REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaKulturaZespół Wici zwycięzcą festiwalu w Kolumbii

Zespół Wici zwycięzcą festiwalu w Kolumbii

-

Wici otrzymały zaproszenie na festiwal zwany Colombia Baila jeszcze zimą i zastanawialiśmy się nad uczestnictwem, a ponieważ zaproszenie kilkakrotnie ponawiano, a my ciekawi byliśmy tego kraju, zdecydowaliśmy się odpowiedzieć pozytywnie. Mimo, że do Kolumbii z USA nie jest bardzo daleko, podróż była długa. Podzieleni na trzy grupy lecieliśmy przez Panamę, El Salvador i Gwatemalę.

Wici oraz kapela zespołowa na tle Kordylerów w Kolumbii
Wici oraz kapela zespołowa na tle Kordylerów w Kolumbii

REKLAMA

Festiwal odbywał się w liczącym około 60 tysięcy mieszkańców mieście Florida Valle Del Cauca. Położone u stóp Kordylierów Zachodnich miasto przywitało nas entuzjastycznie i ciepło. Koncerty organizowane były w plenerze, scenę ustawiano w centralnych częściach miasta, a zespoły dowożono autobusami.

Solistki zespołu Wici zachwycały urodą i wdziękiem
Solistki zespołu Wici zachwycały urodą i wdziękiem

W festiwalu brało udział 40 zespołów, z czego siedem międzynarodowych. Największa parada ulicami miasta trwała cztery godziny. Tłumy ludzi dorosłych i mnóstwo młodzieży szkolnej oklaskiwały artystów. Nasi tancerze zapraszali do tańca widzów, co wzbudzało prawdziwy entuzjazm. Młodzież domagała się autografów od członków zespołu i koniecznie chciała sobie robić z nami zdjęcia. Najwyższy tancerz w zespole Wici Artur Hadas, nazywany przez miejscowych „Grande” był otoczony wianuszkiem dziewcząt, a z kolei nasze piękne blondynki były podziwiane przez miejscowych mężczyzn.

Zwycięzcy w konkursie par Agnieszka Kulesza i Daniel Szeliga
Zwycięzcy w konkursie par Agnieszka Kulesza i Daniel Szeliga

Zajęć mieliśmy mnóstwo, ponieważ dyrekcja festiwalu organizowała poranki integracyjne, koncerty zaś odbywały się wieczorami. Wici na tym festiwalu reprezentowały Stany Zjednoczone, tańczyły zatem tańce górali amerykańskich, kowbojów i clogging. Widzowie uwielbiali i tańce i muzykę, owacjom nie było końca.

Ukoronowaniem festiwalu był konkurs pod nazwą „The Majesty of Dance”, na którym międzynarodowe jury wybierało najlepszą parę i jednocześnie królową festiwalu. Oceniano choreografię, kostiumy, fryzury, ogólną prezencję i oczywiście urodę tancerek. Pary z Argentyny, Peru, Boliwii, Panamy, Ekwadoru, Meksyku, USA oraz kilkanaście par z Kolumbii zaprezentowały po dwa tańce. Jury miało ciężki orzech do zgryzienia, ponieważ naprawdę było na co patrzeć – każdy pokazał przecież to, co miał najlepsze. Soliści Wici zatańczyli walca z okresu Dzikiego Zachodu i taniec z lassem, w którym kowboj łapie opierającą się dziewczynę na lasso, a następnie uwodzi ją i zdobywa. Po krótkiej debacie jury wybrało zwycięzców – Agnieszka Kulesza i Daniel Szeliga, soliści zespołu Wici zdobyli pierwsze miejsce i nagrodę pieniężną. Ponadto Agnieszka została Królową Festiwalu Colombia Baila 2013. Nasza radość nie miała granic, tym bardziej, że wygrali z naprawdę znakomitymi parami.

Największym jednak przeżyciem był ostatni koncert, na który Wici przygotowały zestaw tańców, na zakończenie zaś niespodziankę. Wici zaśpiewały i zatańczyły ukochaną pieśń Kolumbijczyków pt. „Colombia tierra querida”. Kiedy muzycy zaczęli grać pierwsze takty tej pięknej pieśni, widownia prawie ich zagłuszyła swoim entuzjazmem, a kiedy tancerze zaczęli śpiewać i tańczyć, kilka tysięcy widzów wstało, klaskało i śpiewało razem z nami. Takiej owacji Wici chyba jeszcze nie miały, chociaż oklaskiwano nas na stojąco we Francji, Portugalii czy Meksyku. Zachwyt Kolumbijczyków przeszedł jednak nasze wyobrażenia: ludzie wiwatowali i płakali ze wzruszenia. Po takim koncercie, aż żal było wyjeżdżać.

Dostaliśmy jednak zaproszenia zarówno z Kolumbii, jak i innych krajów biorących udział w festiwalu. Zobaczymy co przyniesie rok 2014.

Opracowała: Łucja Szeliga

Zdjęcia: archiwum zespołu Wici

Zapisy do Wici są prowadzone w poniedziałki i środy od godz. 17:00 do 22:00 w White Eagle Banquet Hall pod adresem 6839 N. Milwaukee Ave. Bliższe informacje przez tel. (773) 777-8800 lub na stronie www.wicisonganddance.com.

REKLAMA

2122839662 views

REKLAMA

REKLAMA

2122839679 views

REKLAMA

REKLAMA

2124635999 views

REKLAMA

2122839689 views

REKLAMA

2122839695 views

REKLAMA

2122839699 views