REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Polonia Założyciele KPA odznaczeni pośmiertnie

Założyciele KPA odznaczeni pośmiertnie

-

W dniach 14-15 listopada w Rosemont koło Chicago odbył się zjazd Kongresu Polonii Amerykańskiej, zbiegający się z obchodami 75-lecia tej organizacji. W uroczystym bankiecie wziął udział sekretarz stanu RP Adam Kwiatkowski, który przekazał pośmiertne odznaczenia dla założycieli KPA.

Podczas czwartkowego bankietu minister Kwiatkowski odczytał list z życzeniami i gratulacjami dla KPA od prezydenta RP Andrzeja Dudy. Sekretarz stanu RP w imieniu polskiego prezydenta wręczył odznaczenia przyznane pośmiertnie założycielom KPA: Karolowi Rozmarkowi, Janowi Olejniczakowi i Honoracie Wołowskiej.

REKLAMA

Wcześniej tego dnia min. Kwiatkowski wraz z delegacją KPA złożył wieńce na grobach założycieli organizacji na cmentarzu św. Wojciecha w Niles koło Chicago.

Odznaczenia przyznane pośmiertnie założycielom KPA
fot. Alicja Otap

W uroczystym bankiecie uczestniczyli delegaci na zjazd KPA oraz zaproszeni goście reprezentujący różne polonijne środowiska, a także przedstawiciele konsulatów –polskiego i węgierskiego, Kościoła i lokalnych władz.

Przewodnicząca Rady Polonii Świata, Teresa Berezowski podziękowała KPA za pracę na rzecz polskiej diaspory. Wręczyła też Medal im. J.I. Paderewskiego prezesowi KPA Frankowi Spuli w uznaniu dla jego pracy na rzecz organizacji.

Uroczystość prowadził red. Jacek Niemczyk, szef rozgłośni radiowej WPNA AM-FM.

Podczas dwudniowych intensywnych obrad KPA dyskutowano o kwestiach istotnych dla przyszłości organizacji. Zjazd KPA zakończył się w piątek po południu.

Przypomnijmy, że Kongres Polonii Amerykańskiej został założony w 1944 r., by reprezentować interesy Amerykanów polskiego pochodzenia w Stanach Zjednoczonych. KPA jest federacją, do której należy ponad trzy tysiące polonijnych organizacji, klubów i ugrupowań weteranów. Nowe władze organizacji wybierane są co dwa lata.
O ideach, celach i zadaniach oraz o historii i bieżącej działalność KPA można przeczytać na witrynie organizacji pod adresem: http://www.pac1944.org/

Relację ze zjazdu i uroczystości diamentowego jubiluszu KPA przekażemy w wydaniu weekendowym 22 listopada. (ao)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks