REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polska Ambasador USA: prezydent Trump popiera zniesienie wiz dla Polaków

Ambasador USA: prezydent Trump popiera zniesienie wiz dla Polaków

-

Ambasador Paul W. Jones fot.Jakub Kaminski/EPA
Ambasador Paul W. Jones fot.Jakub Kaminski/EPA

Prezydent Donald Trump popiera zniesienie wiz dla Polaków, Polska nie spełnia jednak jednego kryterium związanego z odsetkiem odmów – mówi PAP ambasador USA w Polsce Paul W. Jones. Dodał, że wizy nie powinny nikogo powstrzymywać przed podróżowaniem do USA.

REKLAMA

 

“Prezydent Trump powiedział, że popiera zniesienie wiz dla Polaków. Wcześniej w liście do kierownictwa Kongresu wsparcie dla elastyczności umożliwiającej włączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego wyraził prezydent Obama” – przypomniał Jones.

Jak jednak podkreślił, Polska nie spełnia jednego kryterium związanego z odsetkiem odmów wizowych – wymagany jest odsetek poniżej 3 proc., Polska ma obecnie 5,5 proc. Jestem przekonany, że Polska z biegiem czasu spełni to kryterium.

“Zmiana tego kryterium wymaga podjęcia przez Kongres zmian w prawie. Duża grupa kongresmenów – w tym kilku, którzy niedawno odwiedzili Polskę – zdecydowanie popiera takie rozwiązanie. Kongres czy parlament ma jednak to do siebie, że kiedy pojawia się w nim tego typu temat, otwiera on dyskusję o wielu innych kwestiach, które nie mają nic wspólnego z Polską, tylko np. z programem jako takim, z innymi krajami, które mogłyby być zainteresowane. Sprawa staje się wtedy dużo bardziej skomplikowana, nie wystarczy ustalić: po prostu zmienimy to, żeby Polska mogła dołączyć – nawet jeśli jest dla takiej zmiany duże poparcie” – mówił.

“Niezależnie od tego wszystkiego, zawsze przypominam, że 94 proc. Polaków, którzy starają się o wizę, otrzymuje wizę na 10 lat, zazwyczaj spędzając około 20 minut w ambasadzie. To trochę kosztuje, ale gdy to zrobisz, podróżujesz do Stanów przez następne 10 lat kiedykolwiek zechcesz, bez odpowiadania na jakiekolwiek pytania, bez wypełniania formularzy w internecie, tłumaczenia się dokąd jedziesz i co będziesz robić, co jest konieczne w ramach programu Visa Waiver” – dodał ambasador.

“Uznajemy i popieramy zatem postulat większej elastyczności, która umożliwiłaby Polsce wejście do programu, ale jednocześnie powiedziałbym, że ta kwestia nie powinna komukolwiek powstrzymywać przed podróżowaniem do USA” – podsumował. (PAP)

3 KOMENTARZE

  1. Ambasador USA w Polsce “zapomnial” powiedziec ze kraj taki jak Polska to “kura znoszaca zlote jaja” I USA “bratnie panstwo” zarabia dosc pokazne sumy na tej procedurze wiec Polsce “zniosa visy jak slonce zgasnie” . Trump natomiast potrzebowal 3% glosow wiec je od Poloni otrzymal I “piepsznal cos bez namyslu na odp. sie “

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks