REKLAMA

2126440759 views

REKLAMA

2126440758 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaAmbasador USA: zależy nam, by zrabowane dziedzictwo kulturowe powracało do Polski

Ambasador USA: zależy nam, by zrabowane dziedzictwo kulturowe powracało do Polski

-

Stanom Zjednoczonym bardzo zależy, by zrabowane dziedzictwo kulturowe powracało na swoje właściwe miejsce, czyli do Polski – powiedział w środę ambasador USA w Polsce Paul W. Jones na konferencji poświęconej odzyskaniu przez Polskę obrazu Roberta Śliwińskiego “Ulica wraz z ruiną zamku”.

W środę w siedzibie MKiDN wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński poinformował, że utracony w czasie II wojny światowej obraz Śliwińskiego, powrócił do Polski. Obraz odzyskano dzięki współpracy MKiDN i FBI.

REKLAMA

W uroczystości wzięli udział także ambasador USA w Polsce Paul W. Jones oraz dr Robert Heś z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, któremu dzieło w środę zostało przekazane.

“Stanom Zjednoczonym bardzo zależy, by zrabowane dziedzictwo kulturowe powracało na swoje właściwe miejsce, czyli do Polski. Mam nadzieję, że będziemy się spotykali częściej przy takich okazjach” – powiedział Paul W. Jones.

“Jesteśmy bardzo wdzięczni ministerstwu i panu ministrowi za tą doskonałą współpracę, która owocuje właśnie przy takich okazjach, jak dzisiaj” – podkreślił ambasador USA.

Jak mówił, Stany Zjednoczone są “ogromnie świadome wagi tego, że wszystkie zrabowane dzieła sztuki i całe kulturalne dziedzictwo powinno trafiać na właściwe miejsce, dlatego różne agencje, które się w Stanach Zjednoczonych zajmują tym, są bardzo zdeterminowane, żeby identyfikować, a następnie zwracać prawowitym właścicielom zrabowane dzieła sztuki”.

Ambasador USA zwrócił uwagę, że Federalne Biuro Śledcze dysponuje odpowiednią komórką w Stanach Zjednoczonych, która zajmuje się właśnie wyłącznie odzyskiwaniem dzieł sztuki, “to jest kolejny przykład współpracy naszego zespołu, który reprezentuje FBI i który zajmuje się odzyskiwaniem tych dzieł sztuki, w związku z tym ja chciałem dziś szczególnie podziękować ludziom, którzy są odpowiedzialni za zwrot tego obrazu”.

“Te operacje nie byłyby możliwe, gdyby nie wspaniała współpraca między naszą stroną a polskim Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wszystkimi służbami w Polsce” – podkreślił Jones. “Zwrot tego dzisiejszego obrazu wpisuje się w ciąg współpracy, kiedy Stany Zjednoczone zwracają zagrabione dzieła sztuki Polsce” – dodał ambasador USA.

autor: Katarzyna Krzykowska (PAP)

REKLAMA

2120962613 views

REKLAMA

REKLAMA

2120962643 views

REKLAMA

REKLAMA

2122758965 views

REKLAMA

2120962656 views

REKLAMA

2120962666 views

REKLAMA

2120962671 views