REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaZespół Pieśni i Tańca Lajkonik zatańczył w Meksyku

Zespół Pieśni i Tańca Lajkonik zatańczył w Meksyku

-

Młodzież z zespołu Lajkonik, działającego przy Polskiej Misji Trójcy Świętej w Chicago, pod patronatem Związku Narodowego Polskiego, w połowie czerwca wyleciała do Meksyku na kilkudniową wycieczkę połączoną z koncertami. Trasa rozpoczęła się od wizyty w Sanktuarium Matki Bożej w Guadalupe.

(2)

REKLAMA

(1)

„Zanim zwiedziliśmy Bazyliki (Starą i Nową), młodzież pokłoniła się Matce Bożej polskimi tańcami i śpiewem.

(3)

Po krótkim występie na placu przed sanktuarium, gdzie zgromadziło się wielu pielgrzymów, weszliśmy do Nowej Bazyliki, by uczestniczyć w odprawionej specjalnie dla nas mszy w języku polskim.

(4) e

Drogą wiodącą przez piękny ogród, dotarliśmy do wzgórza, na którym stoi kościółek, zwany Kaplicą Źródełka.

Wielkie wrażenie zrobiła na nas wizyta w Teotihuacan. „Zdobyliśmy Piramidę Słońca i Drogą Zmarłych przeszliśmy do Piramidy Księżyca.

(5)

Kolejny dzień rozpoczął się od wycieczki do magicznego miasteczka Tepoztlan, przesiąkniętego indiańskim folklorem. Kamienistym szlakiem wspinaliśmy się w górę, aż dotarliśmy na szczyt wzgórza Tepozteco, skąd podziwialiśmy piękne widoki.

(6)

Zaproszeni przez księży pallotynów pojechaliśmy do Tenango del Aire. Przyjęto nas tam entuzjastycznie i gościnnie, a występ Lajkonika przerywany był gromkimi brawami.

Mieszkańcy miasteczka pożegnali nas kolacją specjalnie przygotowaną dla naszego zespołu.

Ciekawostką były jaskinie w Cacahuamilpa, a kilka godzin relaksu w basenach wód termalnych, otoczonych mnóstwem egzotycznej roślinności, dobrze wszystkim zrobiło po wyczerpujących wędrówkach.

Było zwiedzanie centrum miasta Meksyk i m.in. Katedry Metropolitalnej pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP. Nie zabrakło tam akcentu polskiego. W katedrze wmurowana jest tablica upamiętniająca pierwszą mszę odprawioną w Meksyku przez Jana Pawła II. Na jego cześć postawiono pomnik, wykonany z przetopionych kluczy.

(7)

20 czerwca odbył się koncert w Biblioteca Vasconcelos. Na widowni zasiedli zarówno Meksykanie, jak i Polacy – jest ich tam niewielu. Widok polskich tańców i brzmienie polskich pieśni wyciskał łzy z oczu naszych rodaków. Swoją obecnością zaszczyciła nas Beata Wojna, ambasador Polski w Meksyku wraz z innymi pracownikami ambasady.

(8)

 

(9)

Przyszedł czas na Xochimilco – pływające ogrody nazywane „meksykańską Wenecją”. Przyjemny był lunch na łodziach, przy wtórze mariachi. Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. I tak, przeszedł koniec naszej eskapady. Jeszcze tylko ostatnie spojrzenie na miasto, zakupy pamiątek i czas było wracać do domu…”

(10)

Tekst: Małgorzata Łyda

Instruktor i choreograf ZPiT Lajkonik

Zdjęcia: Marta Dudek, Jan Liskowicz, Natalia Łyda

REKLAMA

2094035058 views

REKLAMA

REKLAMA

2094035343 views

REKLAMA

2095831792 views

REKLAMA

2094035593 views

REKLAMA

2094035734 views

REKLAMA

2094035879 views