mądrzej, bo więcej wiem. Miałem szczęście, bo nie mam sobie tak specjalnie nic do wyrzucenia” – mówił Bartoszewski dodając, że w jego życiu ważną rolę odegrali ludzie, którzy okazali się jego przyjaciółmi.

Z urodzinowym spotkaniem zbiegło się wydanie kolejnej książki Bartoszewskiego pt. „Kryptonim +Bonza+”. W rozmowie z Michałem Komarem Bartoszewski sięga pamięcią do czasów, gdy stał się – jak sam to określa – „tajnym i dobrowolnym” współpracownikiem Radia Wolna Europa. W publikacji przypomniani są ludzie, którzy znacząco wpłynęli na działalność polskiej emigracji i krajowej opozycji. To przede wszystkim Jan Nowak-Jeziorański (jemu Bartoszewski poświęca w tej książce najwięcej miejsca), Gustaw Herling-Grudziński, Kazimierz Wierzyński, Leszek Kołakowski, Jan Józef Szczepański i Artur Międzyrzecki.

„Janek i ja kłóciliśmy się o powstanie warszawskie. Nowak był naturą romantyczną, skłonną nie do dyplomacji, tylko do walenia wprost, wybuchał niesłychanie ostro, ja też nie należę do najłagodniejszych dyskutantów, więc z domku na przełęczy dobiegały podniesione głosy” – napisał Bartoszewski, wspominając swoje rozmowy z Nowakiem-Jeziorańskim w górach w Tyrolu.

Tytuł książki „Kryptonim +Bonza+” to nazwa operacji rozpoznawczej Służby Bezpieczeństwa, wymierzonej w Bartoszewskiego i opozycję. Bartoszewski był inwigilowany przez SB z powodu kontaktów ze środowiskiem „mikołajczykowskim” oraz „klerykalnym”. Według akt zachowanych w IPN Bartoszewski był „objęty rozpracowaniem jako polityczny kontakt reakcyjnej emigracji”.

Podczas spotkania, w którym uczestniczyli m.in. Halina Szpilman, Julia Hartwig, a także minister kultury Małgorzata Omilanowska, fragmenty książki przeczytali aktorzy Kamilla Baar i Łukasz Simlat. O muzyczną oprawę zadbali Dorota Miśkiewicz, Marek Napiórkowski i Kuba Badach. Goście mogli również zapoznać się z prezentacją „Władysław Bartoszewski w karykaturach i bon motach”, którą przygotował Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu.

Władysław Bartoszewski jest autorem ponad 40 książek i blisko 1,5 tys. artykułów, głównie o powstaniu warszawskim, stosunkach polsko-żydowskich i polsko-niemieckich. Pisał o sprawach drażliwych lub o takich, o których w obiegu oficjalnym cenzura w bloku wschodnim nie pozwalała pisać. W 1962 r. ukazały się: „Konspiracyjne Varsaviana poetyckie 1939-44” wydane w Warszawie. W Krakowie w 1967 r. – „Ten jest z Ojczyzny mojej. Polacy z pomocą Żydom 1939–1945”, zaś w 1974 r. – „1859 dni Warszawy”. (PAP)

Na zdjęciu: Władysłąw Bartoszewski fot.Radek Pietruszka/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2107711334 views

REKLAMA

REKLAMA

2107711566 views

REKLAMA

2109507957 views

REKLAMA

2107711707 views

REKLAMA

2107711806 views

REKLAMA

2107711914 views