REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaHistoria24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

-

Polacy, którzy czynili wszystko, co było w ich mocy, aby ocalić Żydów, są bohaterami Rzeczypospolitej na równi z obrońcami ojczyzny i poległymi za wolną Polskę — napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji uroczystości w Toruniu upamiętniającej Polaków ratujących Żydów.

W sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II we wtorek pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji toruńskiej Józefa Szamockiego odprawiona została msza święta z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

REKLAMA

„Jest naszą powinnością — współczesnych Polaków, żyjących we własnym wolnym, suwerennym i demokratycznym państwie — pamiętać i czcić czyny rodaków, którzy w tamtych tragicznych latach stanęli przed nadludzkimi wyzwaniami. Pomimo masowego terroru i eksterminacji tysiące naszych przodków i poprzedników, kierując się zasadami etyki chrześcijańskiej i poczuciem solidarności międzyludzkiej, z narażeniem życia własnego i swoich bliskich udzielało pomocy i schronienia bliźnim i współobywatelom narodowości żydowskiej” – pokreślił Andrzej Duda.

Prezydent zaznaczył, że bardzo ważne jest, aby Polacy znali prawdę o dramatycznym rozdziale dziejów ojczystych, którym były czasy drugiej wojny światowej, hitlerowskiej okupacji ziem polskich i zagłady żydów.

„W moim najgłębszym przekonaniu, Polacy, którzy czynili wszystko, co było w ich mocy, aby ocalić Żydów, są bohaterami Rzeczypospolitej na równi z obrońcami ojczyzny i poległymi za wolną Polskę. W obliczu śmiertelnego zagrożenia ze strony niemieckich okupantów dochowali oni wierności najwyższym wartościom uniwersalnym, które stanowią też fundament naszej wspólnoty. Nierzadko zapłacili cenę życia, ginąc razem z ukrywanymi. Dlatego zasługują na naszą wieczną cześć i pamięć” – wskazał prezydent.

Bp Szamocki w homilii przypomniał, że właśnie przypada rocznica zamordowania rodziny Ulmów za ukrywanie Żydów.

Podkreślił, że w toruńskim sanktuarium w Kaplicy Pamięci „ze szczególną mocą przewijają się tysiące nazwisk, które tak jak Jezus były gotowe oddać życie, aby najczęściej ratować swoich żydowskich sąsiadów, albo zupełnie nieznane osoby”.

Po mszy w kaplicy odsłonięto kolejnych osiem tablic z nazwiskami Polaków ratujących Żydów w czasie drugiej wojny światowej.

„Te tablice świadczą o tej szczególnej miłości Boga do człowieka. Tu w pomordowanych rodakach, tych rodzinach, w tych nazwiskach i imionach, w nich przychodził Jezus. Przychodził do tych , którzy myśleli, że już nie ma człowieka, który ich wyratuje, a jednak człowiek się znalazł i było wielu ludzi. (…) Myślę, że tablice konsekwentnie odsłaniane w tym sanktuarium są jakimś wielkim krzykiem do świata, że Jezus żyje i są godni naśladowcy Chrystusa, zawierzający jemu, gotowi poświęcić życie jak Ulmowie, nawet nie tylko swoje, ale swoich własnych dzieci” – mówił bp Szamocki. (PAP)

REKLAMA

2097979009 views

REKLAMA

REKLAMA

2097979242 views

REKLAMA

2099775634 views

REKLAMA

2097979385 views

REKLAMA

2097979486 views

REKLAMA

2097979596 views