REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaKsiążę i księżna Cambridge odwiedzili Europejskie Centrum Solidarności

Książę i księżna Cambridge odwiedzili Europejskie Centrum Solidarności

-

Spotkanie książęcej pary z Lechem Wałęsą fot.Adam Warzawa/EPA

Brytyjska para książęca William i Kate odwiedziła Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Goście, m.in. w towarzystwie dyrektora ECS zwiedzili wystawę o historii Solidarności i spotkali się z grupą opozycjonistów, m.in. z Lechem Wałęsą i Zbigniewem Bujakiem.

Wizyta w Europejskim Centrum Solidarności ma zakończyć we wtorek pobyt książęcej pary w Gdańsku. Gości w ogrodzie zimowym powitał dyrektor ECS, Basil Kerski. Następnie delegacja rozpoczęła zwiedzanie wystawy stałej prezentującej historię Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

fot.Adam Warzawa/EPA
fot.Adam Warzawa/EPA

W program zwiedzania były przystanki m.in. przy Tablicy 21 Postulatów, wózku Lecha Wałęsy, milicyjnym wozie oraz częściach wystawy pokazujących wizytę papieża Jana Pawła II, pomoc Wielkiej Brytanii dla Polski i wystąpienie Lecha Wałęsy w amerykańskim Kongresie. Brytyjskiej parze książęcej obejrzała też  filmy, m.in. o końcu strajku.

W Sali Jana Pawła II książę William i księżna Kate spotkali z liderami Solidarności, z Lechem Wałęsą, Bożeną Rybicką-Grzywaczewską, Bogdanem Lisem, Zbigniewem Bujakiem, Zbigniewem Janasem i Mieczysławem Gilem.

Następnie książęca para w towarzystwie grupy byłych opozycjonistów opuściła ECS, przeszła przez historyczną Bramę nr 2 pod Pomnik Poległych Stoczniowców. Książę William i księżna Kate pod Pomnikiem mieli złożyć biało-czerwone róże.

Następnie po pożegnaniu z dyrektorem ECS i działaczami goście mają wyjechać do Warszawy.

Książe William i księżna Kate w Gdańsku fot.Adam Warzawa/EPA
Książe William i księżna Kate w Gdańsku, z prezydentem miasta Pawłem Adamowiczem
fot.Adam Warzawa/EPA

Wcześniej książęca para odwiedziła Gdański Teatr Szekspirowski, Dwór Artusa, w pobliżu którego odbyła krótki spacer. Wcześniej brytyjscy goście zwiedzili b. niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof (Pomorskie), gdzie zwiedzili m.in. barak mieszkalny, krematorium i komorę gazową. Brytyjscy goście spotkali się także z pięcioma b. więźniami obozu.

Jak mówił wcześniej PAP dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie Piotr Tarnowski, powołując się na informacje brytyjskiej ambasady, para książęca nie była nigdy wcześniej na terenie nazistowskiego obozu zagłady. (PAP)

Zdjęcia: Adam Warzawa/EPA

fot.Adam Warzawa/EPA
fot.Adam Warzawa/EPA

 

REKLAMA

2095789645 views

REKLAMA

REKLAMA

2095789878 views

REKLAMA

2097586274 views

REKLAMA

2095790028 views

REKLAMA

2095790129 views

REKLAMA

2095790241 views