REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polska 12 lutego w Berlinie spotkanie premier Szydło z kanclerz Niemiec

12 lutego w Berlinie spotkanie premier Szydło z kanclerz Niemiec

-

Angela Merkel fot.Soeren Stache/EPA
Angela Merkel fot.Soeren Stache/EPA

Premier Beata Szydło 12 lutego złoży wizytę w Berlinie, podczas której spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. W czwartek szefowa polskiego rządu rozmawiała w Warszawie z szefem niemieckiej dyplomacji Frankiem-Walterem Steinmeierem.

“Moja wizyta w Berlinie jest przygotowywana; odbędzie się 12 lutego. Oczywiście spotkam się z panią kanclerz” – poinformowała premier Beata Szydło na czwartkowej konferencji prasowej. Tego dnia po południu premier spotkała się z przebywającym w Warszawie szefem niemieckiej dyplomacji Frankiem-Walterem Steinmeierem.

“Zapewne będziemy w czasie tej wizyty rozmawiali o wszystkim, co jest ważne w tej chwili dla Europy, również kwestii dotyczącej uchodźców, imigrantów, dlatego, że to są dzisiaj kwestie, które powinny być dyskutowane przede wszystkim w Europie” – powiedziała szefowa polskiego rządu.

Jak oceniła, właśnie to jest problem, który cała UE musi wspólnie rozwiązać. “Te mechanizmy, które przyjęto, nie działają; państwa europejskie zaczynają sobie z tego coraz bardziej zdawać sprawę. Polska przyjęła to stanowisko i od początku Prawo i Sprawiedliwość mówiło i deklarowało, że chcemy pomagać rozwiązywać problem poza granicami Unii Europejskiej” – powiedziała Beata Szydło. Dodała, że właśnie w tym celu zdecydowała się na “wsparcie projektu, który UE rozpoczęła z Turcją”.

Zdaniem premier pomoc uchodźcom powinna być niesiona przede wszystkim potrzebującym, którzy są poza granicami UE, tak, by mogli oni potem wracać do swoich krajów.

“Ale to jest dzisiaj poważny problem, który wymaga naprawdę pracy i poświęcenia mu czasu. Tymczasem, jak państwo wiecie, Unia Europejska, Komisja Europejska czy Parlament Europejski wolą poświęcać czas problemowi, który nie istnieje, czyli Polsce, zamiast poświęcać czas problemowi migracji” – zaznaczyła premier.

Beata Szydło była też pytana, czy jej zdaniem piątkowa wizyta polskiego wiceministra spraw zagranicznych w Moskwie zaowocuje zwróceniem wraku polskiego samolotu, który 10 kwietnia 2010 roku rozbił się w Smoleńsku. Premier odpowiedziała, że o efektach tej wizyty będzie mogła powiedzieć, gdy wiceszef MSZ wróci do kraju.

W piątek w Moskwie wiceszefowie MSZ Polski – Marek Ziółkowski i Rosji – Władimir Titow przeprowadzą konsultacje polityczne. Tematami będą relacje polityczne i współpraca gospodarcza, a z inicjatywy strony polskiej również kwestia śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks