REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaAmbasador Magierowski: Putin jest zbrodniarzem wojennym, a Ukraina to nie ostatni punkt...

Ambasador Magierowski: Putin jest zbrodniarzem wojennym, a Ukraina to nie ostatni punkt w jego menu

-

Władimir Putin jest zbrodniarzem wojennym i nie zamierza zatrzymać się na Ukrainie, a Polska jest na jego celowniku – powiedział we wtorek ambasador RP w USA Marek Magierowski w wywiadzie dla CNN.

„Jestem dość pewny, że to nie jest ostatnia pozycja w menu Putina. Niestety, na cel weźmie Polskę, na cel weźmie państwa bałtyckie. I nasz świętej pamięci prezydent Lech Kaczyński dokładnie to powiedział po rosyjskiej inwazji na Gruzję w 2007. Powiedział dokładnie te same słowa – jesteśmy następni na liście” – powiedział Magierowski, odpowiadając na pytanie o kolejne ruchy rosyjskiego prezydenta. Zaznaczył, że nie jest pewny, na ile jest zdeterminowany, by uderzyć w państwa NATO.

REKLAMA

Pytany, czy w związku z ostrzałem Charkowa Putin jest zbrodniarzem wojennym, dyplomata odpowiedział twierdząco, dodając: „Mam nadzieję, że wszyscy ci zbrodniarze wojenni wkrótce skończą w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze”. Wskazał przy tym m.in. na użycie zabronionej prawem międzynarodowym amunicji kasetowej i ostrzał osiedli mieszkalnych.

Magierowski zauważył, że działania Rosji sprowokowały wiele znaczących i niekorzystnych zmian w Europie.

„To jest niesamowite, jak pan Putin osiągnął to, do czego z trudem dążyliśmy przez wiele lat. Wskrzesił Unię Europejską, zwiększył jedność NATO, wzmocnił tożsamość narodową Ukraińców. Odwrócił właściwie wiele trendów politycznych w Niemczech” – wymieniał Magierowski. „To absolutnie wspaniałe. Oczekiwaliśmy tego przez tak wiele lat i teraz właśnie to się dzieje. Niestety, w bardzo smutnych okolicznościach” – dodał.

Magierowski przyznał, że napływ do Polski setek tysięcy uchodźców z Ukrainy jest „wyzwaniem”, ale wskazał, że do kraju w ostatnich latach przeniosło się ok. 1,2 mln Ukraińców.

„Oni zintegrowali się z polskim społeczeństwem bezbłędnie. Mówią naszym językiem, uczą się go w ciągu kilku miesięcy” – mówił ambasador.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

REKLAMA

2105385723 views

REKLAMA

2105385956 views

REKLAMA

2107182348 views

REKLAMA

2105386099 views

REKLAMA

2105386199 views

REKLAMA

2105386308 views