REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolska1 mln osób odwiedziło już w tym roku Muzeum Auschwitz

1 mln osób odwiedziło już w tym roku Muzeum Auschwitz

-

fot.Andrzej Grygiel
fot.Andrzej Grygiel

1 mln osób odwiedziło do połowy lipca Muzeum Auschwitz. Nigdy wcześniej w historii placówki frekwencja w tym okresie nie była tak wysoka – poinformował we wtorek Paweł Sawicki z biura prasowego placówki. Rok 2016 może zakończyć się rekordem pod tym względem.

REKLAMA

„Do końca roku pozostało jeszcze kilka miesięcy, ale wszystko wskazuje na to, że 2016 r. będzie rekordowym pod względem frekwencji. Wynika to nie tylko z porównania danych dotyczących ostatnich lat, ale także z bezprecedensowego zainteresowania wizytą w Miejscu Pamięci Auschwitz ze strony uczestników odbywających się w Krakowie Światowych Dni Młodzieży” – powiedział wicedyrektor Muzeum Andrzej Kacorzyk, którzy odpowiada m.in. za logistykę udostępniania przestrzeni poobozowej.

Wicedyrektor przypomniał, że w ubiegłym roku były niemiecki obóz zwiedziła rekordowa liczba 1,72 mln osób. „Milion odwiedzających odnotowaliśmy wówczas na przełomie lipca i sierpnia, czyli nieco później niż w tym roku” – powiedział.

Jak dodał, chęć przyjazdu zadeklarowało blisko 300 tys. uczestników ŚDM. Od 20 do 28 lipca oraz między 1 a 3 sierpnia Miejsce Pamięci będzie dostępne wyłącznie dla nich. Ze względu na ochronę konserwatorską nie wejdą do wnętrz historycznych budynków. Trasę przejścia zaplanowano tak, aby pielgrzymi zobaczyli najważniejsze miejsca zarówno w byłym Auschwitz I oraz byłym Auschwitz II-Birkenau. Najistotniejsze zagadnienia z historii obozu przybliży wystawa plenerowa. Każdy otrzyma ulotkę informacyjną.

29 lipca Muzeum odwiedzi papież Franciszek.

Sawicki poinformował, że wysoka frekwencja niesie za sobą wyzwania związane m.in. z zapewnieniem bezpieczeństwa zarówno ludziom, jak i historycznym obiektom. W Muzeum nie wolno m.in. zapalać świeczek i zniczy poza wyznaczonymi miejscami, a także nie wolno wnosić przedmiotów mogących zagrażać życiu, zdrowiu i bezpieczeństwu. Na całym terenie obowiązuje zakaz palenia tytoniu i e-papierosów.

Liczba zwiedzających były niemiecki obóz od wielu lat sukcesywnie rośnie. Jeszcze kilkanaście lat temu przybywało tu pół miliona osób rocznie. W kolejnych latach rozpoczął się wzrost. Milion został przekroczony w 2008 r.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Jest najczęściej odwiedzaną tego typu placówką w Polsce. Były obóz w 1979 roku został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

REKLAMA

2116345693 views

REKLAMA

REKLAMA

2116345905 views

REKLAMA

REKLAMA

2118142281 views

REKLAMA

2116346025 views

REKLAMA

2116346113 views

REKLAMA

2116346207 views