REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonijne parafie Parafia Świętej Tekli otwarta dla wszystkich

Parafia Świętej Tekli otwarta dla wszystkich

-

DAR_1585

Miejsce, w którym powstała parafia św. Tekli, w latach dwudziestych ubiegłego wieku porastały łąki, gdzieniegdzie poprzecinane piaszczystymi drogami oświetlanymi przez gazowe latarnie, a nieopodal trakcji kolejowej znajdowało się kilka domostw. Jednym z bardziej rozpoznawalnych punktów okolicy, ponieważ rozciągał się na znacznym obszarze, był cmentarz św. Wojciecha, przy ulicy Milwaukee. To polscy robotnicy na nim pracujący stali się grupą inicjatywną powstania nowej parafii.

REKLAMA

Warunek powstania parafii

W 1923 roku grupa polskich robotników zatrudnionych na wspomnianym cmentarzu zwróciła się do księdza Francisa Ruscha – kuratora sierocińca Świętej Jadwigi, zlokalizowanego u zbiegu ulic Touhy i Harlem – aby pomógł im zorganizować spotkanie w sprawie powołania nowej parafii. Pomimo ogromnej życzliwości ksiądz Rusch nie mógł zająć się sprawą, ponieważ kardynał George Mundelein projekt ten powierzył księdzu Paulowi Sobocie.

Zasadniczą ideą, która przyświecała kardynałowi było, aby na terenie w większości zamieszkiwanym przez Polaków otworzyć parafię służącą jednak wszystkim katolikom. O czym Polacy zostali pouczeni…

Drewniany kościółek

Jesienią 1924 r. urząd kancelaryjny wydał stosowne zezwolenia na budowę kościoła i za kwotę 7500 dolarów została zakupiona duża parcela pomiędzy ulicami Devon, Oak Park, Palatine i Newcastle. Niebawem prace na niej ruszyły pełną parą.

Dzięki zaangażowaniu licznych wolontariuszy nowy, drewniany kościół pod wezwaniem Świętej Tekli u zbiegu ulic Palatine i Oak Park w dużym stopniu został zbudowany w czynie społecznym. Pierwsze nabożeństwo w kościele św. Tekli zostało odprawione 15 sierpnia 1925 r., w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W 1925 r. do parafii należało 120 rodzin, a jej proboszczem został ksiądz Paul Sobota.

Budynek kościoła miał charakter wielofunkcyjny, ponieważ w zależności od potrzeby chwili – raz był świątynią, raz szkołą. Składane, drewniane krzesełka służyły wiernym podczas mszy, innym razem uczniom jako szkolne ławki. Z chwilą oddania do użytku kościoła ruszyła w nim także i nauka. Od początku siostry zmartwychwstanki wzięły na siebie ciężar edukacji.

Parafia szybko rosła. W rok po swoim powstaniu podwoiła się liczba parafian i jasnym się stało, że pora zbierać środki na przyszłą inwestycję w większą świątynię. W pobliskim kościołowi parku Natoma zaczęto organizować parafialne pikniki i festyny. Zgodnie z przewidywaniami imprezy przynosiły oczekiwane dochody.

Już wkrótce za sumę 20 tys. dolarów dokupiono na rzecz parafii nowe nieruchomości, a 26 czerwca 1927 r. przy ulicy 6323 N. Newcastle rozpoczęto budowę nowego, dwukondygnacyjnego budynku, w którym na pierwszym piętrze mieścił się kościół, a na drugim szkoła i klasztor. Dotychczasowy drewniany kościółek został przerobiony na plebanię.

Do 1930 r. liczba parafian wzrosła do 1615 osób. W niedzielę na potrzeby wiernych były odprawiane trzy msze święte.

Rozkwit parafii i konieczność wybudowania nowoczesnego kościoła

W 1935 r. ksiądz Francis E. Dampts został trzecim proboszcz parafii pod wezwaniem św. Tekli. W tym czasie północno-zachodnia część Chicago rozwijała się niezwykle dynamicznie, a liczba dzieci w wieku szkolnym gwałtownie wzrastała.

W zasadzie wszystko – kościół, szkoła, klasztor, parafialne zaplecze – były już zbyt małe w stosunku do potrzeb. W związku z tym po raz kolejny przed parafią pojawiły się nowe wyzwania, a ogromowi pracy nie był w stanie podołać jeden kapłan. Od 1945 r. do pomocy proboszczowi zostali przydzieleni dodatkowi księża.

W 1962 r. ksiądz Dampts rozpoczął budowę nowego kościoła zlokalizowanego na południowo-zachodnim rogu skrzyżowania ulic Devon i Oak Park. Kościół zaprojektowała firma Meyer and Cook.

W dniu liturgicznego wspomnienia świętej Tekli ksiądz proboszcz Dampts odprawił pierwszą mszę świętą, a uroczystość poświęcenia świątyni przypadła na 31 marca 1963 r. Dokonał jej kardynał Albert Mayer.

Dobry gospodarz, przyjaciel papieża

15 listopada 1968 r. czwartym proboszczem parafii św. Tekli został ksiądz Matt A. Bednarz. W czasie jego kadencji została wybudowana nowa plebania, która wkrótce okazała się bardzo potrzebna, ponieważ w lutym 1973 r. spłonął pierwszy drewniany kościółek, służący do tej pory jako plebania. W pożarze szczęśliwie nikt nie ucierpiał, ale większość dokumentów uległa całkowitemu zniszczeniu.

Proboszcz Bednarz szedł z duchem czasu i konsekwentnie wprowadzał zmiany i te po Soborze Watykańskim II i technologiczne – w postaci systemu ochładzania w kościele. Jednak najważniejszą dla Polonii decyzją podjętą przez księdza proboszcza było zezwolenie na otworzenie przy parafii polskiej sobotniej szkoły im. gen. Władysława Andersa.

Natomiast miłe, bezprecedensowe zdarzenie, które przeszło do historii parafii św. Tekli, wiązało się z wizytą papieża Jana Pawła II w Chicago w październiku 1979 r. Tego dnia papież Jan Paweł II – w drodze z lotniska O’Hare do rezydencji arcybiskupa – celowo przejechał przez Norwood Park: ulicami Nagle, Haft i Milwaukee, gdzie był entuzjastycznie witany przez parafian swego serdecznego przyjaciela księdza proboszcza Matta Bednarza.

Nowy proboszcz – ważne dla Polonii decyzje

Proboszczem, który zastąpił księdza Bednarza, był ksiądz Gerard Rogala. Jego decyzją było ustanowienie w 1990 r. mszy świętej w języku polskim dla coraz liczniejszej Polonii. Dzięki anonimowemu ofiarodawcy ksiądz proboszcz wybudował Falcon Hall – wielofunkcyjny budynek, mający m.in. salę gimnastyczną i szatnie. Obiekt został poświęcony 15 października 2000 r. przez kardynała Francisa George’a.

Duszpasterstwo polskojęzyczne w parafii św. Tekli

Obecnie parafia prowadzi duszpasterstwo w języku angielskim i polskim. Proboszczem parafii jest ksiądz Gene Dyer.

Msze święte w języku polskim odprawiane są przez polskich salwatorianów z Merrillville w Indianie – księży Łukasza Kleczkę i Adama Styca. Niedzielna msza święta rozpoczyna się o godzinie 11.30, a w święta o 17.30. Na polskiej mszy świętej gromadzi się około 400 wiernych. Nabożeństwo drogi krzyżowej odprawiane jest o godzinie 20.00.

Jest też okazja do spowiedzi w języku polskim: w sobotę od 16.00 do 16.45 i w niedzielę od 11.00 do 11.25. Raz w miesiącu odbywają się spotkania biblijne od 19.00 do 20.00 w budynku biura parafialnego.

Kościół pod wezwaniem Świętej Tekli

6725 W. Devon

Chicago, IL 60631

 

Jola Plesiewicz

Zdjęcia: Dariusz Piłka

 • DAR_1577
 • DAR_1581
 • DAR_1585
 • DAR_1586
 • DAR_2824
 • DAR_2827
 • DAR_2828
 • DAR_2830
 • DAR_2831
 • DAR_2835
 • DAR_2838
 • DAR_2840
 • DAR_2847
 • DAR_2853
 • DAR_2855
 • DAR_2857
 • DAR_2858

1 KOMENTARZ

 1. Witam serdecznie ! Polonię !!!

  Piszę do Waszej Parafii, aktualnie mieszkam na pewien okres czasu w Ennis i jestem aktywnym twórcą i kompozytorem o 60-letnim stażu pracy twórczej. Na mojej drodze twórczej spotykałem wielu ciekawych ludzi nie spotkałem jednak i nie poznałem osobiście naszego św. Papieża Jana Pawła II. Nie mniej byłem , jestem i będę pod wrażeniem wielkości jako człowieka i osobowości św. Jana Pawła II. Ogromne wrażenie jak na wielu innych osobach wierzących zrobiła i robi Barka śpiewana przez naszego Papieża św. Jana Pawła II jak i wiernych a szczególnie przez naszą kochaną młodzież. Ojciec święty Jan Paweł II zawsze podkreślał w swojej wędrówce przez świat, miłość do Ojczystego kraju. Barka jako utwór ma swoje korzenie w wersji hiszpańskiej, a nasza polska część tego utworu zaczyna się od 5 zwrotki. Mnie brakowało w niej akcentu tak ważnego dla każdego Polaka jak finał tego utworu zawierający wyznanie miłości do Ojczyzny. Pozwoliłem sobie ułożyć 6 zwrotkę Barki i zaakcentować w niej uczucia patriotyczne a zaśpiewana została po raz pierwszy na mszy św. dnia 17.07.2016r w Parafii N.M.P. Królowej Polski w Brzegu Dolnym k/Wrocławia w wykonaniu tria w którym miałem swój udział. Przesyłam to jako dar dla naszej Polonijnej Parafii z nadzieją w sercu, że nasza Polonia przyjmie i odśpiewa ten 6 zwrotkowy utwór . z serdecznym pozdrowieniem Zbigniew Roth – poeta , autor i kompozytor z Poznania

  Pieśń Barka

  1. Pan kiedyś stanął nad brzegiem

  szukał ludzi gotowych pójść za nim

  by łowić serca słów Bożych prawdą

  Ref. O Panie, to Ty na mnie spojrzałeś

  Twoje usta dziś wyrzekły me imię.

  swoją barkę pozostawiam na brzegu,

  razem z Tobą nowy zacznę dziś łów.

  2. jestem ubogim człowiekiem,

  moim skarbem są ręce gotowe

  do pracy z Tobą i czyste serce.

  Ref.

  3.Ty potrzebujesz mych dłoni,

  mego serca młodego zapałem,

  mych kropli potu i samotności.

  Ref.

  4. Dziś wypłyniemy już razem

  łowić serca na morzach dusz ludzkich

  Twej prawdy siecią i słowem życia.

  Ref. O Pan to Ty na mnie spojrzałeś….

  5. Panie dalszy rejs odwołany

  bo sternika do siebie wezwałeś

  a nam brak siły, nadzieja zgasła.

  Ref. O Chryste, przecież burze szaleją

  ratuj barkę, bo bez Ciebie zginiemy.

  nie lękajcie się, a wypłyńcie na głębię

  cała naprzód, nowy wstaje już dzień.

  6. Panie tchnąłeś we mnie nadzieję

  ja nie wątpię, bo wierzę w Ciebie

  dałeś mi łaskę miłości na ziemi

  Ref. mój Pnie znów płyniemy w Twą stronę

  nasze serca Tobie dzisiaj dajemy

  Ojczyzna nasza niech jest zawsze w Twej pieczy

  Stwórco świata i Synu człowieczy

  autor 5 zwrotki i ref. ks. Biskup Józef Zawitkowski z Łowicza

  autor 6 zwrotki i ref. – poeta i kompozytor Zbigniew Roth z Poznania

  Wykonanie premierowe Barki z 6 zwrotkami miało miejsce w Brzegu Dolnym k/Wrocławia w Parafii N.M.P. Królowej Polski w dniu 17.07.2016r na mszy św. o godz. 11:58

  W wykonaniu Jolanty Drozdy z Brzegu Dolnego – gitara i vocal, Bogusławy Łukasik z Brzegu Dolnego vocal i autora 6 zwrotki vocal Zbigniew Roth poeta i kompozytor z Poznania

  Z wdzięcznością

  i modlitwą

  zaświadczam

  PROBOSZCZ

  Ks. Jacek Włostowski

  Brzeg Dolny 22.07.2016r

  p.s. proszę o potwierdzenie otrzymania tej wiadomości !!

  https://www.youtube.com/watch?v=CpUjgE9jVhI – Barka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks