REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polska Amerykańskie konwoje wojskowe przejadą przez Polskę

Amerykańskie konwoje wojskowe przejadą przez Polskę

-

W najbliższych dniach przez Polskę przejedzie kilka konwojów pododdziałów amerykańskich wracających do baz po ćwiczeniach w Polsce i krajach bałtyckich – poinformował PAP rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Artur Goławski.

fot. Marcin Bielecki/EPA
fot. Marcin Bielecki/EPA

REKLAMA

Po trwających trzy miesiące ćwiczeniach do koszar w bawarskim Vilseck będą wracać żołnierze 3. szwadronu 2. Pułku Kawalerii. Ich miejsce na poligonach, w tym w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim, zajęli już pancerniacy z 1. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej 3. Dywizji Piechoty, przybyli z koszar Fort Stewart w Georgii.

Po wymianie amerykańskich pododdziałów dwustronne i wielostronne treningi będą kontynuowane, a ich kulminacją będą połączone ćwiczenia wielonarodowe, planowane na maj i czerwiec – przypomniał Goławski.

Rotacja wojsk amerykańskich odbywa się zgodnie z planem ogłoszonym w sierpniu ubiegłego roku po spotkaniu dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych gen. broni pil. Lecha Majewskiego z dowódcą amerykańskich wojsk lądowych w Europie gen. broni Donaldem Campbellem.

Konwój rotujących kawalerzystów z Vilseck jest – jak powiedział Goławski – okazją, by demonstrować sojuszniczą wiarygodność, sprawdzić umiejętności przywódcze, pokazać swobodę manewru czyli wykonywania dalekich, kilkudniowych, transgranicznych marszów na kołach, po nieznanych im dotąd trasach, jest też sposobnością do weryfikacji systemu dowodzenia.

Przejazd przez Polskę, a później Czechy, będzie też okazją do spotkań z mieszkańcami miejscowości na trasie konwojów.

Dla wielu amerykańskich żołnierzy to pierwsze tego typu zadanie w ich karierze. Zostało ono nazwane operacją „Rajd Dragonów” (Operation Dragoon Ride). Zaplanowany na 10 dni przejazd konwojów będzie kontrolowany ze stanowiska dowodzenia w Połączonym Centrum Szkolenia Wielonarodowego w niemieckim Grafenwoehr.

Wsparcie rozpoznawcze konwojom zapewnią maszerującym kolumnom śmigłowce z 12. Brygady Lotnictwa Bojowego US Army, które stacjonują w 12 Komendzie Lotniska w Mirosławcu (woj. Zachodniopomorskie). Łącznie przejedzie 9 kolumn z niemal 90 kołowymi transporterami opancerzonymi Stryker i wozami wsparcia. Eskortę zapewnią żołnierze Żandarmerii Wojskowej.

Długość trasy z państw bałtyckich przez Polskę i Czechy sięgnie 1800 km, dlatego na prośbę sojuszników polskie wojsko przygotowało w koszarach miejsca na postój i obsługę pojazdów, a także na noclegi i wypoczynek żołnierzy. „Dla nas to okazja do treningu udzielania wsparcia państwa-gospodarza (Host Nation Support) przez jednostki, które dotąd nie były zaangażowane w podobne przedsięwzięcia, w tym na wschodzie kraju” – zaznaczył rzecznik DGRSZ.

Pobyt amerykańskich kawalerzystów ze Strykerami to jedno z przedsięwzięć w ramach operacji Atlantic Resolve, rozpoczętej przed rokiem w reakcji na rosyjską agresję na Ukrainie i aneksję Krymu.

Inne ćwiczenie z tej serii to pobyt elementów baterii obrony powietrznej Patriot, która od soboty ćwiczy z pododdziałami 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej w mazowieckim Sochaczewie.

W ćwiczeniach w ramach Atlantic Resolve wcześniej uczestniczyli lotnicy z myśliwcami F-16 i transportowcami C-130, żołnierze wojsk specjalnych, spadochroniarze i żołnierze wojsk pancernych. W planach są kolejne ćwiczebne pobyty amerykańskich wojsk.(PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA