REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia Zmarła Władysława Chałko. Miała 100 lat

Zmarła Władysława Chałko. Miała 100 lat

-

Władysława Chałko fot.arch. rodz.
Władysława Chałko fot.arch. rodz.

W niedzielę 28 sierpnia, w wieku 100 lat zmarła Władysława Chałko, bohaterka II wojny światowej, wdowa po poecie Zbigniewie Chałko − poinformowała “Dziennik Związkowy” rodzina nieżyjącej.

Władysława Chałko, nazywana zdrobniale Władą, była żołnierzem 2. Korpusu Polskiego, dowodzonego przez gen. Władysława Andersa. W 1944 znalazła się pod Monte Cassino, gdzie jako siostra Władysława − wtedy jeszcze Wróblewska − była główną pielęgniarką prowadzącą szpital polowy tuż za pierwszą linią frontu.

Po wojnie znalazła się w Anglii, gdzie w 1947 roku wzięła ślub z poetą Zbigniewem Chałko, uczestnikiem kampanii wrześniowej, powstańcem warszawskim i żołnierzem Korpusu Polskiego we Włoszech. W 1951 roku na pokładzie „Queen Mary” przybyła z mężem i synem do Nowego Jorku, a kilka miesięcy później rodzina przyjechała do Chicago i tu osiadła.

Za działalność w czasie wojny otrzymała szereg wysokich odznaczeń, m.in. Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami, Złoty Krzyż Zasługi od rządu na uchodźstwie, brytyjski War Medal 1939 –1945 i włoski Italy Star. Przez znaczną część swego życia mieszkała w Chicago.

Trwają przygotowania do uroczystości pogrzebowych.

(kc, ao)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks