REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia Zniesienie wiz na spotkaniu wydziału stanowego KPA z kongresmanem Peterem Roskamem

Zniesienie wiz na spotkaniu wydziału stanowego KPA z kongresmanem Peterem Roskamem

-

Przedstawiciele wydziału stanowego KPA ponownie spotkali się z kongresmanem Peterem Roskamem. Miało to miejsce w poniedziałek, 9 lipca w biurze republikanina, który reprezentuje 11. okręg na północno-zachodnich przedmieściach Chicago. Wśród poruszanych zagadnień było zniesienie wiz amerykańskich dla Polaków.

W spotkaniu uczestniczyli: prezes wydziału stanowego KPA Mirosław Niedziński, prof. Marek Rudnicki, prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago i sekretarz wydziału Wojciech Niedziński.

REKLAMA

Wśród poruszanych zagadnień było zniesienie wiz amerykańskich dla Polaków. Republikański kongresman Peter Roskam obiecał zacieśnić współpracę z demokratycznym kongresmanem Michaelem Quigley’em na rzecz doprowadzenia do głosowania w Izbie Reprezentantów USA nad ustawą umożliwiającą włączenie Polski do Visa Waiver Program.

Kong. Roskam podkreślił też, że docenia wagę ścisłych relacji Polski z USA w zakresie obronności i NATO oraz współpracy w Afganistanie, Iraku i NATO.

Następnie dyskutowano nad kwestią HR 893, rezolucji sponsorowanej przez Roskama, chroniącej pomniki, zaproponowanej w świetle prób usunięcia, czy ewentualnego przesunięcia Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

Omawiano też skierowanie do Kongresu petycji dotyczącej zwiększenia sił wojsk USA i NATO w Polsce i Krajach Bałtyckich przynajmniej do poziomu dywizji, w celu stworzenia poważnej bazy wojsk NATO i zniechęcenia lub odstraszenia Rosji co do ekspansji swoich wpływów w Europie Środkowej.

Wydział stanowy KPA popiera uchylenie paktu Rosja-NATO 1997 Funding Act, który Rosja ignoruje i gwałci.
Prezes Niedziński przedstawił kongresmanowi ,,Inicjatywe Trzech Morz”. Jest to koalicja 12 krajów sąsiadujących z Bałtykiem, Adriatykem i Morzem Czarnym. Kraje te: Polska, Austria, Słowenia, Słowacja, Łotwa, Litwa, Estonia, Bułgaria, Chorwacja. Węgry, Republika Czeska i Rumunia proponują stworzenia bloku ekonomicznego w ramach Unii Europejskiej. Wydział stanowy KPA popiera tę inicjatywę i szuka poparcia w Kongresie USA, ponieważ silna i zjednoczona Europa Centralna jest nieodzowna w utrzymaniu bezpieczeństwa w Europie. Na zakończenie spotkania kongresman Peter Roskam otrzymał zaproszenie na doroczny bankiet dziedzictwa organizowany przez wydział stanowy KPA 7 października w Chateu Ritz.

Wojciech A. Niedzinski
sekretarz korespondencyjny
KPA wydział na stan Illinois.

Na zdjęciu, od lewej: Wojciech Niedziński, Mirosław Niedziński, Peter Roskam i Marek Rudnicki
fot. Anna Kubas/Wydz. st. KPA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks