REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polska Czaputowicz: życzylibyśmy sobie większego wsparcia Berlina dla Polaków w Niemczech

Czaputowicz: życzylibyśmy sobie większego wsparcia Berlina dla Polaków w Niemczech

-

Polska życzyłaby sobie większego wsparcia dla Polaków mieszkających w Niemczech od tamtejszych władz – oświadczył szef MSZ Jacek Czaputowicz we wtorek w Berlinie. Jednocześnie stan relacji Polski i RFN ocenił jako “bardzo dobry”.

“Polacy w Niemczech oczekują większego wsparcia na rzecz zajęć z nauki języka” – powiedział Czaputowicz, cytowany przez agencję dpa, na konferencji prasowej z szefem niemieckiej dyplomacji Heiko Maasem.

Polski minister spraw zagranicznych dodał, że rząd w Warszawie wydaje znaczące środki na rzecz niemieckiej mniejszości w Polsce, np. w szkołach równowartość średnio 1000 euro na ucznia.

“Życzylibyśmy sobie, aby podobne rozwiązania zostały znalezione w Niemczech” – podkreślił. “Życzylibyśmy sobie także większego wsparcia w kwestiach organizacyjnych dla Polaków mieszkających w Niemczech” – dodał.

Zarówno Czaputowicz, jak i Maas odrzucili ocenę NATO, wyrażoną w niedawnym wywiadzie przez Emmanuela Macrona. W rozmowie z tygodnikiem “Economist” z 7 listopada prezydent Francji mówił o „śmierci mózgowej” NATO z powodu braku koordynacji między USA i Europą. Ostrzegł też inne kraje europejskie, że nie mogą liczyć na pomoc USA w zakresie obronności. Słowa te wywołały kontrowersje w Europie, a Macron był za nie krytykowany.

“Nie zgadzamy się z tą oceną” – oświadczył we wtorek Czaputowicz, dodając, że Sojusz Północnoatlantycki jest w stanie adaptować się do nowych zagrożeń.

Maas zaznaczył, że Niemcom i Polsce zależy na silnej Europie, zdolnej do obrony swych wartości i interesów na świecie. “I w tym celu potrzebujemy Polski jako siły kształtującej. Znaczenie Polski w Unii Europejskiej będzie wzrastać w nadchodzących latach” – ocenił.

Także Czaputowicz opowiedział się za silną Unią Europejską, co – jak podkreślił – powinno znaleźć wyraz m.in. w unijnym budżecie. Jak pisze dpa, zdecydowanie odrzucił możliwość powiązania w przyszłości środków z funduszu spójności z przestrzeganiem zasad praworządności. “Nie uważamy, by to było właściwe rozwiązanie” – oznajmił.

W poniedziałek szef polskiej dyplomacji wygłosił wykład na temat globalnych i europejskich priorytetów polskiej polityki zagranicznej na konferencji eksperckiej „Weimar Transatlantic Forum”. Spotkanie to zorganizowała Fundacja Genshagen, zajmująca się promocją współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego (Polska, Niemcy, Francja).

W debacie Czaputowicz apelował o intensyfikację współpracy z Niemcami i podkreślił, że Polska i RFN mają wiele wspólnych celów w polityce zagranicznej oraz że oba kraje w ciągu ostatnich 30 lat zbudowały wyjątkowe relacje. Przedstawiając polską wizję UE przekonywał, że Wspólnota nie powinna ulegać pokusie protekcjonizmu oraz że opiera ona swoją demokratyczną legitymację na państwach członkowskich i parlamentach narodowych. W kwestii polityki bezpieczeństwa szef MSZ podkreślił, że NATO musi reagować na nowe zagrożenia i przypomniał, że relacje transatlantyckie i NATO są głównymi składowymi bezpieczeństwa i suwerenności Polski. (PAP)

fot. fot.FLORIAN WIESER/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks