REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaŻegnamy ambasadora kultury polskiej Jana Miluna

Żegnamy ambasadora kultury polskiej Jana Miluna

-

Święty Jan Paweł II w kulturze widział realizację tęsknot ludzkiego serca, dzięki której nasz naród przetrwał najtrudniejsze dzieje swojego istnienia. Wiedział o tym niestrudzony mecenas kultury muzycznej Jan Milun, organizując ponad 250 wielkich koncertów w USA, Kanadzie, na Karaibach, w Polsce, w Rosji (Kaliningradzie) i Watykanie.

1 3
fot. arch. autorki

REKLAMA

Jan Milun urodził się w 1938 roku, wychowywał się na Wileńszczyźnie do roku 1959, od kiedy to w ramach repatriacji zamieszkał z rodziną w Brzegu koło Wrocławia.
Jako jedyny Polak do 1959 roku śpiewał z Kaweckasem w filharmonii litewskiej.

Studiował na Uniwersytecie Warszawskim języki słowiańskie i na wydziale wokalnym Akademii Muzycznej w Krakowie.

W 1971 roku zamieszkał w USA i tutaj ukończył Akademię Wojskową Stanów Zjednoczonych. W 1978 roku założył Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki, którego był prezesem a także organizatorem i kierownikiem artystycznym koncertów popularyzujących muzykę i wykonawców polskich.

Wielkim wydarzeniem artystycznym był koncert zorganizowany w 1982 roku w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, z którego dochód przeznaczony został na pomoc Polakom.

Od początku pontyfikatu Jana Pawła II całkowicie oddał się rycerskiej służbie dla papieża; włączyli się w to inni artyści, a także przedstawiciele świata polityki, kultury i różnych wyznań religijnych.

Wielkim sukcesem był koncert pamięci prymasa Stefana Wyszyńskiego w 100 rocznicę urodzin (2001 r.). Za krzewienie kultury polskiej w Ameryce otrzymał medal George’a Washingtona przyznawany przez Amerykańską Fundację Wolności.

Motywem jego działalności społecznej był wielki patriotyzm i przywiązanie do wydarzeń i rocznic polskich. Podkreślał:„za pomocą muzyki staram się przekazać naszą miłość i oddanie Janowi Pawłowi II”.

W liście ambasadora USA przy Watykanie Raymonda L. Flynna znalazł się taki oto fragment dotyczący Zmarłego: „Przekazuję gorące wyrazy uznania ambasady USA przy Stolicy Świętej, dla pięknej pracy Jana Miluna na rzecz pokoju przez muzykę i kulturę w świecie… jest on niezmordowanym promotorem międzynarodowego języka- muzyki…Pan Milun jest jednym z wielu skarbów, które Polska dała światu”.

W 2008 roku Jan Milun na Jasnej Górze zorganizował międzynarodowy koncert upamiętniający 325 rocznicę odsieczy wiedeńskiej. Podczas tego koncertu odbyła się światowa premiera utworu zamówionego przez artystę u chicagowskiego kompozytora Jarosława Gołembiowskiego: Gloria na chór mieszany.

Na pytanie skąd czerpie energię do organizowania tak dużych koncertów Jan Milun odpowiedział: „Pan Bóg obdarzył mnie wielkim talentem ideowym. Wszystkie pomysły, które rodzą się zawdzięczam Maryi i Chrystusowi. Chcę to robić tak długo, jak tylko będę mógł”.

Ostatni koncert św. pamięci Jana Miluna odbył się w amerykańskiej Częstochowie (Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown) 13 kwietnia 2014 roku, z okazji 4 rocznicy katastrofy smoleńskiej. Tuż po koncercie ciężko zachorował i po bardzo krótkim pobycie w szpitalu w Bostonie przeniósł się pod bezpieczną opiekę Maryi i Chrystusa, którym tak bardzo zaufał.

Maria Warchal

2 3

REKLAMA

2129145962 views

REKLAMA

REKLAMA

2129145977 views

REKLAMA

REKLAMA

2130942297 views

REKLAMA

2129145987 views

REKLAMA

2129145990 views

REKLAMA

2129145994 views